Google Fonts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Fonts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Fonts servisi bizi büyük bir zahmetten kurtararak basit bir şekilde sitelerimizde istediğimiz fontu kullanmamızı sağlıyor.

Web tasarımlarını internete uygun hale getirirken genelde daha önceden yapılan web tasarımına bağlı kalmaya çalışırız. Normalde web sayfamıza dahil ettiğimiz fontun kullanıcılarda doğru ve sağlıklı bir şekilde görüntülenebilmesi için font dosyalarını sunucumuza dahil etmemiz ve satırlarca kod yazmamız lazım.

İşte tam bu noktada Google Fonts servisi bizi büyük bir zahmetten kurtararak basit bir şekilde sitelerimizde istediğimiz fontu kullanmamızı sağlıyor.

Google Fonts Nedir?

Google'ın popüler fontları kendi sunucusunda barındırarak kullanıcılara ücretsiz sunduğu bir font servisidir.

Nasıl Kullanılır?

Google Fonts adresini ziyaret ettiğimizde en fazla kullanılan fontlar listelenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Beğendiğimiz font üzerinde ileri ok (Quick Use) butonuna tıklıyoruz.

Burada açılan sayfada gerekli ayarları yapıyoruz. İlk olarak kullanacağımız fontun kalınlık/italik değerlerini belirliyoruz.

Kullanacağımız fontun karakter setini / dil seçeneklerini belirtiyoruz. Türkçe dil desteği olmasını istiyorsanız "Latin Extended (latin-ext)" seçeneğini seçin.

Burada bize verilen kodlardan herhangi birini (HTML/CSS/JS) seçerek sayfamıza dahil ediyoruz.

Son olarak buradaki örneği kullanarak fontumuzu sayfamıza dahil ediyoruz.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 5 yıl önce
Yararlı bir yazı. Oluşturduğum temalar da artık bu yöntemi kullanacağım. Sanırsam kaliteli fontlar ile daha iyi işler çıkartmak mümkün.

Yukarı Git