İyi bir alan adı oluşturmanın sırları

  • 12.719

Domain (alan adı) bir web sitesinin kimliğidir. Her web sitesinin muhakkak bir alan adı bulunur. İnsan için parmak izinin ehemmiyeti ne ise alan adının işlevi de benzer niteliktedir.

Domain (alan adı) bir web sitesinin kimliğidir. Her web sitesinin muhakkak bir alan adı bulunur. İnsan için parmak izinin ehemmiyeti ne ise alan adının işlevi de benzer niteliktedir. İyi bir alan adı oluşturmanın sırrı, onun hatırlanabilir, kısa, nokta com şeklinde, global, kulağa hoş gelen, sadece alfabedeki harfleri içeren, tanımlayıcı ve markayı yansıtabilecek bir şekilde olmasından geçer. Şimdi bunları biraz açalım:

1. İyi bir alan adı hatırlanabilir olmalıdır. İsim ziyaretçilerinizin aklında otomatikman yer edici olabilmelidir. Onlar için alan isimlerini ezberlemek nadiren mümkündür. Web sitenizi ziyaret edenler için ilgi çekici bir isim olmalıdır. Alan adı diğerlerinden farklı ve özel olmalıdır.

2. İyi bir alan adı kısa olmalıdır. Alan adı 10 harften daha fazla olmamalıdır. Böylece hem hatırlaması, hem de hecelemesi kolay olacaktır. Kısa olması yanlış yazılmasını da büyük ölçüde önleyecektir. Ziyaretçiler kısa isimleri her zaman tutarlar.

3. İyi bir alan adının son kısmı nokta com (.com) şeklinde olmalıdır. Nokta com en çok kullanılan ve bilinen adres şeklidir. Birçok ziyaretçi web sitesinin son eki nokta com olanları hep hatırlayabilmektedir. Alan adı almak isteyen kişi ilk seçim olarak mümkün mertebe nokta com (.com) son ekli bir alan adını tercih etmelidir.

İpucu: Hem İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarının sunduğu kısa yol da bu sayede insanların sitenize daha kolay girmesini sağlamaktadır: Tarayıcınızın adres çubuğuna bir isim yazın, (mesela: asermedya), sonra Control+Enter tuşlarına birlikte basın, adres çubuğuna yazdığınız yazı http://www.asermedya.com şekline dönüştü. Bu da ayrı bir kolaylık tabi.

4. İyi bir alan adı global bir isim olmalıdır. Çünkü farklı şehirlerden, kulvarlardan ve inançlardan insanlara da hitap ettiğinizi düşünmelisiniz. Global bir isim ziyaretçiler için bir hayli zarif ve çekici olacaktır. Sözünü ettiğimiz alan adı genel olmalı, farklılığı ilk etapta anlaşılmalıdır.

5. İyi bir alan adı kulağa hoş gelmelidir. Bir kere telaffuzu kolay olmalıdır. Kolay telaffuz edilen bir ismi hatırlamak da kolay olur. Birçok ünlü alan adı, kulağa hoş gelen, telaffuzu kolay ve sıra dışı ifadelerden oluşmaktadır.

6. İyi bir alan adı sadece alfabedeki harfleri kapsamalıdır. Bir alan adının kısa çizgi veya numara içermesi tavsiye edilen bir husus değildir. Kısa çizgi içeren bir alan adı pek de etkileyici görünmez. Böyle bir durumda alan adı karşı tarafa yanlış yansıtılabilir, çünkü telaffuzu ve ifade etmesi biraz karmaşıktır.

7. İyi bir alan adı tanımlayıcı olmalıdır. Alan adı web sitenin vizyon ve misyonunu yansıtabilir şekilde olmalıdır. Bir ziyaretçi sadece alan adına bakarak web sitesinin içeriğini tahmin edebilmeli, web sitesi hakkında bir kanaate varabilmelidir. Faaliyetlerinin karşıtı bir ifadeyi isim olarak seçen bir web sitesi, ziyaretçilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Çünkü böyle bir durumda sitenize erişmek de güçleşecektir.

8. İyi bir alan adı web site faaliyetlerine uygun kelimeleri içermelidir. Faaliyet sahası içinde yer alan kelimeleri derleyerek iyi bir kombinasyon oluşturmak gerekmektedir. En önemli şey, duyunca unutulması zor, hatırlanması kolay bir tınıya sahip olmasıdır. İyi bir kombinasyona sahip alan adları emsalleri arasında ilk sıralarda yer alacaktır.

9. İyi bir alan adı markayı yansıtabilecek şekilde olmalıdır. İyi bir alan adı sahip olunan şirketin ya da firmanın ismi ile bağdaşmalıdır. Daha önceleri bu tarz bir kullanım pek yoktu ama şimdi web sitesi ismi aynı zamanda marka olabiliyor. Yani sanal âlemde sadece web sitesi ismi ile marka olabilmek de artık mümkün. Bunun için bir web sitesi oluştururken diğer mevcut ticari markaların tümünü göz önünde bulundurarak hayli farklı bir isim düşünmek gerekiyor. Yani, nadir rastlanır bir isim seçmek en güzel yol olacaktır.

İyi bir alan adı oluşturmak için aklınızı ve kalbinizi kullanmalısınız. Sonra da alan adınızı başkaları almadan hemen önce almalısınız. Kendinize güvenin ve sezgilerinizi dikkate alın. Siz aldığınız ismi beğenmiyorsanız başkasının beğenmesini bekleyemezsiniz. Bu durum aynı zamanda web sitenizi tasarlarken de size büyük bir şevk verecektir, haberiniz olsun.

NOT: Alias Bohari'nin yazısından yararlandım.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Allah razı olsun.Giresunlu abi.Verdiğin bilgiler hakikaten dikkate alınacak şeyler.
• 12 yıl önce
ewed yazdıklarınız weya yolladıklarınıza katılıyorum tşkler ..:D
• 12 yıl önce
teşekkürler:D
• 12 yıl önce
tşk
• 11 yıl önce
süper geldi :kirp:
• 10 yıl önce
teşekürler bilgi için.
• 10 yıl önce
abi com olsun diyorsunda simdi comla domain adi mi kaldi kalanlar en bozuk en mansizlari guzel adlar coktan alinmis
• 7 yıl önce
Örnek verirsek: whodoom.com okunuşu tüm dünya dillerince rahatça olmaktadır. (hudum) asil ve kendine özgü bir tavır sergiliyor.
• 6 yıl önce
Sanırım artık bunun devri bitti. Yazılan bunca maddeden çok azı şimdiki zamanda geçerli. Neden diyecek olursak, "Google arık işi çözdü ve çok daha ciddi bir şekilde ilerliyor. Örneğin www.sanalkurs.org diye bir domain aldık ve bunu arama motorunda arıyoruz. www.cadhlk.com sitesi sanal kurs kelimesine o kadar çok yoğunlaşmış ki ve bir çok sağlam backlink yapmış ki ilk sıraya oturabiliyor. Sİzi görene aşk olsun. Devir değişti. Yalnız r10 gibi web master forumlarında niche kelime ile adsense'den para kazanılma var. Yalnız işler artık reklama ve yatırıma bakıyor diyebiliriz." Hayırlısı olsun, güzel konu olmuş ama düzenlenmesi gerekiyor. Ellerine sağlık abicim.
• 6 yıl önce
@byhunter Dediğin gibi Google'da çok ciddi SEO yapıldığında ön sıralara çıkmak mümkün. Ancak benim gözlemlediğim kadarıyla, alan adı hala önemini koruyor. İnsanların sadece Google'dan içerikten gelerek değil, alan adının akılda kalıcı marka ismini kullanarak Google'da aratması sonucu siteye geldiğini de göz ardı etmemek lazım. Misal, Sanalkurs ziyaretçisinin çoğunu Google'dan alıyor, ancak aranan kelimelerde sanal kurs ve sanalkurs şeklindeki kelimeler ciddi şekilde ön planda. Yine de belirtmek isterim, yazının üzerinden epey bir zaman geçmiş, bazı maddelerin eskimiş olması mümkün, ancak biraz nostalji olsun diye yazıda düzenleme yapmamak iyi olur şeklinde düşündüm. (:

Yukarı Git