Flash'ta Shape Hint (Şekil İpuçları)

Bu dersimizde Flash içerisinde istediğimiz noktalardan döndürme gibi işlemler için pratiklik sağlayan Shape Hint özelliklerine bir göz atalım.

Merhaba arkadaşlar ;

Adobe Flash gücünü vektörel animasyonlardan alır.Vektörel olmasından dolayı Flash'ta hepimizin bildiği gibi vektörel görsellerin kendileri değil matematiksel anlamları, koordinatları,renkleri, boyutları vs. tutulur. Ve animasyon olarak bir Shape Tween verdiğimizde mesela bir kareden daire oluşturmaya çalıştığımızda Flash aradaki frame'leri tween(between'den gelir) mantığıyla doldurarak animasyonu gerçekleştirir.

Alttaki ilk örnekte Flash'ta shifte basarak çizilmiş bir kareden 10.frame'de bir daire oluşturduğumuzda Flash bunu döndürerek oluşturuyor, ancak bir sonrakindeki gibi bir dönüşüm yani bizim istediğimiz noktalardan istediğimiz noktalara deformasyon olsun isteseydik burada Shape Hint (Şekil İpuçları) devreye girecekti.Bir animasyonunuza Shape Hint eklemek için Shape Tween verilmiş frame seçiliylen üst toolbardan Modift-Shape Hint-Add Shape Hint diyerek bir Hint noktası ekleyin.Bu nokta shape tweeni gerçekleyen 2 frame'de de gözükecektir,seçerek istediğiniz noktadan diğer son ahlindeki geçeceği noktayı seçin.Alttaki gibi 4 tane Hin t noktası ekleyerek 2 frame'de de bu başlangıç şeklindeki bu noktadan bitiş şeklindeki bu nokta oluşsun diyelim.


Shape Hint için güzel bir proje olabilecek mesela 2 rakamından direk 3 rakamı oluşturmak istediğinizde de Flash saçmalayacaktır ancak siz Shape Hintler ekleyerek 2'nin içerisinden 3 karakterinin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek çalışmayı görmek için buraya tıklayın.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
ercan abi eline sağlık ben bu siteye ne zaman baksan bişeyler öğreniyorum öğretmenim az anlıyorum ama iyi anlıyorum şu itiraf edeyim bu site benim konak canlım gibi bişey yinede her şey için teşekkürler bide bir şey sorcam arkadaşlar bu action scrip in iyi öğrenebileceğimiz kitabı varmı?
• 12 yıl önce
Merhaba değerli hocam ; Savaş Tekin'in kitapı Actionscript 2.0 için ideal tek türkçe kaynaktır. www.kitapyum.com adresi pusula yayıncalıgın elden satış yeri orada bulabilirsiniz. Kolay gelsin...

Yukarı Git