Illustrator'de Farklı Bir Çiçek Çizelim

Illustrator'de farklı tarzlarda çiçek çizmek isteyenler için bir ders hazırladım.

Illustrator'de farklı tarzlarda çiçek çizmek isteyenler için bir ders hazırladım.

1-Öncelikle Spiral Tool'u seçelim. Spiralimizi CTRL tuşna basılı tutarak yaylar arasındaki geniliği ayarlayıp çizelim.

Spiral yaylarının sayısını yukarı ve aşağı ok tuşları ile değiştirebilirsiniz.

2-Şimdi Yıldız Aracını seçip, yıldız çizelim. (Yıldız çizerken Köşelerin ayarlarını CTRL veya ALT tuşlarına basarak ayarlayabilirsiniz.)

Yıldızın köşe sayısını ise Yukarı ve aşağı ok tuşları ile arttırıp azaltabilirsiniz.Aynız yıldızdan Shift ve ALT tuşlarına basarak biraz ilerisine sürükleyip çoğaltın.

3-Sonra Belnd Tool aracını seçin.Blend Tool aracının üzerine çift tıklayıp özellikler penceresini açın.4-Yıldızdan ne kadar çoğaltmak istiyorsanız, sayıyı girin. Birinci yıldızın üzerine tıklayın. Sonra diğer yıldızın üzerine tıklayın. Belirlediğiniz sayıda çoğaltacaktır.5-Sonra Yıldızlarlar sprialimizi seçelim. Object / Blend / Replace Spine seçeneğini tıklayalım.6-Şeklimizin aşağıdaki hale gelmesi gerekir.7-Şeklimizi Reflect aracı ile yatay ve dikey olarak döndürüp, kopyasını alalım.

8-Şimdi şeklimizin ortasına bir yuvarlak çizelim.9-Yıldızlı şeklimizi seçip, karışmaları önlemek adına group haline getirelim (CTRL - G)

Sonra yıldızlı şekille yuvarlağı seçip ikisini de Align penceresinden merkezi şekilde ortalayalım

10-Sonra Rotate Aracını seçelim. (R Harfine basabiliriz) View menüsünden smart Guide'ı aktif hale getirirseniz, bazı işlemleri daha pratik yapabilirsiniz.

Yıldızlı şeklin döndürülme merkezini yuvarlağın tam ortasına getiriyoruz. Sonra Farenin sol tuşu ile sürüklerken ALT tuşunu basılı tutup çoğaltıyoruz.

Aynı işlemi yinelemek için CTRL - D tuşlarına basarak istediğimiz sayıda çoğaltıyoruz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
teşekkürler bana faydalı olacak çok kapsamlı bir e-kitap önerebilirmisiniz... e-mail atarsanız sevinirim...
• 11 yıl önce
ellerinize sağlık, bu calısmalarda bişeyi öğrenirken aslında bi cok sey öreniyosun..
• 11 yıl önce
çiçek güzel değil ama çizimi öğrenmek için yaptım :)
• 10 yıl önce
Sevgili arkadaşlar. E-kitap değil ama internette ingilizce çok güzel örnekler var onları deneyebilirsiniz. Google'dan "Illustrator samples" diye aratırsanız bayağı bir şeye ulaşırsınız. Yine de olmazsa kendime ait bir türkçe kitap var. Şu an askerdeyim. Askerden sonra mail atabilirim.

Yukarı Git