Flashta Shape Tween İle Animasyon

Merhaba bu dersimizde Shape Tween ile basit fakat etkili bir animasyon taktiğini öğreneceğiz

Merhaba uzun bir zamandan sonra İsmail TOPARLI tekrar sizlerle :)

İnşAllah bundan sonra daha sık görüşeceğiz. Orta derece flash derslerinden başlayıp ileri seviye derslerine kadar ekleyeceğim. Bu dersimizde Shape Tween ile çok güzel ve her yerde kullanabileceğiniz bir animasyon tekniğini göstereceğim.

-İlk olarak sahnemize 1. karede herhangi bir grafik çiziyoruz ben Rectangle Tool ile bir kare çizdimdaha sonra 2. kareyi olşturuyorum f7 ile ve 2. karemizde bir grafik yada yazı yazıyoruz ben yazı yazmayı tercih ediyorum çünkü yazı için yapacağımız bazı ayarlamalar varDaha sonra onion skine tıklıyorum ve 1. karede ne olduğunu saydam şekilde görebiliyorum.2. karede bir yazı yazdım şimdi Shape Tween uygulanamaz çünkü yazımız herhangi bir grafik değil. Önce yazıyı grafik objesi haline getireceğiz bunun içinde Üst menüde Modify>Break Apart yapacağız ilk yaptığımızda harfleri birbirinden ayıracaktır 2. defa tekrar yapacağız bu defa grafik obje olacaktır. Fakat bunun yerine kısa yolu olan (Ctll+B)'yi 2 defa yapmanız yeterlidir.Yazımızı grafik objesi haline getirdik

Şimdi ise aşağıda ki gibi Shape Tween Uygulamamızı yapacağız

İlk Kareye sağ tıklıyoruz ve "Create Shape Tween" i tıklıyoruzİlk karemiz yeşile dönüşecektir katman üzerindeki karemiz. Ve şimdide 2. karemizi tutup 30. kareye kadar uzatıyoruz ( Unutmayın 2. Karemizi tutup sürüklüyoruz)Şimdi animasyonumuz hazır Ctrl+Enter dediğinizde oynayacaktır fakat hızlı olduğu için ve hemen başa döndüğü için pek birşey anlamayacaksınız o yüzden son satırda ben durmasını istiyorum ve onun için bir "Stop();" Actionu atacağımYeni katmanın son satırında action panelimi açıyorum ve animasyonun son karesinde durması için bir kod yazacağımEvet arkadaşlar bu kadar şimdi Ctrl+Enter yapıp ön izlediğinizde çok güzel bir animasyon elde etmiş olacaksınız anlamayan arkadaşlar için Kaynak dosyasını gönderiyorum indirebilirsiniz.

Allah kolaylık versin.


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
emeğine sağlık. Ama kaynak dosyası uçmuş
• 9 yıl önce
keşke video yapsaydınız indirirdim böyle çok kağıt gidiyo çıktı alırken:))))
• 9 yıl önce
amin sapol sanada Allah kolaylık versin...
• 9 yıl önce
kaynak dosyasının linki kırık arakdaşım yenilermisin lütfen?
• 9 yıl önce
[b]Çok iyi bir anlatım teşekkürler yaptım bende =))[/b]

Yukarı Git