İnternette Sörf Yaparken Kolayca Gerçekleştirebileceğimiz Güvenlik Tedbirleri

İnternette Sörf Yaparken Kolayca Gerçekleştirebileceğimiz Güvenlik Tedbirleri

İnternette gezinirken/sörf yaparken olur olmaz sitelere tıklamayınız. Birçok tuzak kapıda sizi bekliyor olabilir.

   İnternette sörf yaparken aynı zamanda birçok zararlı yazılım ve uygulama ile de karşılaşırız. Bazen farkına varırız, bazen de farkına varmadan alelacele yaptığımız bir işlem ile zararlıları bilgisayarımıza bulaştırırız.

   Bu kapsamda ücretsiz yazılımlar en çok tehdit içeren uygulamalardır. Bu yazılımlarla beraber birçok malware, reklam yazılımları, çerezler bilgisayarınıza bulaşır. Ücretsiz yazılım indirmek istiyorsanız üretici firmanın adresinden indirmek ya da "download.cnet.com" kullanmak uygun çözüm yoludur.

   "Uploaded.to" sitesi de ücretsiz indirim için uygundur. Özellikle "exe" uzantılı dosyalara dikkat edilmelidir. İndirmek istediğiniz uygulama var ise linki kopyalayın "Virustotal" adresine gidin, detaylı tarama yapınız. "Sucuri", "Quttera", "SiteGuarding" gibi sitelerle de web sitelerinin zararlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

   İnternette karşılaştığımız indirim ve cazip teklfler tehlike barındırmaktadır. Kısa linkler ile karşılaşırsanız "longurl.com" adresinden sayfanın uzun halini kontrol ediniz.

   Arkadaşlar, sizlere arz ettiğim basit tedbirler ile çalışmalarınızı kolaylaştırır, riski azaltırsınız. Lütfen biraz vaktinizi ayırıp bu uygulamaları deneyiniz, alışkanlık haline getiriniz.

   "Ransomware (veri fidyeciliği)"de son derece tehlikelidir. Bu kapsamda son zamanlarda rastlanan "Locky Trojan" tehlike arz etmektedir. Makroları engellemek önemli oranda koruma sağlar. "Kaspersky Rescue Disk" "Locky"i silebilir fakat şifreyi kıramaz. "Java" ve "Flash" içerikleri de ciddi güvenlik açıkları içermektedir.

   Ücretsiz programlar ile gelen "Open Candy"de tehlikelidir. Ücretsiz programın yükleme aşamasında çalışmaya başlar. Bilgisayarı tarar, linkler ekler."Malwarebytes" anti-malware'i ile temizlenebilir. 

   "Windows10" güncellemelerinde "FastRing (toplu güncelleme)" ye katılmayın. Sisteminiz tehlike altına girebilir. Windows10'da sormadan güncelleştirmeleri engellemek için "O&O ShutUp" vb. bir yazılım kullanınız.

   Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle...

   

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git