İş alırken

Bu makalemde kendi edindiğim 1-2 tecrübemi paylaşmak istiyorum. Belki bazıları bu makalem için "sen çok biliyorsun" diyebilir. Düşüncelerimi beğenmeyebilir. Arkadaşlar bir tasarım yapmaya başlarken ya da diğer bir deyişle iş alırken şunlara dikkat edin derim.

Bu makalemde kendi edindiğim 1-2 tecrübemi paylaşmak istiyorum. Belki bazıları bu makalem için "sen çok biliyorsun" diyebilir. Düşüncelerimi beğenmeyebilir.

Arkadaşlar, bir tasarım yapmaya başlarken ya da diğer bir deyişle iş alırken şunlara dikkat edin derim:

[*] Elinizdeki diplomanın bazen önemi olmayabiliyor. Dünyanın en iyi görsel iletişim veya tasarım ya da bilgisayar bölümünden mezun olmuş olsanız bile, portföyünüzde sizi bir adım öne taşıyacak kadar güzel bir işiniz yoksa, istiyorsanız diplomanız mühendislik olsun, bir anlamı yok. Çünkü müşteri yapılan işlerinizi mutlaka görmek istiyor.

[*] Site yaparken deadline (son teslim tarihini) kısa tutmayın. Çünkü unutulmaması gerekir ki, iyi bir tasarım zaman ve emek gerektirir. Oysa ki karşınızdaki kişi o zamana kadar beklemiş olmasına rağmen sanki çok acilmiş gibi sitesinin en kısa sürede bitirilip, teslim edilmesini ister. Aman sakın gaza gelip "3 günde biter" demeyin. Çünkü bir şeyi yaparım deyip yapmamak; yapamam deyip yapmamaktan kötüdür.

[*] Yetenekleriniz ne kadar fazla olursa olsun, iyi bir tasarımcı oldum diyemezsiniz. İyi tasarımcı yeteneklerinin yanında iş ahlâkına, iletişim gücüne, takım çalışmasına ve pratik bir zekaya sahip olmalıdır.

[*] İş aldınız günlerdir geceniz gündüzünüze karıştı. Anneniz, babanız yahut eşiniz, "Sen ne zaman yatıcaksın?" ; "Kalk bilgisayarın başından!" ; "Yat dinlen!" vs.. gibi sizi düşünen birçok laf söyledi. Oysa ki, siz yaptığınız işe değer verdiğiniz için bütün bu lafları kulak ardı etmek zorunda kaldınız. Her şeye rağmen sonunda işinizi bitirdiniz ve müşteriye tasarımınızı gösterdiniz. Onun için bütün bu emeklerinizin hiçbir önemi yoktur. Gene de mutlaka "tabağımdan kıl çıktı, iştahım kaçtı" tepkisini verecektir. Böyle bir durumda vereceğiniz tepki bellidir. (Aklınızdan geçenleri duyabiliyorum. Fakat sakın böyle bir tepki vermeyin. Bu yüzden ağır eleştirilere hazırlıklı olun ve olaya daha profesyonel yaklaşın).

[*] Bazı arkadaşlar, onlar kendini biliyor, diyorlar ki: "Template'ler çıktı, ne gerek var tasarım yapmaya? Tasarım bitti artık filan fişman". Sevgili arkadaşlar, yapmayın, etmeyin. Siz istediğiniz kadar tasarım yapmış olun; başkaları ücretsiz olarak istedikleri kadar tasarım template dağıtsınlar, fark etmez. Çünkü tasarım, başı ve sonu olmayan bir yaşam biçimidir. Tasarım yaptıkça değişir, gelişir ve tecrübe edindirmeye devam eder.

[*] İş aldınız yapıyorsunuz. Yaptığınız işleri mutlaka yedekleyin. Yoksa sonradan müşteri "Şu tarihte yaptığın bir iş vardı, o işi getirir misin? İşte fi tarihindeki bu işin donelerini verir misin?" gibi şeyler isteyebiliyor. Başıma geldi ve ben uzun zaman geçtiği için sildiğimden dolayı verememiştim. Aman sakın böyle birşey yapmayın.

[*] Sektörde herkesle tanışıp, arkadaşlık edinmeye çalışın. Hatta bu samimiyetleri ilerletip ilerleyen zamanlarda birbirinize pasladığınız işler yapmak da size ayrı bir artı katacaktır. Bunun için Facebook, Linkedin, Friendfeed, Twitter gibi birçok sosyal network'ten yararlanabilirsiniz. Çünkü bu işe gönül verenler bu işin içinde yaşıyorlar.

Şimdilik bu kadar, herkese bol kazançlı günler..

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Sen cok biliyorsun:))) şaka şaka eline saglık düşüncelerini ve tecrübelerini cok güzel anlatmışsın.. bilgilerini bizimle paylaştıgın icin teşşekkürler..
• 10 yıl önce
bencede çok güzel bir anlatım şaka: sen çok biliyorusun:D
• 10 yıl önce
en kötüsü de onca zaman harcayıp müşterinin vazgecmesi..cok basıma geldi
• 10 yıl önce
makele için teşekkürler... sektördeki herkesle tanışmayı isteriz fakat onlar bizlerle tanışıp yardımlaşmayı istermi pek bilemiyorum ( herkes için geçerli değil tabiki) başıma geldiğinden söylüyorum elimden geldiğince iyi bir dil ile tanışıp yardımlaşma istiyorum fakat çok az kişi kazanabildim bu ana kadar. Yardımcı olan herkese teşekkürler.
• 9 yıl önce
Gerçekten çok güzel bir anlatım, yol gösterici, eline emeğine sağlık. Teşekkürler...
• 5 yıl önce
değerli emek ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. saygılarımla.

Yukarı Git