İşinize Yarayacak 6 Bilinmeyen Youtube Özelliği

İşinize Yarayacak 6 Bilinmeyen Youtube Özelliği

İnternet kullanıcıların çoğunluğu Youtube'dan haberdar ve kullanıyor. Ancak bir o kadar kullanıcıda Youtube'un pratik özelliklerinden habersiz.

Youtube'un işimizi kolaylaştıracak, aradığımızı kolaylıkla bulduracak manuel olarak yaptıklarımızı otomatize edecek bazı özellikleri var. Bu özelliklerden bir kaçını sizin için listeledik.

1- Otomatik Videoyu Yeniden Oynatma

Çoğu zaman beğendiğimiz videoları sürekli oynatmak için Replay (Yeniden oynatma) butonunu kullanırız. Video her bittiğinde Replaya butonuna biraz can sıkabilir.

Bu işlemi otomatik olarak yapmak için tarayıcı adres çubuğunda ki www.youtube.com/... yazan yeri www.infinitelooper.com/... olarak düzenleyin.

İsterseniz açılan sayfadan videonun sadece bir kısmını da sonsuza kadar dinleyebilirsiniz.

2- Başlangıç zamanı belirlemek

Videoların sadece belirli bir kısmını oynatmayı isteyebiliriz. Hatta izlediğimiz videonun bir kısmını başlangıç noktası olarak belirleyip arkadaşlarımıza videolu mesaj da verebiliriz. Bu özelliğe erişmek için videonun altında ki paylaş butonuna tıklayıp başlangıç zamanını ayarlayabiliriz.

Manuel olarak yapmak isterseniz de Youtube URL'sinin sonuna &t=30m53s şeklinde başlangıç dakikası ve saniyesi ekleyebilirsiniz.

Eğer sayfanıza dahil ettiğiniz video için başlangıç noktası ayarlayacaksanız &start=30m53s kodunu kullanabilirsiniz.

3- Varsayılan Video Kalitesi Belirlemek

Youtube, zaman zaman kullanıcılarının internet hızını optimize eder. Bağlantı hızı yavaş olanlar için varsayılan olarak videonun kalitesini 240 Pixel'e hatta bazen 144 Pixel'e kadar da düşürebilir. İzlediğimiz videolar da varsayılan video kalitemizi belirlemek için "Magic Actions for YouTube" isimli tarayıcı eklentisinden yararlanabiliriz. Bu tarayıcı eklentisi bizim belirlediğimiz video kalitesini, açtığımız videolara uygulayarak varsayılan video kalitesi belirliyor ve otomatik oynatma, reklam engelleme, geniş ekran, ses kontrol gibi bir çok Youtube özelliğini de değiştirmemizi sağlıyor.

Magic Actions for YouTube Eklentisini indirmek için bu yazıya tıklayın.

4- Sürekli donan videolar

Videolarınızın sık sık kesildiği oluyor mu? yada kırmızı barın gri barı yakaladığı zamanlar? Bunun sebebini çoğu zaman internet hızımıza bağlarız. Belki de asıl suçlu başkasıdır. Bunu öğrenmek için aşağıdaki Youtube Kalitesi Raporu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Youtube Video Kalitesi Raporu

5- Açıklama balonlarını kapatmak

Bazılarımızın video açıldıktan sonraki ilk işimiz seçenekler kısmındaki açıklamaları kapat butonudur. Video açıklaması özelliğini çoğu youtube kullanıcısı yanlış kullanıyor. Belgesel, film yada video izlerken ekranın ortasında açıklama balonları çıkmasından çoğumuz rahatsız oluruz. Aslında faydalı olan ancak kullanıcıları rahatsız eden bu özellği kapatmak için "Magic Actions for YouTube" isimli tarayıcı eklentisinden yararlanabiliriz

Magic Actions for YouTube Eklentisini indirmek için bu yazıya tıklayın.

Sitenize yada sayfanıza video eklerken bu özelliği kapatmak için ise url sonuna "&iv_load_policy=3" ekleyebilirsiniz.

6- Sitenize Eklediğiniz Videolar için Özelleştirmeler

Sayfanıza veya sitenize Youtube videosu eklerken Youtube'un özelliklerinden faydalanmak isteyebiliriz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak videolarınızda açıklamaları iptal etme, başlangıç noktası ayarlama, otomatik başlatma gibi bir çok özelliği kullanabilirsiniz.

Youtube Oynatıcı Parametreleri

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 4 yıl önce
Çok işe yarayacak özellikler.
• 4 yıl önce
Faydalı bilgiler. Teşekkürler.

Yukarı Git