Girişimcilik ve E-Ticaret

Girişimcilik denince pek çok kişinin aklına e-ticaret sektörü geliyor. Herhangi bir yenilik üretmeden ve özel bir çalışma yapmadan basit bir e-ticaret sitesi kurmakla çuvalla parayı götüreceklerini düşünüyorlar. Peki, gerçekte bu göründüğü gibi mi dersiniz?

Girişimcilik denince pek çok kişinin aklına e-ticaret sektörü geliyor. Herhangi bir yenilik üretmeden ve özel bir çalışma yapmadan basit bir e-ticaret sitesi kurmakla çuvalla parayı götüreceklerini düşünüyorlar. Peki, gerçekte bu göründüğü gibi mi dersiniz?

“Girişimci, ticaret ve sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kâr amacıyla riski üzerine alan kişidir.”

Bu tanımı ben Selçuk Üniversitesinde Bilgisayar Programlama ve Tek. bölümünü okurken 2. sınıfta aldığımız Girişimcilik dersinden hatırlamıyorum. (Yıl 2007 falandı)Google’de arama yaptım ve ilk bulduğum anlamlı sonuçlardan birisi bu tanımdı. Bakmayın siz öyle tanımla girdiğime bu olaya. Benim ve diğer bölüm arkadaşlarımın o dersi geçmesi öyle pek de kolay olmadı. Dersi aldığımız hocamız dersi nasıl geçeceğimizi ilk derste anlatmaya başlamıştı.

- Kendinize bir grup kurun. Sektörünüzü belirleyip bir şirket kurmaya karar verin.
- Şirket ile ilgili yıllık iş ve maliyet planlarınızı hazırlayın.
- Tanıtım organizasyonunuz için bir reklam çalışması hazırlayın.

Benzer şekilde böyle tüylerimizin ürperdiği bir kaç madde daha duyduk.

Ders haftada birdi ve önümüzdeki haftaya kadar sektörümüzü seçip sözde kuracağımız şirketin ismi, cismi gibi şu an bir şirket kurmak için gerekli tüm şartları ve gereksinimleri öğrenip bir dosya halinde hazırlayıp getirecektik.

Ve öyle de oldu. Biz deli gibi araştırıp, şirket kurmak için gerekli evrakları hazırlayıp derste hazır bulunduk. Aynı zamanda şirket bütçesini belirlemiş, planlamamızı yazılı bir şekilde dosya halinde hocanın önüne getirmiştik.

Bize kalsa her şey yolundaydı. Hoca grupların dosyalarını tek tek incelemeye başladı ve neredeyse kimse doğru yolda değildi. Hoca kimilerine bu sektör için planınız yanlış, şirketin ismi neden böyle gibi bir kaç cümleyle bizi ters köşeye yatırıyordu.

Tüm dönemi buraya yazmayacağım tabi ki. Biz bir dönem boyunca bütün hazırlıklarımızı bir şekilde tamamlayıp, görsel bir reklam çalışması bile yapmıştık. Video’daki seslendirme için kız arkadaşlarımızdan yardım almış, kafelerde sesli video montajları bile yapmıştık. Henüz 19-20 yaşlarında olan biz öğrenciler için zevkli şeylerdi bunlar. Ama bir işe girişmenin de ne kadar zor olduğunu az da olsa anlamıştık.

Batan E-Ticaret Siteleri

Yazının diğer bir başlığı da E-ticaret. Şimdi girişimcilik ile e-ticareti birleştirelim.

Bu girişimcilik dediğimiz şey Türkiye’de çok eski değil. Adı duyulsa bile aslında ne olduğunu veya ne olmadığını son bir kaç yılda sadece e-ticaret sitesi açarak öğrenmeye çalışan bir toplum olduğumuzu gözlemlemek çok da zor olmasa gerek. E-ticaret veya private shopping sitelerinin yüksek cirolarını duyup, “ciro = muhteşem para” zannedip önüne gelenin “e-ticaret yapacağız” dediği bir nesilden bahsediyorum.

İnsanlar yüksek ciroları, havada dolaşan paraları gördüğünde ağızları sulanıyor, ama nedense kâr - zarar hesaplarını görmezden geliyorlar. Bir ürün grubu üzerinde neredeyse tekel olanlar varken, bizim üniversite öğrencisi olan girişimcimiz “ne de olsa yatırımcı bulurum” deyip atlıyor o ürün grubuna. “Sana insanlar neden yatırım yapsın? İnsanlara farklı ne sunuyorsun?” diye soruyorsun.
Cevap: Yok

Daha düne kadar 2012 ilk çeyreğinde %500 büyüme açıklayan pabbuc.com’un piyasa ile rekabet edemediğini açıklayarak sektörden çekilmesini görmedik mi?

Aynı şekilde Zidaya..

Ve geçtiğimiz günlerde özel alışveriş kulübu Vipdukkan.

Siz zannediyormusunuz ki TV’de ve Google’da çokça reklamını gördüğünüz e-ticaret sitelerinin hepsi kâr ediyor? Hem de kocaman kocaman şirketler. Onlar bile didiniyorlar kâra geçebilmek için. Sizin ciddi bir alt yapı çalışması yapmadan ve bir inovasyon geliştirmeden sektöre dalmanız ne kadar sağlıklı, düşündünüz mü?

Söyleceğim şu ki, girişimcilik deyince aklınıza sadece e-ticaret gelmesin sevgili girişimci adayları. Yok geliyorsa da niş bir ürününüz ya da inovatif bir hizmetiniz olsun.

Eğer bunlar yoksa Google’da “batan e-ticaret siteleri” kelimesi ile bir arama yapın, sonra da köyünüze geri dönün.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git