İyi ki Doğdun WWW!

İyi ki Doğdun WWW!

Hayata gözlerini CERN'de açan World Wide Web, bugün 30. yaşını kutluyor. Gelin 30 yıllık geçmişe, bu yazımızda birlikte göz atalım.

İletişimi oldukça farklı bir hale getiren World Wide Web'in hikayesi, aslında CERN laboratuvarına kadar uzanıyor. World Wide Web, CERN laboratuvarında yer alan bir fizikçi olan Tim Berners-Lee tarafından dünyadaki diğer meslektaşlarının alanlarındaki çalışmalarını etkin ve kolay bir biçimde paylaşabilmeleri için geliştirilmiştir.

Time Berners-Lee’nin internet için yaptığı tek şey bu da değil. Lee ayrıca HTML yazılım dilini geliştirmiş ve HTTP sistemini de internet dünyasına kazandırmıştı. Genel olarak yapısına baktığımızda, web’in internet üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün internetin büyüklüğünü ve World Wide Web’in genişliğini düşününce Lee’nin dünyanın en zengin insanlarından biri olduğunu düşünülebilirsiniz ancak tam olarak öyle değil. Lee, icadının herkes tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılabilmesi için 1994 yılında World Wide Web Consortium’u (W3C) kurdu.

WWW, kurulduktan tam üç yıl sonra yani 1997 yılında toplam 50 adet web sayfasını bünyesinde bulunduruyordu. Bu sayının 40 milyonu aşması için sadece 4 yıl yetti. 2009 Mart ayı itibarıyla internette endekslenebilir 25 milyardan fazla sayfa bulunmakta.

Kaynak: Webtekno
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git