Fotoğrafta Ters Işık

Bu dersimizde güneşe karşı dönmenin avantajlarını ve dezavantajlarını göreceğiz.

Halk arasında fotoğrafçılıkla ilgili en iyi bilinen temel kural, fotoğraf çekerken ışığı sırtına almaktır.. Bu dersimizde ışığı arkaya alıp çekme kuralından ziyade güneşe karşı fotoğraf çekmenin avantaj ve dezavantajlarını göreceğiz.

- Ters ışık fotoğraflarının en önemli avantajı sade olmasıdır.. Aşağıdaki fotoğraf Süleymaniye Camii'ni estetik olarak sergilemeye güzel bir örnektir. Ters ışık tekniğine uygun olarak çekilmesinden dolayı alt kısmındaki kargaşa tamamen fotoğrafın dışına itilmiş. Kızıl gökyüzü de fotoğrafın güzelliğine güzellik katan önemli bir ayrıntı. Ters ışık tekniği bu fotoğraftaki gibi silüeti karakteristik özelliğe sahip yapı ve objeler için kullanılır.


(Fotoğraf:Kemal Söylemez)

- Ters ışıkta fotoğraf çekmenin diğer avantajı -manzara fotoğraflarında geçerli olmamakla birlikte- çekeceğimiz objenin gölgesinden faydalanabilmemizdir.


(Fotoğrafra: Hakan Aydın)

-Ters ışık fotoğrafı çekerken objektifin içindeki mercek düzeneğinden dolayı iç yansıma olayı meydana gelir. İç yansıma fotoğrafta güneş ışığının durumuna göre ışık halkaları meydana getirir.


(Fotoğraf: Hakan Aydın)Ters ışığa karşı nasıl fotoğraf çekilir?

- İlk fotoğraftaki gibi bir fotoğraf çekmek istiyorsak pozlamamızı ışığın yoğun olduğu bölgeye göre doğru şekilde ayarlamalıyız. Amaç silüet çekmek olduğu için aydınlık bölgeye yapılan "doğru pozlama"*, fotoğrafını çekeceğimiz yapıyı yada objeyi karanlıkta bırakacaktır. Işığın az olduğu bölgeye doğru pozlama yapılması gökyüzündeki kızıllıktan ve cami yüzeyindeki karanlık bölgeden taviz verilmesi anlamına gelir.


Doğru pozlama

- Ters ışıkta belirgin çıkmasını istediğimiz bölgeye yapılan doğru enstantane ve diyafram değerini kullanmak demektir. Yani ilk fotoğraftaki gibi; camiye göre daha fazla ışık alan gökyüzü için doğru enstantane ve diyafram ayarını seçersek camimizin silüet hatları belirgin ve güzel olacaktır.

Örnek Ters Işık Fotoğrafları

-wowTurkey' e teşekkürler.
-Bir başka derste görüşmek üzere, kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git