İki Görüntüyü Birleştirme Metotları

  • 28.871

Bu işlemi gerçekleştirmek Premiere'de mümkündür. Bu yazıda sizlere bu konu açılınca ilk akla gelen yöntemleri anlatmak istedim.

Bu işlemi gerçekleştirmek Premiere'de mümkündür. Öncelikle çekimler bu işe uygun olmalı. İlk olarak belirlediğimiz sahnede kişiyi çekeriz. Çektiğimiz kişi kameranın sağ veya sol kenarında olmalı ki, sonradan ekleyeceğimiz diğer görüntü ile çakışmasın. Sağ ve sol yanlarda çekilmiş, ama aynı mekânın perspektifi göz önünde bulundurulmuş olmalı tabii ki ve sonra Transparance özelliğini kullanarak üst üste bindirdiğimiz görüntüyü iki kişi karşı karşıya imajı verecek şekilde düzenleriz. Bunu yapmak için Transparance penceresi açıkken hâlihazırda görünen kareyi tutamaçlarından küçülterek istediğimiz şekle sokabiliriz. Bu sözünü ettiğimiz hadise yan yana görüntüler için.

Bir de karmaşık görüntüler var. Bunun için Blue Screen metodunu kullanırız. Mavi bir ortamda, çekilen kişinin üzerinde mavi renk bulunmaksızın çekilen görüntüler, aynı sahnede daha önce çekilmiş görüntülerin üzerine eklenir ve yine Transparance özelliği kullanarak Blue Screen metodu ile mavi renkler yok edilir. Bu daha profesyonellik ister.

1. BASİT (ÜSTÜSTE) METODU: Basit bi şekilde anlatayım: Üzerinde A harfi bulunan bir 4*3 boyutunda bir resmimiz olsun. Bu A harfinin sol tarafta olduğunu farz edelim. Resmin aynısından bir ikincisini temin edelim ve horizontal (yatay) olarak ters çevirelim. Bu kez A harfi sağ tarafta kaldı. Şimdi İki resmin boş olan kısımlarını içeri katlayarak üst üste getirelim. Şimdi iki A harfi de yanyana oldu değil mi? Kameranın sağ ve sol yanı diye anlattığım hadise basit bir ifadeyle bu şekildedir.

2. BLUE SCREEN (MAVİ EKRAN) METODU): Elimizde İstanbul Kapalıçarşı'nın resmi var. Üzerinde A harfi bulunan resmimizin etrafının da mavi olduğunu düşünelim. (Onu o şekilde ayarlamış olduğumuz için.) Yapmak istediğimiz bu A harfini Kapalıçarşı resminin üzerine koyacağız ama, etrafındaki mavi zemin gözükmesin istiyoruz. Bunun için en çok kullanılan yöntem Blue Screen metodudur. A harfinin olduğu resmi Kapalıçarşı resminin üzerine onu tamamen örtecek şekilde koyuyoruz, Premiere'ye diyoruz ki: "Hadi bakalım şimdi bu mavi zemini kaldır ortadan!" Mavi zemin kalkınca A harfi Kapalıçarşının üzerinde tek başına gözüküyor. Yalnız dikkat etmemiz gereken, A harfi mavi ve tonlarını içermemeli, zemin mavi tonda olmalı. Neden mavi ton? Çünkü insan rengine en zıt renk mavidir. Bu nedenle sinema dünyasında bu yöntem çok klasik bir yöntem olarak senelerdir kullanılıyor.

Dediğim gibi, ilk aklıma gelen metotlar bunlar. Bunların dışında daha pratik çözümler varsa bilen arkadaşlarımız bize yardımcı olsunlar. Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

arkadaşlar ben bundan hiç bişi anlamadım yaa bi türlüde iki resmi birleştiremedim üffffff:'(
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
video efects klasörünün içindeki keying klasörünü açın içinde bu iş için işinize yarıcak efektler var.bluescreen keying,greenscreen keying,chroma keying...vs
bende programi yeni indirdim ve henüz hic kullanmadim baya zaman alacaga benziyor. Benim aslinda ögrenmek istedigim bir özellik var; Tek ekranda iki farkli video yani sahneyi gösterme özelligi. Hani genelde tel konusma sahnelerinde olur.Ekran 2 ye bölünerek telle konusan iki kiside ekrana gelir? Bu özelligin premiere de oldugunu ögrendim bir arkadastan ve bu özelligi nasil kullanabilecegimi anlatan bir arkadas olursa burda cok sevinirim.
bilgiler için çok teşekkürler .yeni görüntüler elde etmemi sağladınız,bilmediğim bi özelliğini keşfetmiş oldum premiere nin:kirp:
ya keying olayi tamam da 2 goruntuyu basit yolla koyma tekniginde bahsettigin transparency özelligi nerede ? .. bir cesit efekt mi ? garbage mask dan mi bahsediorsun.. tesekkurler..
bu uygulamayı görüntülü olarak ders şeklinde hazırlayabilirmisiniz.. benimde çok merak ettiğim ve araştırdığım bir konu....
SLM. ÖNCELİKLE PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKÜRLER. YEŞİL PERDE EFEKTLERİ ARIYORUM PATLAMA KURŞUN GİBİ.. BİLDİÐİM BİR SİTE VARDI AMA ŞİMDİ BULAMIYORUM O SİTEYİ BİLDİÐİNİZ BİR KAYNAK VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKÜRLER.
hiç birşey anlamadım, herhalde burda anlatılanlar profesyoneller için.

Yukarı Git