Java Downloader Nedir?

Web Sitelerinin arkaplanlarına yerleştirilen bir kod ile haberiniz olmadan bilgisayarınıza virüs girebileceğini düşündünüz mü?

Web Sitelerinin arkaplanlarına yerleştirilen bir kod ile haberiniz olmadan bilgisayarınıza virüs girebileceğini düşündünüz mü?

Java Downloader Nedir?

Java Downloader web sitelerine eklenen bir kod yardımıyla bilgisayarınızda istenilen dosyanın indirilmesi ve açılması işlemidir.

Genellikle web sitesi normaldir, fakat arkaplanda kodlar işinizi yapmaktadır. Bu tür Java Downloaderlara; Sorgusuz Java Downloader denir. Diğer bir tür ise Sosyal Mühendislik yöntemine dayanır.Web Sitesinden Java sürümünüzün güncel olmadığına dair bir uyarı alırsınız ve önünüze bir güncelleme butonu gelir.Güncelle butonuna bastığınız zaman arkaplanda kodlar gene işini yapmaktadır.

Genel de Java Downloaderlar FUD(Full Undetected) olduğundan antivirüsler tarafından tanınamaz fakat bilgisayarınıza hatta ağınıza çok büyük zararlar verebilir. RAT'lar hakkındaki yazımı okursanız ciddiyetin farkına varırsınız.

Korunma:

[*] Korunmak için en önemli şey dikkatdir!
[*] Kısaltılmış linkleri dikkatli açın (bit.ly-t.co vs.)
[*] Antivirüs yazılımlarınızı güncel tutun
[*] Eğer bilgisayarınızda RAT ve türevi virüsler bulunduğundan şüpheleniyorsanız önce kendi bilgisayarınıza, sonra da varsa ağınızdaki bilgisayarlara hiçbir yedek almadan format atınız.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 8 yıl önce
Teşşekur ederim bilgilendirmeniz icin

Yukarı Git