Google'dan hızlı şarj için önemli karar

Google'dan hızlı şarj için önemli karar

Google, belirli kriterleri karşılamayan hızlı şarj sistemlerine karşı önemli bir adım atma kararı alıyor. İşte bu kararın arkasındaki önemli detaylar.

Google, belirli kriterleri karşılamayan hızlı şarj sistemlerine karşı önemli bir adım atma kararı alıyor. İşte bu kararın arkasındaki önemli detaylar.​

Google'dan hızlı şarj için önemli karar

Google, belirli kriterleri karşılamayan hızlı şarj sistemlerine karşı önemli bir adım atma kararı alıyor. İşte bu kararın arkasındaki önemli detaylar.

Son dönemde, özellikle Samsung Galaxy Note 7’nin batarya krizi sonrasında batarya ve şarj konusu daha çok gündeme gelir oldu. Qualcomm’un da yakın zamanda Quick Charge 4.0 teknolojisini resmen duyuracağını hatırlatarak, Google tarafından hızlı şarj sistemleriyle ilgili alınabilecek karara geçelim.

Google USB Type-C standardına uyumluluk arayacak

Hızlı şarj teknolojileri arasında şu an Qualcomm Quick ChargeOppo VOOCve Media Pump Express gibi öne çıkan örnekler bulunuyor. Bu teknolojileri kullanan akıllı telefonların ise özel standartlara uygun şarj adaptörlerine ihtiyaçları var. Bu adaptörler çoğu zaman, üst seviye modeller hariç kutudan çıkmıyor ve ayrıca satın almak gerekiyor. Kullanıcılar ise hızlı şarj uyumlu adaptörler satın alırken, üçüncü parti üreticilere yöneliyorlar.

16-11/10/googfc02.jpg

Bazı üçüncü parti üreticilerden satın alınan şarj adaptörleri ise tahmin edeceğiniz gibi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu duruma el atmak isteyen Google ise evrensel hızlı şarj çözümü üzerinde çalışıyor. Şirket, bu çözümü hali hazırda Pixel serisi akıllı telefonlarının USB Type-C standart şarj adaptörlerinde uygulamış durumda.

Çözüm için Google’ın tüm USB Type-C cihazlarının, standart USB Type-C şarj adaptörleriyle tam uyumluluk desteği sunmasını isteyecek gibi gözüküyor. Tabii ki bu durumun üçüncü parti üreticilere etkisi ise ne olur bunu zaman gösterecektir.

Şirket, her cihaza özel şarj adaptörlerinden kurtulmanın yanı sıra, bataryaların aşırı yüklenerek patlaması gibi kazaların da önüne geçmiş olacak. Akıllı telefon bataryalarının çok nadiren patladığı ve farklı hızlı şarj çözümlerinin lityum iyon bataryaların limitlerini sonuna kadar zorlaması sebebiyle standart şarj adaptörleri kadar güvenli olmadığının da altı çiziliyor

:: Siz, Android tabanlı akıllı telefonunuzda hızlı şarj mı yoksa normal şarj mı tercih ediyorsunuz?

Kaynak: shiftdelete
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git