FTP Nedir ? Nasıl Bağlanılır ?

Bu dersimizde FTP (File Transfer Protocol) nedir, nasıl kullanılır, onu öğrenelim.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde FTP (File Transfer Protocol) nedir, nasıl kullanılır, onu öğrenelim.

FTP nedir, ilk önce bundan başlayalım

FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli-aynı anda (on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.Yani teknik olarak bakmazsak dosya transfer sistemi olarakda adlandırılır.

Peki Web Sitenizin FTP'sine nasıl erişebilirsiniz?

Yeni arkadaşlarımız için her zaman sorun FTP'ye erişmektir.FTP'ye erişimi çeşitli yazılımlar ile yapmanız işlerinizi dahada kolaylaştırcaktır.Günümüzde bana göre en iyi FTP yazılımlarından biri ve kendi kullandığım FTP yazılımı FileZilla programıdır.Kurulumu ve kullanımı basit bir programdır.

FTP'nize erişebilmek için hosting sağlayıcınızdan size gönderilen bilgiler gereklidir.Bunlar olduğu taktirde bağlantınızı yapabilirsiniz.Hemen sizlerle FileZilla programı ile bir bağlantı gerçekleştirelim.Resim üstünde belirttiğim alanların açıklamaları mevcuttur.Bu şekilde web sitenizin FTP'sine bağlanabilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
biraz daha açıklayıcı ilk defa böyle bişi yapıcam .net de siteyi hazırladım fakat sunamıyorum ayrıca hosting aldığım şirker FlashFXP yüklememi önerdi bende yükledim bağlantıları yaptım kullanıcı adı şifre falan ama ne içini görebildim ne de başka bişi yapabildim. yardımcı olabilirseniz.
• 10 yıl önce
Ben FileZilla kullanmanızı öneriyorum şahsi fikrim ve verilen bilgileri girdiğinizde sorun vericeğini zannetmiyorum bilgileri doğru girdiğinizden emin iseniz hosting firması ile irtibata geçip destek talep edebilirsiniz
• 9 yıl önce
cute ftp bence en iyisi
• 9 yıl önce
Hocam Filezilla Kullanıyorum ve bağlantıyı yapmak istediğim zaman bu hatayı alıyorum yardımcı olabilirmisiniz? [code]ssh_init: Host does not exist Sunucuyla bağlantı kurulamıyor[/code]

Yukarı Git