GZIP, XZ ve BZIP2 - Dosyaları Sıkıştırma

Dosyaları kolayca depolamak veya internet üzerinden paylaşmak için arşivleme ve sıkıştırma algoritmalarını sıkça kullanırız.

Dosyaları kolayca depolamak veya internet üzerinden paylaşmak için arşivleme ve sıkıştırma algoritmalarını sıkça kullanırız.

TAR arşivleri birden fazla dosyayı tek bir dosya içinde tutarak arşivlemeye yarar fakat normalde sıkıştırma işlemi yapmaz.

"tar cf arsiv.tar dosya1 dosya2" şeklinde dosya1 ve dosya2 dosyalarını arsiv.tar dosyası içinde depolayabiliriz. "c" parametresi oluştur (Create) ve "f" parametresi dosya (File) anlamına gelir. Bu dosyaları arşivden çıkarmak için ise "tar xf arsiv.tar" komutunu kullanırız. Buradaki "x" parametresi ise çıkar (eXtract) anlamına gelmektedir.

Dosya oluştururken veya çıkarırken otomatik (auto) anlamına gelen "a" parametresini ekleyerek dosya uzantısına göre otomatik olarak bir sıkıştırma formatı seçilebilir. Ayrıca "v" (verbose) parametresi ile arşivlenen veya çıkarılan dosyalar da ekranda görüntülenebilir.

"tar cvaf arsiv.tar.gz dosyalar" şeklinde gzip,
"tar cvaf arsiv.tar.xz dosyalar" şeklinde xz,
"tar cvaf arsiv.tar.bz2 dosyalar" şeklinde bzip2 sıkıştırma formatı kullanılabilir.

Benzer şekilde bu arşivlerdeki dosyaları çıkarmak için;
"tar xvaf arsiv.tar.gz" şeklinde gzip,
"tar xvaf arsiv.tar.xz" şeklinde xz,
"tar xvaf arsiv.tar.bz2" şeklinde de bzip2 formatında sıkıştırılmış arşivlerden dosyalar çıkarılabilir.

tar komutunua "f" dosya (file) parametresi belirtilmediğinde varsayılan olarak oluşturduğu veriyi terminale veya yönlendirilen komut veya dosyaya gönderir.

"tar c dosyalar" komutu dosyaları içeren tar arşivini bir dosya yerine terminalde oluşturur. Bu çıktıyı "tar c dosyalar > arsiv.tar" şeklinde bir dosyaya gönderebilir veya  "gzip", "xz" veya "bzip2" sıkıştırma uygulamaları gibi farklı komutlara yönlendirebiliriz.

"tar c dosyalar | gzip > dosya.tar.gz" şeklinde gzip,
"tar c dosyalar | xz > dosya.tar.xz" şeklinde xz,
"tar c dosyalar | bzip2 > dosya.tar.bz2" şeklinde bzip2 arşivleri oluşturulabilir.

"xz -cd dosya.tar.xz" şeklinde dosya "d" parametresi ile (decompress) açılarak, "c" parametresi ile çıktı terminale yönlendirilebilir.

"xz -cd dosya.tar.xz | tar xv" şeklinde çıkarılan tar arşivi verisi "tar xv" komutuna yönlendirilerek bulunulan dizine çıkarılabilir.

Bu yöntem gzip ve bzip2 komutları için de kullanılabilir.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git