iOS 9 Kullanımında Ciddi Artış

iOS 9 Kullanımında Ciddi Artış

Apple'ın mobil işletim sistemi iOS 9'un en son kullanım rakamları açıklandı.

Apple'ın mobil işletim sistemi iOS 9'un en son kullanım rakamları açıklandı. iOS 9'un Android 6.0 Marshmallow karşısındaki yükselişi açıklanan rakamlar ile daha net anlaşılıyor.

Apple'ın iPhone 6s etkinliğinden 1 hafta sonra yayınlamış olduğu iOS 9 güncellemesi ilk etapta bazı performans ve stabilite sorunlarını da beraberinde getirmişti. Elini çabuk tutan Apple, yeni güncellemeler yayınlayarak iOS 9'u ipten almayı başardı. iOS 9.2 güncellemesi ile sistemdeki hemen hemen tüm sorunları çözen Apple, bugün yeni işletim sisteminin kullanım oranlarını açıkladı.

Açıklanan rakamlara göre iOS 9, piyasadaki iPhone, iPad ve iPod touch modellerinin %71'inde yüklü. iOS 9'u %21 ile iOS 8 takip ediyor. iOS 8 ve daha öncesi iOS sürümlerini kullananların oranı ise %8. App Store'daki iOS 9 API'si ile geliştirilen bazı uygulamaların minimumda iOS 9 ve üzeri işletim sistemi istemesi kullanım oranını artırmada rol oynuyor.

Android cephesinde durum ne?

Android en güncel sürümü olan Android 6.0 Marshmallow %0.5 kullanım oranına sahip. Bir önceki sürüm olan Android 5.0 ve 5.1 Lollipop ise toplamda %29.5 kullanım oranı ile Android 4.4 KitKat'ın gerisinde kalıyor. Android cephesinde güncelleme dağıtım sıkıntısının sorumlusu olarak firmaları gösterebiliriz. Bakalım ilerleyen yıllarda iOS ile Android arasındaki güncel sürüm kullanım oranı eşitlenebilecek mi?

Kaynak: Shift Delete
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git