Güvenliğiniz İçin Pratik Yöntemler ve Faydalı Siteler (1)

Güvenliğiniz İçin Pratik Yöntemler ve Faydalı Siteler (1)

Siber Güvenlik konusunda yeterli tedbir alabilmeniz için faydalanabileceğiniz pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

    Bu yazımda Siber Güvenlik konusunda faydalanabileceğiniz ve uygulaması pratik bir kısım hususlardan bahsedeceğim;

   *  "Google" hepimiz tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. "Google" uygulamasında hesabımıza girilip girilmediğini kontrol için ara sıra "security.google.com"dan "settings/security/activity" seçeneğini kullanınız. "Google", "Hesabım", "Oturum Açma ve Güvenlik", "Güvenlik Kontrolü" taramasını ara sıra yapınız.

   *  Zararlı Yazılım ve Uygulamaları anlatırken daha önce bahsetmiştim. "encrypted" zararlı yazılımı dosyaları şifreler. "Şifre Çözme Yazılımı" adında yazılım satın alınması istenir. "encrypted" tehdidine karşı belirli periyotlarla ".encrypted" uzantılı dosyaları tarayınız.

   *  Bazı siteler siber güvenlik konusunda faydalı bilgiler içermektedir. "infosec (information security services)" sitesi bunlardan biridir. Biraz önce siteyi inceledim. "DYN'e Karşı Yapılan DDoS saldırısı", Fidye Yazılımı (Ransomware) Saldırılarına Karşı Nasıl Tepki Verilir?", "1 Milyonun Üstünde Google Hesabı Gooligan Tarafından Ele Geçirildi" vb. ilginç yazılar var.

   *  "Aile Koruması"nı etkinleştirmek özellikle ebeveynler için çok önemlidir. "Denetim Masası", "Kullanıcı Hesapları"ndan "Aile Koruması/Ebeveyn Denetimleri"ni etkinleştirebilirsiniz.

   *  İnternette sürekli sörf yapıyor, gün boyunca kullanıyoruz. Bazı siteler zararlı yazılımları sisteminize bulaştırabilir. Adreslerin gerçekliğini kontrol için "expand myurl.com" kullanınız. Şüphelendiğim sitelere girmeden önce adresi kopyalıyorum. "expand myurl.com"dan kontrol ettiğimde şüpheli olduğunu anlayınca giriş yapmıyorum.

   *  Windows Güvenlik Merkezini inceleyiniz. Güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesini sağlayınız. "Denetim Masası", "Gelişmiş Ayarlar", "Sistem Güvenlik"ten "Windows Güvenlik Duvarı (Firewall)"nı etkinleştiriniz. "Windows Defender"ı kullanınız.

   Arkadaşlar, tekrar tekrar vurguluyorum. Lütfen bilgisayar başında iken sadece oyun oynayıp, sitelerde gezmeyin. İlave alacağınız tedbirlerle savunmanızı güçlendirin. Siber Saldırı ülkemizi ve hepimizi tehdit etmektedir. "Elektrik kesintileri", bankalara saldırılar artmıştır. Bunlar gelen saldırının öncüleridir. Bilgilerinizi siz de paylaşınız. "Sanalkurs" sitesinde sadece okuyucu olmayınız. Makale, haber yazınız. Yorumlarınızla renk katınız.

  Sağlıklı, bol gelirli, güzel günler ve mutluluklar dilerim.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git