Google Analytics Nedir ve Siteye Nasıl Eklenir?

Google Analytics Nedir ve Siteye Nasıl Eklenir?

Bu makalede Google Analytics nedir ve siteye nasıl eklenir, onu öğrenelim.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics tam olarak gelişmiş bir istatistik  sitesi olarak tanımlanabilir. Google firması tarafından webmasterlara sunulan bir araçtır. İçerisinde detalı bilgiler yer alır.

Örnek  olarak Google Analytics içerisinde sitenizin hangi tarayıcılardan ziyaret edildiği, hangi ülkeden hangi illerden ziyaretçi aldığı, Google aramalarının anahtar kelimeleri, sitenize ziyaretçi gönderen sitelerin listesini, günlük ve istediğiniz tarihde tutulan tekil - çoğul ziyaretçi sayıları gibi bilgiler bulunmaktadır.

Google Analytics'in Siteye Eklenmesi

Google Analytics kodunuzu siteye eklemek aslında çok kolaydır ancak birçok kişi bu konuda sıkıntı yaşamaktadır.

Google Analytics her site için ayrı bir izleme kodu üretmektedir. Bu sebeple izleme kodunuzu Google Analytics sayfanız üzerinden alabilirsiniz. Takip kodlarınızın sitenizin her sayfasından gösterilmesi tüm sayfalarda kullanılan bir kısma eklemeniz iyi olucaktır. Genellikle sayfanızın üst ya da alt kısımlarındaki şabonlara kodu ekleyebilirsiniz. Kodu sitenizin HTML yapısı içerisinde bulunan header ya da footer kısmına eklemeniz gerekir.

Eklediğiniz kod ortalama olarak 24 saat içerisinde etkisini gösterecek ve sitenizin ziyaretçi sayısını saymaya başlayacaktır.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git