Java ile JOptionPane Sınıfı Kullanılarak Ödev-Vize-Final Ortalaması Hesaplama

Bu deste Java'da girdi çıktı işlemlerini form ekranından sağlayan JOptionPane Sınıfını kullanarak kullanıcıdan 2 ödev 1 vize ve 1 final bilgisi alıp istenilen aritmetik işlemler yapılarak kullanıcıya ortalamanın bildirilmesi işleminin kodlamasını ele aldık.

Merhaba JavaSeverler :)

Dersimizde, Java için girdi çıktı işlemlerini öğreneceğiz. Konuyu genel geçer bir örnek ile anlatmak istiyorum. Olur ya not hesaplama ödevi verilmiş kişiler olabilir.

Neyse, derse giriş yaptık anlatıma geçebiliriz.

JOptionPane sınıfını kullanarak kullanıcıdan 2 ödev, 1'er vize final notunu alarak (girdi işlemi), Ödevlerin toplam katkısını %10, Vizenin katkısını %30 ve Finalin katkısı %50 olacak şekilde hesaplayan ve ortalamayı kullanıcıya bildiren (çıktı) programın kodlarını aşağıdaki gibi oluşturabiliriz.


package nothesapla;import javax.swing.JOptionPane;

// JOptionPane sınıfı için yukarıdaki kütüphaneyi import etmemiz gerekir. 

//NetBeans vb. IDE ile kodladığınızda import uyarısı verecek ve istediğiniz taktirde otomatik olarak ekleyecektir.public class NotHesapla {Şimdi girdi-çıktı işlemleri için kodlarımızı yazıyoruz.


public static void main(String[] args) {

        String odev1 = JOptionPane.showInputDialog("1. Ödevinizden kaç puan aldınız?");

        String odev2 = JOptionPane.showInputDialog("Peki, 2. Ödevinizden kaç puan aldınız?");

        String vize = JOptionPane.showInputDialog("Vize puanınız kaç?");

        String finalnot = JOptionPane.showInputDialog("Final puanınız kaç?");Yukarıda neler yaptık buna bir bakalım. Kullanıcıdan not bilgisini alacağımız için öncelikle 4 değişken tanımladık ve içeriğine JOptionPane ile dialog penceresi açarak not bilgisini girmesini istedik.


int odevSon1 = Integer.parseInt(odev1);

        int odevSon2 = Integer.parseInt(odev2);

        int vizeSon = Integer.parseInt(vize);

        int finalSon = Integer.parseInt(finalnot);Bu aşamada da, aldığımız veriler string olduğundan ve biz de bir sonraki adımda not değerlendirmesi için aritmetik işlem yapacağımızdan integer türüne tip dönüşümü yapmamız gerektiğinden dönüşümleri yaptık.

Son olarak, sorumuzda istenilen gerekli aritmetik işlemleri yaptırarak mesaj penceresi ile kullanıcıya ortalamasının kaç olduğunu bildirmiş oluyoruz.

JOptionPane.showMessageDialog(null, "Ortalamanız: " + (((odevSon1+odevSon2)*10/100) + (vizeSon*30/100) + (finalSon*50/100)));    }}Programımızdan bazı kesitler şu şekilde:Amacımız not hesaplamak falan değil esasen. Asıl olan girdi çıktı işlemlerine adım atmaktı. Yine bu sınıflamaya dahil edebileceğimiz BufferedReader ve Scanner ı da işlemek yerinde olacaktır.

İyi kodlamalar.
vba
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git