Github Nedir ve Nasıl İşler?

Github Nedir ve Nasıl İşler?

Günümüzün en popüler sürüm kontrol sistemi olan Git ve Github ile proje yönetimi artık çok kolay.

Günümüzün en popüler sürüm kontrol sistemi olan Git ve Github ile proje yönetimi artık çok kolay. Git ve Github kullanarak geliştirdiğiniz bir projeye farklı konumlardan farklı kişiler ekleyebilir, onlara görevler atayabilir ve yaptıkları işleri kontrol edebilirsiniz.

Takım çalışması ve bireysel çalışmalarda etkin bir şekilde kullanılan yeni proje oluşturmak, projeye kişiler eklemek, kişilere görevler atamak, kişilerin analizlerini tutmak, ana projeyi değiştirmeden yeni kodları test etmek için dallar (branch) oluşturmak böylelikle çok daha kolay bir hale geliyor. Versiyon kontrollerini yapmak için release işlemlerini anlamak ve bir versiyon çıktığımızda, örneğin 1.0.0 ve çok fazla versiyon çıkıyorsak, bir süre sonra istediğimiz bir versiyona dönüp ordaki dosyada ve kodlarda değişiklikler yapabilir veya istediğiniz kod güncellemelerini de pratik bir şekilde yapabiliriz.

Yazılım Ekibinizi Daha Kolay Yönetin

Tüm büyük projelerde kullanılan Github ile, sizler de açık kaynak veya kapalı kaynak olarak ekibinizin ve projenizin yönetimini çok rahat yapabilirsiniz. Sisteminize Git indirerek dilerseniz masaüstü uygulamasından veya bilgisayarınızın konsolundan projenizi yönetebilir, kimlerin ne kadar kodlama yaptığı, ne kadar süre çalıştığı, ne kadar commit (görev sonrası açıklama) mesajı yazdığı gibi tüm detayları yönetebileceğiniz eşsiz bir web platformudur. Github içinde bulunan açık kaynak çalışılan projelere (Pull request) yaparak projeye katılabilirsiniz.

Katkıda Bulunacağınız Projeler ve Kodlar

Peki, "Katkıda bulunacağım projeler ve kodlar nerde?" derseniz eğer, Github’ın arama kutucuğunda ilgilendiğiniz yazılım dili bile aramanız yeterli. Sonrasında projenin kodlarına, dökümantasyonuna, açıklama satırlarına veya o projede eksik gördüğünüz bir yerde, kendinize bir ISSUE yani görev atayarak ekleme yapabilir ve yardım ederek hem kendinizi geliştirebilir, hem de açık kaynak bir projede yer almış olursunuz.

Kendinizi ve Kalitenizi Test Edin

Github kullanarak kendi kodlarınızın ne kadar kaliteli olup olmadığını da ordaki eleştiriler ve tartışmalar doğrultusunda anlayabilir ve böylelikle kendinizi geliştirebilirsiniz. Kodlarınızı eleştirmelerine izin verin. Kodlarınız için yapilan yorumlar, yazılımı dünyasında ilerlemeniz ve tecrübe kazanmanız içindir. Ama göze almanız gereken bir gerçek var: O da kodlarınızı acımasızca eleştirirler :) En basit bir olay; yazılım dilllerinde bulunan syntax’lar için sayfalarca tartışma grupları oluşturulur ve üstüne yorumlar yapılır. Sadece o yazıları okumak bile sizi inanılmaz geliştirebilir. "Yazdığım kodları herkes görecek" diye çekinmenize gerek yok. Yaptığınız en ufak dökümantasyon çalışması, en ufak kod parçası, dökümantasyon çevirileri bile GitHub hesabınızda bulunsun ve buna hemen şimdi başlayın.

Nasıl mı? Günde sadece yarım saatinizi ayırarak yukarıda anlattığım maddeleri yaparak başlayabilirsiniz. En güzel özelliklerden biri ise Git takvimi. Oraya bir hatırlatma koyarak şu projeye kod ekle, test yaz, issue aç, bug bul, dökümantasyon düzenle gibi imkanları kullanabilirsiniz. Yararlı hissettiğiniz ve eksikliğini gördüğünüz dökümanları çevirmek de olabilir. Bu şekilde başlayarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz ve bir süre sonra projelerde isminiz geçmeye başlar, ki bu da sizin için çok ciddi ve prestiji yüksek bir CV sahibi olmanızı sağlar. İşte benim kodlarım burada diyebilirsiniz. Bu böyle uzar gider.

Son olarak naçizane önerim ise teknik bir konuda düzenli olarak ve kaliteli bilgileri ekleyerek blog tutmanız. Hala yoksa hemen şimdi ya kendi blogunuzu yazın veya bir blog alıp yazmaya başlayın :) Fakat hala "Github ne işe yarar dostum?" diyenlere kısacası diyorum ki, "Github Yazılım geliştiricilerin, yazılım dünyasının Facebook’u Linkedin’i Twitter’ı" diyebilirim ve orda olman gerek :) Şimdi!

GitHub ile ilgili daha çok bilgi edinmek ve en ince ayrıntılarına kadar incelemek isterseniz hazırladığım şu eğitim setine mutlaka göz atmanızı öneririm. Tıklayın.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
Github veya BitBucket gibi proje yönetimlerini tüm yazılımcılarının kullanması şart artık. Hem kodlar güvene alınıyor, çökme, kaybolma vs gibi durumlar için yedek oluyor, hem de farklı kişilerce kolaylıkla projeye müdahil olunup geliştirilebiliyor. Belirttiğiniz gibi görev takip ve yetkilendirmeler ise işi değerli kılan diğer bir önemli unsur.

Yukarı Git