.htaccess ile wp-admin/login şifreleme

Bu derste .htaccess kullanarak wp-admin ve wp-login girişlerimizi şifreleyeceğiz.

Bu derste .htaccess kullanarak wp-admin ve wp-login girişlerimizi şifreleyeceğiz.

Wordpresste en önemli güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Çünkü hackerlar wp-admin açıklarından dolayı oluşacak zaafiyetleri iyi kullanmaktadırlar. Bu yüzden bizde wp-login.php ye koyacağımız şifre sayesinde bu uzantılara ulaşımları engellenecektir. Wp-login.php dosyamızı aşağıda anlattığım şekilde .htaccess ile şifrelediğimizde wp-admin girişine gelen isteklerde sunucumuz ek olarak koyduğumuz bu şifreyi soracaktır. Wp-login.php kullanarak ortaya çıkabilecek açıklıklar da bu sayede işe yaramayacak ve korunmuş olacağız. Google da bir sürü yöntem bulunmakta fakat bunlar işe yaramayacaktır.

Öncelikle hostunuzda Cpanel / Plesk/ Webmin üzerinde public_html , www yada alanadınız.com olan klasörlerimizin bir üst dizinine çıkarak .htpasswd dosyamızı oluşturmamız gerekiyor.
Bu dosyada sunucunun bize soracağı şifreyi belirteceğiz. Yalnız bu şifreyi de güvenli bir dizinde saklamamız gerekmektedir. Cpanel / Plesk / Webmin kullanarak /home klasörünün içerisine .htpasswd dosyamızı oluşturacağız.

kullanıcı:şifrelenmişparola

…gibi bir user ve şifre belirteceğiz. Burada dikkat ederseniz parolamız aslında şifrelenmiş bir şekilde yani bir nevi server üzerinde de şifreleme yapıyoruz. Direk olarak kullanıcı adından sonra parolamızı yazamayız. Parolanızı şifrelemek için…

http://www.htaccesstools.com/htpasswd-generator/

adresine giriyoruz ve bir kullanıcı ve şifre yazıyoruz. Encrypt butonuna bastığımızda bize bir kod üretiyor. Oluşturduğu kod yukarıdaki gibi kullanıcı:şifrelenmişparola şeklinde çıkacaktır. Bu kodu .htpasswd adıyla bir dosya olarak ftp dosyalarımızın üst dizinlerde bir yere (/home gibi bir yere) kayıt ediyoruz.(! Burada /home/user şeklinde veya /home/domainadı şeklinde de olabilir yeterki domaindeki ana klasörün içine kayıt ediniz. Sakın www ve public_html içine kayıt etmeyiniz!)

WordPress .htaccess dosyasını düzenlemek ;

WordPress’in kurulu olduğu dizindeki .htacess dosyamızı açıp içerisinde en alt satıra şu kodları yerleştiriyoruz.


ErrorDocument 401 default

AuthUserFile /home/.htpasswd

AuthName "Blog"

AuthType Basic

<Files "wp-login.php">

    require valid-user

</Files>


Bu işlemi yaparken .htaccess içerisindeki diğer kodlara dokunmuyoruz. Aynen olduğu gibi kalıyorlar ve alt satırlara boş bir yere bu kodu yapıştırıyoruz. Bu kodda dikkat etmeniz gereken /home dosya yolumuz.

Daha sonradan www.siteadi.com/wp-login.php adresine girdiğinizde size belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolanızı soracaktır.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git