Hosta Dosya Alma

Bu dersimizde hosta dosya almak için izlenebilecek yollara bir göz atalım.

Bu dersimizde hosta dosya almak için izlenebilecek yollara bir göz atalım.

Aşağıdaki kodlara göz attığımız zaman html ve php kodlarını göreceksiniz. Şimdi bu kodları anlatmaya başlamadan önce ilk denememizi yapalım. Dosyayı kaydedip çalıştırdığınız zaman karşınıza iki tane form elemanı çıkacak. İkisi de web sayfalarından görmeye alışık olduğunuz elemanlar.


<form name="form1" enctype="multipart/form-data" action=" echo $PHP_SELF;?>" method="post">

<input type="file" name="dosya">

<br>

<input type="submit" name="gonder" value="Gönder">

</form>

if(@$gonder == "Gönder") {

copy ( $dosya, $dosya_name ) or die ( "Dosya Kopyalanamıyor." );

echo $dosya_name;

echo "<br>";

echo $dosya_size . " Kb";

echo "<br>";

echo $dosya_type;

echo "<br>";

echo "<a href="$dosya_name">Tıklayınız.</a>";

}

?>Bunlardan biri dosya göndermenizi sağlayan "Form - File" elamanı. Diğeri ise "Form - Button".

Şimdi Browse tuşuna basıp bir dosya seçelim, (resim Dosyası seçebilirsiniz) sonra da gönder tuşuna basalım.

Muhtemelen (klasöre yazma izinleri vs.. gibi etkenler yoksa) aşağıdaki gibi bir çıktı alacaksınız.


dosyadi.xxx

15723 Kb

image/pjpeg

Tıklayınız.İlk satırda dosya adı, sonrakinde dosya boyutu, sonrakinde dosya tipi ve en sonda tıklayın. adlı bir link. Eğer gönderdiğiniz dosya bir resim yada benzeri bir dosya ise bu linke tıklayarak resmi görebileceksiniz.

Not: Eğer sunucunuzun kendi üzerinde çalıştıramıyacağı bir dosya ise; bu dosyayı download etmeniz için size gönderecektir.

Buraya kadar yazılanlar bu işe yeni başlamış arkadaşlar için açıklayıcı nitelikteydi; şimdi kodları teker teker açıklamaya başlıyalım.

AÇIKLAMALAR:

// Bu satırı Html'den biraz anlayan ya da daha önce web sayfası yapmış olan pek çok kişi bilecektir.

Bu bölüm ie form1 adında bir form oluşturduk.

enctype="multipart/form-data //Bu alan ile form tipini belirledir.

action=" echo $PHP_SELF;?>" // Bu satırda formun gönder tuşuna bastığımız zaman form bilgilerinin hangi dosyaya gönderileceğini belirledik. Anlıyacağınız gibi PHP nin kendinden gelen $PHP_SELF değişkeni ile form bilgilerini tekrar aynı dosyaya gönderdik. Bunun nedenini birazdan göreceksiniz.

method="post" // Bu bölüm ilede formumuzun bilgileri göndereceği zamanki metodu belirledik.

Not: Form methodu olarak (Java vs. hariç) iki adet method vardır: Bunlardan biri "post" diğeri "get"tir. İkisi arasındaki temel fark; post metodunda gönderilen form bilgileri URL kısmında görülmezken, get methodunda form bilgileri URL kısmında görünür. Teknik olarak hemen herkesin post methodu kullanmak istemesi düşünülse de her ikisinin de farklı özellikleri vardır. (Konumuz dışında olduğu için uzatmıyorum. Gerekirse ileride bir döküman yazarız.)

// İkinci satırda ise dosya göndermemizi sağlayan bir "Form - File" elamanı yaptık. Burada name="dosya" ki alanda; "name"in bir değişken ve değerinin "dosya" olduğunu belirteyim.

// Bu satırda yine formdaki bilgileri istediğimiz dosyaya göndermemizi sağlayan "Form - Submit" elemanını kullandık.

name="gonder" value="Gönder" // Buradan anlıyacağınız gibi "gonder" adında ve değeri "Gönder" olan bir değişken tanımladık.

// Bu satır ilede form alanımızı bitirdik (Html'de formlar
arasındaki bilgileri gönderir. Bu alan dışındaki bilgiler işlenmez).

Şimdi gelelim PHP kodlarımıza:


if(@$gonder == "Gönder") {
// Bu satır ile önce ile php kodumuzu başlattık sonra Php'nin koşul fonksiyonlarından biri olan if() (eğer) fonksiyonu ile mantık olarak şöyle bir şey yazdık:

Eğer $gonder değişkeninin değeri "Gönder" değerine eşitse aşağıdaki kodları uygula. $gonder değişkeninin başında @ işareti de böyle bir değişken yoksa hata mesajı verme anlamındadır.

Not: Dökümanın başında bahsettiğim dosya gönderme işleminin tek dosyada yapılması bu sayde oluşuyor. Yani form gönderilmediği sürece dosyayı çalıştırdığınız zaman karşınıza sadece ; dosya seçme ve gönderme butonları çıkıyor. Eğer dosya göndere basarsak bu satır vasıtasıyla $gonder değişkeninin değeri "Gönder" olduğundan Php kodlarımız çalışmaya başlıyor.

copy ( $dosya, $dosya_name ) or die ( "Dosya Kopyalanamıyor." ); // Bu satır ile Php'deki copy() fonksiyonu kullanılarak, $dosya değişkeni (formdan gelen) , $dosya değişkeninin _name dizesi adıyla kaydediliyor.

echo $dosya_name; // Bu satır ile $dosya değişkeninin adını (name dizesini) ekrana bastırıyoruz.

echo $dosya_size . " Kb"; // Bu satır ile $dosya değişkeninin size ( boyut ) dizesini...

echo $dosya_type; // Bu satır ile de dosya tipini ekrana bastırıyoruz.

echo "Tıklayınız."; // Bu satır ile de Html'de yazılara yada nesnelere link vermemizi sağlayan komutu ile gönderdiğimiz dosyanın adına bir link veriyoruz.

}
?>
//Bu işaretlerle de kodu kapatıyoruz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
teş..
• 12 yıl önce
Tam da aradığım konuydu. @işretini de bilmiyordum. Sormayı düşünüyordum. Çok anlaşılır anlatmışsınız. Teşekkür ederim.
• 12 yıl önce
arkadaşlar kusura bakmayın ama ben php ileri geçemedim, yani yanımda biri olmalıki takıldığım yerde rahat sorabileceğim ama bu ortam oluşacak gibi değil çözüm artık buralardan sormak .şimdi kalkıpta ben olayı en yice öğrenemem ama şuanda yapmak istediğim bişe var mesela elimde php sanal mağaza scripti var. şimdi ben bunu nete nasıl kuaracağım, bunun tamamen bu konuda kör cahilmişim gibi anlatırmısınız.
• 11 yıl önce
teşekkürler
• 11 yıl önce
teşekkürler
• 11 yıl önce
Klasöre yazma izni verirsek, bu güvenlik açısından bir tehdit oluşturur mu? Bu konuda biraz açıklama yapabilir misniz? Şimdiden teşk.

Yukarı Git