İki Wordpress Tek Kullanıcı Veritabanı Oluşturma

İki Wordpress Tek Kullanıcı Veritabanı Oluşturma

Aynı veritabanını kullanan iki WordPress sitesi kurduysanız ve iki sitenin de ortak kullanıcı tablosunu kullanmasını isteyebilirsiniz.

Gereklilikler

- Öncelikle iki sitenin de WordPress sürümü aynı olmalı.
- Her iki site de aynı veritabanını kullanıyor olmalı.
- İki kurulumdaki wp-config.php dosyalarındaki $table_prefix değişken değeri farklı olmalı. Zaten aynı veritabanına iki site kurmak için ayrı olmaları gerekiyor.
- Burada anlatılanları doğrudan siteniz üzerinde deniyorsanız, lütfen sitelerinizin tam bir yedeğini almayı unutmayın! Sorumluluk kullanıcıya aittir.

Anlatım:

Site1 ve Site2 şeklinde iki siteniz olsun. Site1’i kurduktan sonra ikinci bir siteyi (Site2) kurdunuz ve kullanıcılar (users) tablosunun ortak olmasını, paylaşılmasını istiyorsunuz.

Site1’in WordPress tablolarında ön ad olarak varsayılan ön ad olan wp_ ifadesinin kullanıldığını, Site2 için ise blogb_ ön adının kullanıldığını varsayalım.

Site2’ye ait olan wp-config.php dosyasını açın. içerisinde $table_prefix = 'site1_'; kodunu bulup hemen altına aşağıdaki kodu ekleyin. Dikkat etmeniz gereken wp_users ve wp_usermeta isimlerinin Site1’de kullanılan tablo adlarıyla aynı olmasıdır.
 

define('CUSTOM_USER_TABLE', 'wp_users');
define('CUSTOM_USER_META_TABLE', 'wp_usermeta');Bu kodlar Site2'ye kullanıcı ve kullanıcı bilgileri tabloları için Site1'inkileri kullanmasını söyler. Ancak Site2’nin içeriği kendi tablolarında tutulmaya devam edecektir.

Daha fazla bilgi ve farklı durumlar için WordPress.org'un forumundaki bu konuyu inceleyin.
 

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
subdomain için nasıl olacak şimdi ana sitem var sitem.com diyelim bide site.sitem.com diye subdomain kurdum diyelim bunları ortak nasıl kullanabilirim
• 2 yıl önce
veritabanı bilgilerini aynı şekilde girersen diğer wordpress sisteme aynı veritabanını kullanırsın. Burda şunu unutmamak lazım eğer subdomain aynı sunucu değilde farklı bir yerde olursa bir yere upload ettiğin bir dosyayı diğer tarafta görememe durumun söz konusu olabilir. Onun dışında configlerde vs. bir değişiklik yapman durumunda diğer site de değişecektir. 2 site de tek wordpress db si kullanmak sakıncalı çünkü wordpress configlerine ilgili ayar yapıyorsun onun yerine multi site olarak kurarsan wordpressi subdomainlerde de sorunsuz istediğin tarzda wordpress çalıştırabilirsin.

Yukarı Git