FTP Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

FTP Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

FTP ‘nin açılımı File Transfer Protocol’dür. Türkçesi ise Dosya Transfer Protokolü’dür. İnternet üzerinde olan bir bilgisayardan diğerine dosya aktarı

FTP Nedir?

FTP ‘nin açılımı File Transfer Protocol’dür. Türkçesi ise Dosya Transfer Protokolü’dür. İnternet üzerinde olan bir bilgisayardan diğerine dosya aktarımı için geliştirilmiş olan bir protokoldür. Bu iş için birçok program mevcuttur. Genelde Web sitesi dosyalarımızı Hosting’e yüklerken FTP kullanırız. FTP ‘yi kullanmamızı sağlayan özel programlar vardır. İlk geliştirilen internet protokollerinden birisidir. FTP ile dosya aktarımı yapılan bilgisayar online olarak birbirlerine bağlanırler ve çeşitli komutlar ile bilgisayarlar arasında dosya aktarımı yapılır.

FTP İçin Neler Gerekli?

Bir bilgisayar ile FTP ile dosya aktarımı yapabilmek için gerekli olan şeyler;

  1. Bağlanılacak olan bilgisayarda bir FTP servis programı (FTP Server) olması.
  2. Karşı bilgisayarın IP adresi,
  3. Varsa bağlantı için açılan port numarası
  4. Dosyalarına ulaşmak istediğimiz kullanıcının adı ve şifresi

Bu şartlar sağlandığında FTP bağlantısı yapılabilir.

 

FTP ile Nasıl Bağlantı Sağlanır?

FTP bağlantısı, host name veya ip numarası kullanılarak yapılabilir. Yukarıda gereklilikleri belirtmiştim. Gereklilikler sağlandıktan sonra komutlar ile gerekli işlemler yapılabilir.  Genel kullanım, ftp <ftp yapılacak makinanın adresi> şeklindedir.

Bilgisayara bağlanıldığında, kullanıcı adı ve parola sorulur. bilgiler doğru girildiyse o kullanıcının bilgisayarına bağlanılmış olur. Bu bağlantı iki şekilde sağlanabilir. İlk olarak FTP işlemlerini gerçekleştirebildiğimiz bazı programlar ile yapabiliriz. Diğer yolu ise, bir klasör açarak, klasör adres çubuğuna FTP bağlantı ip ve portu yazılıp entere basarız ve kullanıcı adı ve şifreyi yazarak bağlanırız.

 

Kaynak: FTP Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git