Google Sitemizi Nasıl İndexler ve Sitemizi Google'da Nasıl İndexletiriz?

Bu yazıda Google arama motorunun temel çalışma sistemi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Bu yazıda Google arama motorunun temel çalışma sistemi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

İlk olarak indeksleme nedir, ona bir bakalım. İndeksleme, sitemizin içeriklerinin arama motorlarına, yani Google, Yahoo, Bing gibi sitelerin veri tabanlarına kayıt olması demektir.

Şimdi bizim sitemizin Google tarafından nasıl indekslendiğine bir göz atalım. Öncelikle botlara değinmek yararlı olacaktır.

Bot nedir peki? Bir "bot" arama motorunun bir yazılımsal aktivitesidir, sitenizin her sayfasını inceler, onu kategorilendirir ve son olarak da kendi arama veritabanına kaydeder.

Google'ın üç tip arama motoru vardır: Adsense botu, Freshbot ve DeepCrawl botu.

[*] Adsense: Bildiğimiz gibi sitemizde verdiğimiz reklamların yayınlamasında kullanılan bir bottur. Adsense botunun olduğu bir site çok fazla indekslenir. Bot siteye 15 dakikada bir uğrayarak sitenizde bir değişiklık var mı yok mu diye kontrol eder, indeksler ve gider. Adsense botu öyle her sitede bulunmaz. Ağırlıklı olarak adsense reklamları yayınlayan sitelerde yer alır. Adsense reklamı yayınlayan siteri kontrol ederek, reklam kodunda herhangi bir sorun var mı, site sahibi kodla oynamış mı, aldatmaca var mı, gibi soruların cevaplarını ararlar.

[*] Freshbot: Sitemizin en güncel ve popüler sayfalarını indekslemekle uğraşır. Tabi bu da sitemizin popülerliği, yani çok ziyaret edilmesi ile doğru orantılıdır. Ziyaret süresi 1 veya 14 gün arasında değişir. Hürriyet, Milliyet gibi çok ziyaret edilen sitelerin içerikleri çok kısa aralıklarla indekslenir.

[*] DeepCrawl: Sitemizi ayda bir indeksleyerek sitemizin son halini arama veritabanına kaydeder. Freshbot tarafından kaydedilmiş linkleri tamamı ile gezip siteyi indexler. Bu sizin sitenize girdiğiniz yeni bilgilerin neden Google’da bir ay sonra çıktığının göstergesidir. Sitemap'inizi bile yapmış olsanız bu durum çok fark etmez. Bu sebeple sabırlı olmalı, içerik eklemeye devam etmeli ve kaliteli back-link alma üzerine çalışmalısınız.

Google'ın arama indexlemesi için ve ayrı uygulamalar için farklı botları da vardır. Bu botlar sitemize bir şekilde ulaşırlar; bu ya bir backlink ya da bizim Google’a sitemizden ping atmamız yolu ile olabilir.

Sitemi Daha Hızlı Nasıl İndeksletirim?

Sitenizdeki içerikler için bir site haritası oluşturmak bunun için atabilececeğini en önemli adımdır. Site haritaları, sitenizde yer alan tüm sayfaların listelendiği XML formatında bir listedir. Site haritası oluşturmak, tüm sayfalarınızın adreslerini ve sizin için olan değerlerini Google’a bildirmeniz demektir.

Eğer site haritanız mevcut değilse, buraya tıklayarak bir site haritası oluşturun ve sitemap.xml, sitemap.html, ror.xml, sitemap.xml.gz, urllist.txt uzantılı bu dosyaları sitenizin root kısmına yükleyin.

Eğer sitenizin haritası varsa şu şekilde olması daha iyi olur:
http://www.siteadi.com/sitemap.xml

Sitenize şu adresten ping çekerek arama motorlarını daha kısa sürede haberdar etmeyi deneyebilirsiniz: http://www.fuub.net/sitemap-ping/

Sitenizin içeriğinin güncel ve devamlı olması bu açıdan önemlidir. Bir anda çok içerik eklemek faydalı değildir.

Ayrıca sitenizi yeni açtıysanız mutlaka şuradan Google dizinine eklemenizi öneririm: http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html

Şuradaki linkten Google'ın sitenizi en son ne zaman taradığını öğrenebilirsiniz (Linkteki sanalkurs.net yerine kendi site adınızı yazın): http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=sanalkurs.net

Son olarak Google Web Yöneticisi araçlarına sitenizi kaydetmeyi unutmayın. http://www.google.com/webmasters/tools/

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git