Joomla! 1.5 Kodlarına Giriş (Bölüm 4)

Joomla! 1.5 kodlarını incelemeye kaldığımız yerden devam edelim.

Joomla! 1.5 kodlarını incelemeye kaldığımız yerden devam edelim.

Joomla! 1.5 kütüphanesindeki (libraries) en önemli dizinimiz elbetteki joomla dizinidir. Joomlanın kodlarını tam olarak anlayabilmek için bu kütüphaneyi biraz karıştırmanın faydası olacaktır. joomla dizini içerisinde birçok alt dizin vardır ve bunların herbiri farklı sınıfları içerir. Ama biz önce joomla dizini içerisindeki temel beş dosyayı (config.php, version.php, factory.php, import.php ve methods.php) inceleyelim.config.php içerisine bakacak olursak, sitemizin configuration.php dosyasındaki bilgilerin temellerinin burada olduğunu kolayca anlarız. Joomla! 1.5 kurulumu sonunda bu config.php dosyası içerisindeki sınıfı kullanarak bize bir configuration.php dosyası oluşturulur.

version.php içerisinde, kullandığımız Joomla! 1.5 sürümü hakkında bilgilerin olduğu bir sınıf vardır.

import.php dosyasında ise jimport fonksiyonu ile joomlanın kullanacağı temel kütüphane dosyalarının alındığını görürsünüz.

methods.php içerisinde iki temel joomla sınıfı olan JRoute ve JText sınıflarını görüyoruz. JRoute sınıfı ile sitemizin URL adreslerine sef desteği sağlarken JText sınıfı ile sitemize çoklu dil desteği sağlıyoruz. İlerleyen yazılarımda JRoute ve JText hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim.

factory.php dosyasını açınca içerisinde JFactory isminde bir sınıf göreceksiniz. Hemen hemen tüm eklentilerimizde bu sınıfı kullanacağız. Çünkü içerisindeki birçok fonksiyon ile kullanıcı, veritabanı, oturum, yapılandırma, şablon v.b işlemleri yapacağız. Dolayısıyla JFactory ayrı bir yazı dizisi olacak sınıftır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git