İyi Bir Program Hazırlarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

İyi bir programda bulunması gereken özelliklerden bahsedeceğim.

İyi bir programda bulunması gereken özelliklerden bahsedeceğim.

1. İyi bir program mümkün olduğunca en az kod ile kısa ve öz olmalıdır. Kısa kodlarla oluşturulan programlar daha hızlı derlenir. Yorumlaması daha rahattır. Ayrıca programı öğrenecek kişiyi de kod yoğunluğundan kurtarır. Kişinin daha rahat öğrenmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca programımız daha derli toplu olur.

Örneğin: 5 adet aynı sayıyı biz a+a+a+a+a şeklinde uzatarak da toplatabiliriz.Kısa ve öz olarak 5.a şeklindede toplatabiliriz. Kısa olan göze daha hitap eder.Kişiyi meraka ve öğrenmeye daha çok çeker.

2. İyi bir programda değişkenler mümkün olduğunca programla alakalı olmalıdır. Örneğin; dışardan bir çiftlikteki tavuk sayısını girmemizi isteyen bir program düşünelim. Bu tavuk sayısını a isimli bir değişkende de tutabiliriz. tavuksayisi adında bir değişkende de tutabiliriz. tavuksayisi değişkeni programın ilerleyen kısımlarda yorumlamasını daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü program ilerledikçe değişken sayısı ve yoğun işlemlerden dolayı anlaşması zorlaşacaktır. Konuyla alakalı değişkenleri seçmenizi yorumlamasını kolaylaştırdığı için öneririm.

3. Program satırlarına kısa açıklama satırları eklerseniz anlaşılırlığı arttıracaktır. Öğrenen kişinin anlamasına katkıda bulunacaktır. // ile önemli satırlara kısa açıklama ekleyebilirsiniz.

4. İyi bir program daha da geliştirilebilir ve ilerletilebilir olmalıdır. Esnek olmalıdır.

5. Ekran çıktısı yine önemli. Ekran çıktısı programın ne iş yaptığını gösterir. Bunun için açıklamalar ve işlemler yeterince açık ve anlaşılır olmalıdır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git