İnternette Gizlilik Nasıl Sağlanabilir?

İnternette Gizlilik Nasıl Sağlanabilir?

Vaktimizin büyük bölümü internette gezinmekle geçiyor. Güvenlikli şekilde sörf çok önemli. Gelin hep birlikte nasıl başaracağımıza bakalım...

  Daha önce "Siber Güvenlik" ile ilgili genel bilgiler, Adware ile mücadele yöntemlerini anlatmıştım. Bu yazımda hepimiz için son derece önemli olan "İnternette Gizlilik" konusuna değineceğim.

  *  İnternette sörf ederken "DuckDuckGo" gibi, kullanıcıların IP adreslerini kaydetmeyen ve gizliliğe önem veren bir arama motoru kullanabilirsiniz.

  *  Taracılarınızda "Do Not Track" komutunu etkinleştirmeniz faydalı olacaktır.

  *  Firefox'da "No Script", "Chrome"da "Script Safe"i etkinleştiriniz.

  *  2 MB boyutunda olan, indirmesi kolay, işlevsel ve hızlı bir web tarayıcısı olan "Ghostery"yi kullanınız.

  *  "Sanal makina (Virtual Machine)" kurabilirsiniz.

  *  Eğer e-postalarınızın elektronik posta servisini sağlayanlar dahil kimse tarafından okunmasını istemiyorsanız "Hushmail" tam size göre bir program. Bu arada reklamlardan da kurtulursunuz.

  *  Şimdi de e-posta şifrelemesi yapabileceğiniz programlar ve adreslerinde bahsedelim;

     -  GNU Privacy Guard (www.gnupg.org),

     -  Enigmail Thunderbird (www.enigmail.net),

     -  Guerilla Mail (www.guerrillamail.com),

     -  Cryptocat (https://crypto.cat),

  *  "Bit Torrent" için "Seedbox" kullanın. Seedbox aslında sizin yerinize torrent indirme ve gönderme işleminizi yapan, tarayıcı üzerinden bağlanarak yönetebileceğiniz uzaktaki bir sunucudur.

  *  "BT Guard"ı Bit Torrent istemcinizde proxy sunucu olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemde bağlantınız önce bir aracı sunucudan geçer, hem indirme hem de gönderme işlemi yapılırken tüm Bit Torrent verileri o sunucu üzerinden aktarılır.

  *  Daha ucuza daha yüksek bir koruma düzeyi ise TOR (www.torproject.org) ile mümkündür.

Arkadaşlar, "Siber Güvenlik" konusunda arz ettiğim konular başlangıç konularıdır. Sizlerin yorumlarınız ve sorularınız ile daha kapsamlı bilgiler verebilmeyi tüm kalbimle istiyorum. Geleceğin tehdit ortamında hep birlikte mücadele edebilmek için hazırlanmalıyız. Sağlıklı ve mutlu günler dilek ve temennisiyle...

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git