İş Başvurularından Önce Sosyal Ağ Hesaplarınıza Dikkat!

İş Başvurularından Önce Sosyal Ağ Hesaplarınıza Dikkat!

2 milyar insanın en az bir sosyal ağda hesabı var ve hayatlarının neredeyse her anını sosyal medya platformları üzerinden paylaşarak geçiriyorlar.

Dünyada iki milyardan fazla insanın en az bir sosyal ağda hesabının olduğu ve hayatlarının neredeyse her anını sosyal medya platformları üzerinden paylaştığı bir dönemden geçiyoruz.

Sosyal medyanın bu yaygın kullanımı iş verenlerin de dikkatini çekmiş ve insan kaynakları alanında da ciddi anlamda kendine yer bulmuş görünüyor. Kişilerin sosyal ağlarda yaptıkları paylaşımlar iş verenlere, adaylarla ilgili standart bir mülakatın sağlayamayacağı pek çok bilgiyi sağlıyor. İş verenler artık uygun adayı belirlemede başvuruda bulunan kişilerin sosyal medya sayfalarındaki paylaşımlarını da dikkate alıyor. Bu nedenle, sosyal medyadaki paylaşımlarınız bir işi kaybetmenize ya da kazanmanıza sebep olabilir.

İş verenlerin, adayları değerlendirmede en sık kullandığı sosyal medya platformlarına ve adaylara ilişkin bilgi toplarken en çok hangi özelliklere önem verildiğine göz atalım. 

İNSAN KAYNAKLARI İÇİN EN ETKİLİ SOSYAL AĞLAR

LinkedIn: İş verenlerin adaylar arasında seçim yaparken, bilgi almak için en çok başvurdukları sosyal ağ LinkedIn. Yapılan bir araştırmada iş verenlerin yüzde 79’u mülakat sürecinde LinkedIn’i kullandığını belirtiyor. LinkedIn’in farklılığı, çalışan seçiminin her aşamasında kullanılıyor olması. Adayların araştırılması, aday hakkında bilgi toplanması ve adayla temasa geçilmesi LinkedIn’in kullanıldığı süreçler arasında yer alıyor.

Facebook: İkinci sırada Facebook geliyor. Facebook, daha çok kişinin imajı ve kişilik özelliklerini değerlendirmede kullanılıyor. İş verenler, olası adayla görüşme öncesi ya da sonrasında adayın Facebook sayfasını inceleyebiliyor.

Twitter: Twitter bu anlamda en az kullanılan sosyal medya sitesi olarak, aday hakkında genel bir fikir sahibi olmanın ötesinde kullanılmıyor.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere bir işe başvururken sosyal medya hesaplarınıza göz gezdirileceğinin farkında olarak hareket edebilirsiniz.

EN ÇOK NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Uzmanlık: Sosyal medya hesaplarınızda önceki iş deneyimleriniz ya da uzmanlık alanınızla ilgili paylaşımlarda bulunmanız profesyonel imajınızı destekleyebilir.

Yardımseverlik: Destek verdiğiniz gönüllü faaliyetler ya da bağışlarla ilgili sosyal hesaplarınızda paylaşımlarda bulunmanız işverenin gözünde kişisel imajınızı olumlu etkileyebilir.

Uygunsuz paylaşımlar: Sigara, alkol ya da uyuşturucuyla ilgili olumlu paylaşımlarda bulunmanız imajınızı olumsuz etkileyecek faktörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Müstehcenlik: Kendinizin ya da bir başkasının müstehcen / uygunsuz fotoğraflarını paylaşmanız ya da özel hayata ilişkin aşırı detay paylaşımı, imajınızı zedeleyecek diğer önemli faktörlerden biri.

Şiddet: Silahlar ve herhangi bir konuda şiddeti destekleyen paylaşımlarda bulunmak, işverenlerde olumsuz algı yaratan konulardan biri.

Aşırı Siyaset: Siyasi argümanları abartmak da iş başvuruları için tehlike çanları anlamına gelebilir. Özellikle siyasi figürlerin gelip geçici, değişken ve eğilip bükülebilir olduğunu asla unutmayın. 

İlaveten belirtmek gerekir ki, bunlar sadece işe alım veya başvuru sürecinde değil, mevcut iş hayatınızda da dikkat etmeniz gereken önemli hususlar. 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git