Harddiskte Yeni Bölüm Oluşturmak

Bilindiği gibi bilgisayar alırken genelde harddiskler C: ve D: olmak üzere 2 birime ayrılmış şekilde sunuluyor. Peki, biz yeni birim açmak istediğimizde ne yapacağız?

Bilindiği gibi bilgisayar alırken genelde harddiskler C: ve D: olmak üzere 2 birime ayrılmış şekilde sunuluyor. Peki, biz yeni birim açmak istediğimizde ne yapacağız?

Öncelikle yeni birim oluşturcağımız bölümün boyutunu bir hesaplayalım. Ben burada kendi harddiskimin boyutlarını verceğim.

Toplam 250 GB, C: 40 GB, D: 210 GB

Burada D:ye ayrılmış alanı fazla buldum ve şöyle bir düşünce aklıma geldi: Kendime yeni bir birim oluşturup sadece özel bilgilerimi içinde barındırabileceğim bir bölüm olmasını istedim.

Bunun için Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Yönet'e tıklıyoruz. Aşağıdakine benzer bir sayfa gelecektir karşınıza:Oradan harddiskin durumunu görebilirsiniz. Ben daha önce yeni birim oluşturduğum için bende 3 birim gözüküyor.

Burada ince bir detay var: Kendinize ayıracağınız bölüm, mevcut bölümün boş alanını geçmemeli; aksi halde ayırdığınız bölümden bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Kaldığımız yerden devam ediyoruz: Kendinize ayırmak istediğiniz bölümün üstüne gelip sağ tıklayıp "Birimi küçült" diyoruz. Aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz:Burada ayıracağınız bölüm MB cinsinden olacak, yani 50 GB ayırmak isteyen biri 500.000 MB yazmak zorunda. Bunu da yapıp "Tamam" dedikten sonra yeni birim oluşmuştur.

İsteyen bu oluşturduğu birime özel biligilerini atıp yardımcı programlarla şifreleyebilir veya bu birimi gizleyebilir.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
gerçektende çok yararlı devamını bekliyorum.
• 9 yıl önce
güzel,,daha tanıtıcı bilgi verilseydi daha iyi olurdu..................
• 9 yıl önce
@kader güzin takıldığın yeri yazarsan sorarsan yardımcı olabilirim
• 8 yıl önce
öncelikle verdiğin bilgiler için tşk. ederim... fakat sen yeni birimi oluşturmuşsun ama ben oluşturmadım nereden oluşturacağımı bilmiyorum.. eksiklik olduğunu düşünüyorumm yazarsan sevinirim.... yoksa onun haricinde güzell
• 8 yıl önce
diyelimki senin hdd bilgilerin 300 gb c:120 d:180 d fazla sana göre bilgisayarından yönete gel yukarda belirttiğim şekilde disk bölümünden d yi sağ tıkla birimi küçült kutucuğundan yapabilirsin nerden küçülmek istiyorsan o birimin üstüne gelip sağ tıkla birimi küçül kolay gelsin dikkatli davran
• 8 yıl önce
En Çok İstediğim Şeydi Saol
• 8 yıl önce
En Çok İstediğim Şeydi SaoL
anlatım güzel ama hangi işletim sistemiyle yapılıyor biraz daha aydınlatıcı olmalısın emeğine sağlık
• 7 yıl önce
aslında mb biçiminde 1 gb = 1024 mb oluyor :D
• 7 yıl önce
@BiqBanq: Ergen Ergen yorumlarda bulunup veritabanını şişirme elektronik 1024 olarak kabul ediyor sistem 1000 olarak nasıl dersen bana 4 gb yeni aldığın flash bellekteki yaklaşık olarak 200 mb açıkladığın zaman anlamış olursun Sayısal elektronik ders notlarına biraz göz ;)

Yukarı Git