Google'da Arama Yapma Sanatı

Google'da istediğimiz sonucu elde edebilmek için yapabileceğimiz arama metodlarını ele alalım.

Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğiniz üzere çok bilindik birşey aramıyorsanız, Google'da aradığınızı bulmak bir işkenceye dönüşebilir. Üstüne üstlük Google'ın "Osmanlı tarihi için yaklaşık 3.170.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar" ifadesi de gözünüzü bir hayli korkutuyor değil mi?

Aslında çoğunuzun vericeği cevabı tahmin edebiliyorum:
"N'olucak, ilk baştakine tıklarım!"

Ama bizim bugünkü konumuz çabuk araştırma değil, sağlıklı araştırmadır. Bu makalede sizlere Google'ın belki de gizli kalmış yeteneklerini nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğim.Arkadaşlar, lafı fazla uzatmıyorum ve direk konuya dalıyorum.

Osmanlı Tarihi kelimesini araştıralım, gördüğünüz gibi Google bizim için yaklaşık 3 milyon sonuç buldu. İlk gözünüze çarpan şeyler resimlerdir muhtemelen. Google bizim için Osmanlı Tarihi kelimesiyle alakalı resimleri de arama sayfasına getirdi. Bundan kurtulabiliriz aslında, bunun için arama kelimesinin sonuna -jpg ifadesini eklemeniz yeterlidir. Yani şu şekilde:


osmanlı tarihi -jpgBöylece jpg uzantılı dosyaları önümüzden çekti. - (tire) ifadesi arama sonuçlarından belirlenen uzantıdaki belgeleri çıkarmamızı sağlar, siz bu ifadeyi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Biz resimleri çıkardık, ama hala aradığımızı bulmak için yeterli değil, bunun için Osmanlı Tarihi kelimesini tırnak içine alarak araştırabiliriniz. Şu şekilde:


'osmanlı tarihi' -jpgPeki, bu ne işe yarar? Tırnak koymadan aramayı yaptığımız zaman Google kelimeleri tek tek tarar. Yani; bir sayfa içinde sadece Osmanlı ya da sadece tarih kelimesi geçse bile bunu sonuç olarak önümüze getirecektir. Koyduğumuz ' (tırnak) işaretleri sayesinde Google'a sayfa içinde Osmanlı Tarihi kelimelerinin beraber geçtiği siteleri önümüze sonuç olarak getirmesini istedik. Gördüğünüz üzere büyük bir düşüş oldu ve önceden 3.300.000 olan sonuç sayımız birdenbire 976.000 oldu. :)

Sonuç sayısı yine de bizim için çok fazla. Buna biraz daha filtre uygulayalım. Alanı biraz daha daraltmak adına site başlıklarında Osmanlı Tarihi kelimesi geçen sayfaları getirmesini isteyebiliriz. Bunu nasıl yapacağız ki?

Arkadaşlar, bunu allintitle ifadesi ile halledebiliriz. Hemen arama kutumuzda bir değişiklik yapıyoruz ve başına allintitle: ekliyoruz; böylece arama satırımızdaki metin:


allintitle:'osmanlı tarihi' -jpghaline geliyor. Aramamızı yapıyoruz. Gördüğünüz gibi arkadaşlar, alanı iyice daralttık: 976.000 sonuçtan 69.500 tanesi kaldı. :)

Ama tabi ki 69.500 sonuç itibariyle insan için çok fazla bir sayı, en azından benim için. :)

Sonuç sayımız hala çok fazla, bunu biraz daha azaltalım. Bu sefer de aramak istediğimiz dosya türünü belirtelim. Diyelim ki; PDF formatındaki belgeleri alacağız, çünkü genellikle bunlar doğru bilgi olur (en azından forum sitelerinden). Sonuçlarımız arasından sadece PDF uzantılı dosyaları nasıl seçeceğiz? Evet, bunu yapmak için filetype ifadesini kullanacağız. Böylece sadece seçtiğimiz formattaki belgeye hemen ulaşmayı hedefliyoruz. Arama satırımıza bir kelime daha ekleyerek filetype:pdf ifadesini en sona yazıyoruz. Arama satırımız:


allintitle:'osmanlı tarihi' -jpg filetype:pdfşeklinde oluyor. Hemen arama butonuna basıyoruz ve arama işlemini başlatıyoruz. Gördüğünüz üzere 69.500 sonuçtan sadece 27 tanesi kaldı. Bence 3.3 milyon sonuçtan 27'ye indirmek gayet iyi bir sonuç. Sizce?

- "Ama ben 27 tane sonuca tek tek bakıcak mıyım?"
- "Evet, malesef!" :)

Eğer bunlar işinize yine de yaramadıysa aşağıda sizler için birkaç tane daha sihirli sözcük verdim. Bunları kullanarak aramanızı daha da özelleştirebilirsiniz.

allinurl: Kelimeyi url satırlarında arar.
cache: Listelenen web sayfalarına ait sunuculara ulaşılamadığı durumlarda, cache operatörünü kullanarak, ilgili sayfaya Google'ın daha önce indekslediği bilgiler üzerinden ulaşabilirsiniz.
~ (tilda): Seçilen kelimenin eş anlamlılarını da sonuçara katar.
site: Sadece yazılan site içinde arama yapar.
fileype: Belirlenen tipte sonuçları getirir.
'-deleted': Bu komut arama yapmak için kullanılmaz bunu arama geçmişini silmek için kullanabilirsiniz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
vay be çok ilginç.. teşekkür ederim..
• 10 yıl önce
İlk defa karşılaştım çok faydalı oldu teş ed.
• 10 yıl önce
allinanchor: sayfaya bağlantılarda allinurl: sayfa adreslerinde allintext: sayfa içerisinde allintitle: sayfa başlığında site: siteadresi.com sadece siteadresi.com içerisinde
• 6 yıl önce
Gerçekten harika ve doğru sonuç veriyor. Teşekkürler.

Yukarı Git