Gözlerinizi Bilgisayardan Korumak İçin

  • 6.182

Biz bilişimciler bilgisayarla çok haşır neşir oluyor. Adeta bilgisayarla yatıp kalkıyoruz diyebiliriz. Gerek yazılımcılar, gerekse tasarımcılar için durum böyle. Benim bahsetmek istediğim ise, bütün bunları yaparken sağlığımızı ne kadar önemsediğimize dikkat çekmek.

Not: Bu yazı Sanalkurs ekibi tarafından ilgili ürün test edilerek özel olarak hazırlanmıştır.

Biz bilişimciler bilgisayarla çok haşır neşir oluyor. Adeta bilgisayarla yatıp kalkıyoruz diyebiliriz. Gerek yazılımcılar, gerekse tasarımcılar için durum böyle. Kullandığı laptop artık vücudundan bir parça haline gelen arkadaşlarımız var. Sürekli yanımızda taşıyor, her an her yerde 3G teknolojisinin nimetlerini de kullanarak işimizi yapmaya çalışıyoruz.

Can sıkıntısını atmak, biraz rahatlamak ve kafa dağıtmak için genellikle oynadığımız oyunlar da yine bilgisayar oyunu ya da internette online bir oyun oluyor. Kimi PES atıyor, kimi online strateji oyunlarında ömür harcıyor, kimi de Counter Strike tarzı ekip oyunlarıyla adam öldürüp duruyor.
Hayatımız gittikçe sanallaşıyor, hatta sanallaşmış bile. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Hayır, size sanalı bırakın, gerçek hayata, çimlere, parklara, piknik alanlarına dönün çağrısı yapmayacağım. Bunu o kadar yaptılar ki, sanırım artık duyarsızlaştık, önemsemiyoruz.

Benim bahsetmek istediğim, bütün bunları yaparken sağlığımızı ne kadar önemsediğimize dikkat çekmek.

Gözleriniz Sizin İçin Değerli

Düşünün, eğer gözleriniz olmasaydı, bütün bu saydıklarım sizin için bir anlam ifade etmeyebilirdi. Bizler, tasarımcılar, yazılımcılar, bilişimciler, gözlerimizi inanılmaz derecede yoruyoruz. Ekranın karşısında hiç kıpırdamadan saatlerce duruyor, gözlerimizi kırpmadan monitöre bakıyoruz. Saatler geçtikçe gözlerimiz ekranımızdan çıkan sert, yüksek yoğunluktaki mavi ışık ve yansımaya maruz kalıyor.

Peki, biraz daha dikkatli olmamız gerekmiyor mu? Ekranlardan yansıyan zararlı ışınlar gözlerimize zarar veriyor, gözlerimizin ışığı günden güne azalıyor. Ama önemsemiyoruz.

İşi icabı monitör başında ömür tüketenlerin maruz kalacağı sıkıntılar şunlar:
1- Göz yorgunluğu
2- Baş ağrısı
3- Göz kuruluğu
4- Görüş zayıflığı

Gözlük takmayan bilişimci az kaldı gibi.

Nasıl Önleriz?

Piyasada bu konuda pek çok seçenek göremedim. Ancak bir ürün özellikle dikkatimi çekti, temin ettim, denedim ve sizinle de düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Gözlüğün markası Gunnar. GUNNAR Gözlükleri, gözlerinizi korumak, görüşünüzü hızla iyileştirmek ve en iyi seviyeye ulaştırmak için tasarlanmış son teknoloji ürünü bilgisayar gözlükleri olarak kendini tanıtıyor. Belirli görüş mesafeleri için tasarlanmış GUNNAR gözlükleri ANSI tescilli lensler ile sunuluyormuş. Yani bilgisayar dışında pek kullanışlı değil, özellikle bizler gibi bilgisayarlar artık ömrünün bir parçası haline gelen kişiler için özel olarak üretilmiş.

Gözlük camı filtreleri özel olarak formüle edilmiş. Tonları ve kaplamaları ile i-AMP lens teknolojisine sahip olduğu belirtiliyor.

Bizzat tecrübe ettiğim nokta, kontrast ve odaklanmayı arttırdığı konusu. Göz yorgunluğu ve görsel stresi azaltmaya yardımcı olduğunu ise rahatlıkla ifade edebilirim.

Firma yetkilileriyle yaptığım görüşmede benimle detaylı bilgiler paylaştılar.

GUNNAR’larda orta derece görüntüleme mesafesi için geliştirilmiş geometriye sahip tescilli cam materyalinden oluşan ve özel formüllü cam filtreleri, renkleri ve kaplamalarıyla tamamlanmış İ-AMP cam teknolojisi kullanılır ve bu da bilgisayar kullanımı sırasında göze, optik sinirlere ve beyne etki ederek faydalı olur diyorlar. Ayrıca şunları eklemişler:

1- Daha keskin ve net bir görüş için ayrıntıları arttırır.
2- Görüş devamlılığını arttırır.
3- Ekran parlamalarını ve görsel parazitleri azaltır.
4- Göz yorgunluğunu azaltır.
5- Daha yüksek bir görsel verim elde etmek için kontrastı arttırır.
6- Yansımayı azaltır.
7- Numaralı gözlüğe dönüştürülebilirmiş. Carl Zeiss Vision ile gerçekleştirilen GUNNAR numaralı cam programı sayesinde özel numaralı gözlükler de mevcutmuş.

Fakat gözlükle daha güçlü bir konstrast, detay ve odaklanma imkânı sunduğunu bizzat deneyimledim.

Kimler Kullanabilir?

1- Tüm Bilişimciler: Bir defa biz bilişimcilerin bu tür bir aksesuarı mutlaka kullanması lazım diye düşünüyorum. Çünkü bizim işimiz gözlerimiz sayesinde ilerliyor.
2- Bilgisayar Oyuncuları: Yüksek konfigürasyonlu bilgisayara acımadan para harcayan oyun manyaklarının gözlerine dikkat etmesi önemli.
3- Kod Ustaları: Gözlerinin hastasıyım, kodların ustasıyım diyen kod geliştiricilerin bu konuda dikkatli olması lazım
4- Tasarımcılar: Göze hitap işler için gözlerini harcayan bizler değil miyiz? Bence gözümüzü ihmal etmemek gerekiyor.
5- Bilgisayar Kullanan Herkes: Gerek iş adamı olun, gerek bir blogger olun, gerekse sadece Excel’de Word’te yazıp çizen sade bir vatandaş olun. Kullanmanız faydalı diye düşünüyorum.

Nereden satın alınabilir?

İnternet sitesi üzerinden satın alınabiliyor. Fiyatları konusunda biraz tereddüt edebilirsiniz. Ancak kellik ilaçlarına, zayıflama haplarına, tüy dökücü kremlere verilen meblağdan daha az olduğunu düşünüyorum. Daha da emin olmak isterseniz, bir doktorla görüşebilir, fikrini alabilirsiniz, içiniz rahat eder en azından. Şu adresten satış sitesine ulaşabilirsiniz.

http://www.gunnarturkiye.com/
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
Teşekkürler...

Yukarı Git