İnternetin Karanlık Yüzü: DeepWeb

İnternetin Karanlık Yüzü: DeepWeb

Son zamanlarda popülaritesi artmaya başlayan Deep Web, yani Derin İnternet nedir, nelere dikkat edilmelidir? Ne gibi tehlikeler barındırıyor?

DeepWeb son zamanlarda gençlerin hatta çocukların internet üzerinde Facebook sayfalarında, forumlarda sık sık konuştukları bir konu. Peki nedir bu DeepWeb? Neden derinlerde? Neden bu kadar ilgi çekmeye başladı? 

Bu sorulara cevap almak için öncelikle standart internet ağının ve bu ağ üzerindeki arama motorlarının (Google, Yandex, Bing, Yahoo...) nasıl çalıştığını teknik detaylara girmeden size aktaralım.

Web Siteleri ve İnternet Ağı

Bir web sitesi öncelikle bir webmaster tarafından hazırlanır.

Webmaster hazırladığı web sitesi için bir sunucu firmasıyla iletişime geçer ve bu firmalar internet ağına yayın yapan bilgisayarlardan (yani sunuculardan) webmaster'a belli bir alanı kiralarlar. Bu kiralanan alanlara Host diyoruz.

Daha sonra webmaster kiraladığı hosta hazırladığı web sitenin dosyalarını atar. Şimdi sırada sizin bu hosttaki web sitesi dosyalarını görmeniz var.Bu hosttaki dosyalara erişmeniz için sunucudaki bu hosta bir adres atanır.

Bu adreslere de domain adını veriyoruz. Örnek vermek gerekirse sanalkurs.net bir adrestir. Siz tarayıcınıza sanalkurs.net yazdığınızda bilgisayarınız sanalkurs.net adresine uyarak bir sunucuya, hosta bağlanır ve tarayıcınızda sitenin dosyaları, içerikler gözükür.

Arama Motorları

İletişim çağında her gün artan web sitesi sayısı ve milyarlarca içeriğe, onların adreslerini tarayıcının adres çubuğuna yazarak girmek için eskiden olduğu gibi evde kendinize bir rehber hazırlamanız gerekirdi, ki arama motorları bizi bu dertten kurtardı. Google'ı örnek verirsek, Google'ın amacı webmasterların hazırlayarak sunucuyla birlikte yayına soktukları web sitelerini listelemektir, ama bunu isim sırasına göre yapmazlar elbette. Örneğin siz Google'a sanal kurs kelimelerini arattığınızda Google, adresinde ve içeriğinde sanal kurs kelimelerinin olduğu web sitelerini size sunar. Yani kısacası aradığınızı bulmak için rehber hizmeti verir.

Ancak bu aynı zamanda arama motorlarının tüm internet ağını taradığı anlamına da geliyor.Yani normal internet ağında herşey taranıyor ve takip edilebiliyor. Devletler rahat bir şekilde içerikleri görebiliyor. Hatta bilirsiniz ki, kimi zaman yasaklamalar getirebiliyor. 

Şimdi DeepWeb!

DeepWeb, normal internet ağından yani kısacası takipten sıyrılmak için oluşturulmuş bir ağ diyebiliriz. Arama motorları tarafından listelenemeyen bu ağ'da işler biraz karışık işliyor. 

DeepWeb yukarıda anlattığımız gibi bir mantığa sahip olsa da (Webmaster - sunucu - adres - siz) normal internet ağının bağlı olduğu kurallara uymuyor.

DeepWeb Adresleri ve Tarayıcılar

İlk olarak adreslerini düşünürsek, DeepWeb adresleri, normal  internet ağının adresleriyle aynı yapıda çalışmıyor. Yani adreslerin uzantıları .com, .net, .org veya .gov değil ve DeepWeb'teki bir site sahibinin herkes tarafından bulunmak gibi bir derdi olmadığından düzenli adres isimleri alınmıyor. Örnek bir adres vermek gerekirse (tamamen örnektir) adresler asyqwueho1.onion şeklinde yayın yapıyor.Bu adreslere uzantıları  ve protokolleri sayesinde popüler Mozilla, Chrome, İnternet Explorer (Edge), Safari veya Opera ile giremiyorsunuz. Herhangi bir DeepWeb adresini bu tarayıcılardan birinde denerseniz, tarayıcının bu adresi bulamadığını görürsünüz. 

DeepWeb Arama Motorlarınca Taranmıyor

DeepWeb dinamik yapısı gereği Google gibi bir arama motoru tarafından taranmıyor. Bunun yerine bir kaç liste mevcut, fakat o listelerden herhangi bir siteye tıkladığınızda gördüğünüz siteyi üç gün sonra aynı adreste bulamayabiliyorsunuz. DeepWeb, var olma amacı sebebiyle zaten herkesin ulaşması istenmeyen sitelerle dolu. Gerçekten yayın yapan DeepWeb siteleri, sürekli adres değiştiriyor ve bu değişikliği güvendikleri üyelerine e-posta veya benzeri yollarla iletiyor.

Peki Ne Var DeepWeb'te? 

Deep Web aslında anlatıldığı kadar büyülü bir dünya değil.Yaşadığınız şehirde gitmek istemeyeceğiniz semtler ne ise DeepWeb de internet şehrinde gitmek istemeyeceğiniz semtlerdir. DeepWeb, bir ihtiyaç sebebiyle doğmuştur. Devletlerin erişebildiği internet ağına alternatif olarak gelişen dünyada aktivist grupların kullanması için oluşturulan DeepWeb'teki ilk amaç sansürü egale etmektir. Fakat takip edilemeyen doğası gereği bir çok illegal yapı tarafından kullanılabilir. 

Bu illegal yapılar içerisinde Anonymous gibi hack aktivistlerinden tutun, uyuşturucu satıcılarına, kiralık katil, ücretli hacker, çocuk istismarı (pedofili), nekrofili veya son derece ağır işkence videoları, çalıntı kredi kartı bilgileri, sahte pasaport düzenleyiciler, patlayıcı yapmak için tarifler, silah bilgileri ve bir çok siyasi belge yer alır.

Tıpkı normal internet ağında kullandığınız sahibinden.com gibi ilan siteleri veya hepsiburada.com gibi "Black Market" adını verdiğimiz e-ticaret siteleri vardır, fakat bu sitelerde çocuk istismarı videoları, uyuşturucu, silah veya sahte pasaport satılır.

Yine hatırlayanlar olacaktır: iCloud'a yapılan meşhur bir hack saldırısı vardır. Yapılan bu saldırının ilk adımları burada organize olmuştur. Wikileaks belgelerinden çoğu ilk kez burada servis edilmiştir. 

Ne Yani, İlluminati DeepWeb'te Değil mi? 

İlk olarak şunu söylemek lazım ki, Masonlar veya İlluminati konuları gençler arasında artık bayağı popüler bir hale gelmeye başladı. Bir cemiyet düşününüz ki, tokalaşarak hatta sembollerle dahi anlaştığına inanıyorsunuz, fakat onları DeepWeb'te ya da standart web ağında bir tarayıcıdan bulabildiğinizi zannediyorsunuz. Sizce bu çelişmez miydi?

DeepWeb'te bu tür cemiyetlere ilişkin bilgi bulduğunuzu zannetmenizin iki sebebi var:

1. İşkence, nekrofili veya pedofili videoları, resimleri içeren web siteleri benzer işaretler, siyah ve kırmızı fontlar kullanıyor. Elbette ki sadece üyeliğe açık bu sitelerin ana ekranını gören ufak yaştaki bilgisayar sevgilileri heyecana kapılıyor. Ne yazık ki, işkence ya da pedofili, nekrofili gibi videoların da sevenleri var ve bu videolara, görüntülere ücretle erişmek için bu tür kamuflaj web sitelerini kullanıyorlar. (Bilhassa işkence videolarını pazarlamak isteyenler pentegram gibi sembollerle dolu web sitelerindeler.)
2. Bazı webmasterlar biraz eğlenmek için bu tür web sitelerini hem normal ağa, hem de DeepWeb'e yerleştirirler. Bu sitenin konuşulması,dilden dile yayılması "trollemek" dediğimiz son zamanların bir eğlence biçimi aslında. 

Bir örnek vermek gerekirse Deep Web'te Adolf Hitler'e ilişkin bir çok içerik vardır ki, inanın yüzde 95'i sahte veya troldür. Hele ki genç ergen çocukların biraz tık almak için açtıkları DeepWeb bloglarını da umursamamanız sizin için vakit kaybını engeller.  (DeepWeb'te Kıyamet Alametleri diye başlık açan çocuklarımız var bizim.)

DeepWeb'te Yararlı Hiç Bir Şey Yok mu ?

Eğer bir araştırmacıysanız yararlı içerikler bulabilirsiniz.Komplo teorileri, savaşlara ilişkin bilgiler, hatta gerçekliği tartışılsa da bazı devletlere ait dökümanlara erişebilirsiniz. Ancak bu içeriklerin yer aldığı adresleri bulmanız biraz zor olabilir. Yine her ne kadar etik olmayacağını düşünenlerin sayısı fazla da olsa, aktarmak gerekir diye düşünüyorum: Bir çok müzik albümü veya kitap burada ücretsiz, yani korsan olarak indirilebilir halde sunuluyor.

DeepWeb Tehlikeli mi?

DeepWeb'te çeşitli tehlikelerin olduğu bir gerçektir. İlk olarak özellikle İngilizceniz iyi değilse, ya da bilmiyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü DeepWeb'in kendisine ait bir jargonu vardır. Bu jargonu bilmeden tıkladığınız adresler sizi yasadışı içeriklere ulaştırabilir. Hukuki anlamda başınıza bir şey gelmesi bir ihtimaldir ki, gelmese bile arkadaş arasında işkence videolarından korkmanın esprisini yapamayacağınız ölçüde iğrenç görüntülere maruz kalmak sizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Bir başka tehlike ise indirmekdir. DeepWeb'te herhangi bir web sitesinden bir video ya da bir e-kitap indirdiniz diyelim. İndirme bir .zip dosyasıyla gerçekleşti. Ancak bu dosyayı açtığınızda hiç ummadığınız bir şeyle karşılaştınız. Bir çocuğun istismarının söz konusu olduğu o videoyu hemen sildiniz. Peki, bilgisayarınız herhangi bir hukuki süreçle alakalı incelemeye alındığında silinen içeriklere ait parçaların uzman ekiplerce ortaya çıkartılabileceğinden haberdar mısınız? İnanın, böyle bir durumda kendinizi anlatmak için çok fazla avukata ve çok fazla zamana ihtiyaç duyarsınız.

Laf arasında söylemekte fayda var: Eğer bir kişiye sanal suikast düzenlemek istiyorsanız, onu ufak bir kaç numarayla anonim bir kimlikle bir linke yönlendirerek indirme yapmasını sağlamak (normal bir müzik klibi  indirirmiş gibi) ve bu yolla bilgisayarına pedofili (çocuk istismarına yönelik) videoları yerleştirdikten sonra emniyet güçlerine anonim kimlikle şikayet etmek, özellikle ABD gibi ülkelerde uygulanan bir yöntem.

Yine aynı şekilde bu takipsiz ağda indirmeler karşısında ne tür virüslere maruz kalacağınızdan habersizsiniz.Bunlar popüler virüsler gibi çalışan reklam yazılımları değil ve sizi bu virüslere karşı uyaracak herhangi bir şey olmadığı gibi güvenlik programlarınıza da pek güvenmemenizi tavsiye ederim.Ücretli casus yazılım üreticileri bu konuda tahmin ettiğinizden daha başarılılar.

Son tehlike ise havuç sitelerdir. Havuç siteler, tavşan yakalamak için havuç tuzakları kurmakla aynı mantığa sahiptir.Geçtiğimiz yıllarda CIA DeepWeb'te bir El-Kaide hücresine ait paylaşımlardan yola çıkarak bu hücreye operasyon düzenlemişti.Dünyaca meşhur bir Black Market'in sahibi de DeepWeb'te uyuşturucu satmak suçundan yakalandı ve cezalandırıldı.

Yani DeepWeb'te girdiğiniz ve biraz arkadaşlara hava atmak için takıldığınız web sitesi emniyet güçleri tarafından hazırlanmış (hangi ülkenin olduğunun bir önemi yok) bir tuzak - havuç sitesi olabilir. Takip edilmeyen bir ağda bir uyuşturucu satıcısı ya da bir video satıcısını yakalamanın en iyi yolu ona bunları pazarlayabileceği bir site sunmaktır. 

Sonuç

Toparlamak gerekirse DeepWeb yanlış kullanıldığında, ya da bilgisiz çocukların elinde başınıza iş açabileceği gibi, size sadece rahatsız olacağınız içerikler sunar. Eğer yabancı diliniz iyi değilse, ulaşmaya çalıştığınız bir bilgi aramıyorsanız, sizin için hava atılacak ya da eğlence olacak bir içeriği yoktur. Hukuki anlamda etrafınızdakileri ve sizi zora sokabileceğini unutmayın. Bilhassa evinizde etrafınızdaki küçük bilgisayar aşıklarını bu konuda sık sık uyarın.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 4 yıl önce
Konu çok güzel bir şekilde özetlemiş. Eline sağlık.
• 4 yıl önce
Teşekkür ederim.

Yukarı Git