İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlere dair kısa ve özetleyici bir yazı yazdım.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlere dair kısa ve özetleyici bir yazı yazdım.

Alışveriş yapmak, hele ki internet siteleri üzerinden alışveriş yapmak artık hepimizin hayatında yer alan, tartışılmaz bir gerçek haline geldi.

Peki internet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? “3D Secure” diye adlandırdığımız Akıllı SMS şifresinin önemi nedir? Bu makalemde bu konulara değineceğim.

Sitenin Bilinirliği

Öncelikle internetten alışveriş yapacağımız site tanınır, güvenilir ve kimlik bilgileri doğrulanmış bir site olmalıdır. Büyük marka internet siteleri genellikle güvenilirdir. Marka alışveriş mağazalarının internet sitelerine giriş yaptığınızda genellikle site https://markasite.com/ gibidir. Bu tür siteler dijital ortamlarca imzalanmış ve doğrulanmış sayfalardır. Ancak marka internet sitelerinin taklitçileri her zaman için olabilir.

İlk defa alışveriş yapacağınız bir internet sitesini öncelikle incelemenizi size tavsiye ederim. Bu site kime/hangi kuruma ait? Hangi tasarım firmasınca yapılmış ve yayımlanmış? Sitenin referans bağlantıları var mı? Bu ipuçları size internet sitesine güven duymanızı sağlayacak bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Peki ya site güvenilir değilse? Eğer böyle bir bulguya rastlarsanız ilgili siteden asla alışveriş yapmanızı önermem. Çünkü site sizin kredi kartı bilgilerinizi eğer ki işlem yapıp alışveriş yaparsanız depolayabilir. Bu da sizin ileride başınızı ağrıtacak sorunlara sebep olabilir. Depolanan bilgiler amaç dışı kötü niyetli işlemler dahilinde kullanılabilir, bilgileriniz dağıtabilir, yayılabilir.

Unutulmamalıdır ki bazı internet siteleri 3D Secure olmadan işlem yapabiliyorlar. Bu sayede kredi kartı bilgilerinizi eline geçiren bir kişi rahatlıkla sizin bilgilerinizi kullanarak işlem yapabilir. Aman dikkat! Alışverişinizi tamamlarken ödeme sırasında "3D Secure şifrem gelmedi, yoksa site güvenilir değil mi?" gibi bir soru sorabilirsiniz.

İnternet sitelerinin de kendine göre bazı güvenlik önemleri var. Hep biz güvenlik arayacak değiliz.

Peki ne gibi güvenlik önlemleri bunlar? Mesela sim kart değişikliği yaptığınızda veya da mevcut operatörünüzden başka bir operatöre numara taşıma işlemi yaptığınızda bankalar size güvenlik şifresi gönderimlerini belirli bir süreyle ki yaklaşık 96 saat olarak engelleyebiliyor.

Ama bunun da bir çözümü var. Hemen paniğe kapılmayın. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ve blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak bazı bankalar bloke işlemlerini sadece ATM’ler veya da şubeler aracılığıyla kaldırmayı talep ediyorlar. Çünkü bankaların da kendilerince güvenlik önlemleri var.

Yararlı olması dileğiyle, bir sonraki makalede görüşmek üzere..

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git