Flash'ta Renklerle Oynamak

  • 9.968

Bu dersimizde Flash'taki Color Mixer'in HSB çubuklarını kullanarak renk değerlerini ayarlamanın yollarına bir göz atalım istedik. Açılır menüden faydalanarak RGB değerlerini HSB değerlere dönüştürebilirsiniz.

Grafik tasarımınızda kalıcı bir etki bırakmak ve bütün hareketli sahnelerinize hava katmak renklerle mümkündür.

Bu dersimizde Flash'taki Color Mixer'in HSB çubuklarını kullanarak renk değerlerini ayarlamanın yollarına bir göz atalım istedik. Açılır menüden faydalanarak RGB değerlerini HSB değerlere dönüştürebilirsiniz.

Not: HSB= Hue (renk), Saturation (doygunluk), Brightness (parlaklık) kelimelerinin baş harfleridir.Şimdi her bir renk değerine bitişik olan çubuklarla onların renk, doygunluk ve parlaklık değerlerlerini belirleyebileceğimiz dersimize geçelim:

1. Eyedropper aracı ile renklerinizi seçip, Saturation çubuğunu tamamı ile %0'a çekerek resminizi gri tonlarına çevirebilirsiniz. Bu durumda saturation'ı indireceksiniz ama hue ve brightness etkili olacaktır.2. Kaydırma çubuğu yardımı ile hue değerleriyle oynayarak resimlerinizin renklerini değiştirebilirsiniz. Eğer isterseniz yüzdelik alanına direk bir değer de girebilirsiniz. Eğer çeşitli renkler ayarlamak istiyorsanız, rakamsal bir renk değeri seçin ve onu Ctrl+C ile kopyalayın. İlave renkleri ayarlamak için bütün yapmanız gereken, o değerleri seçmek ve renk değeri kısmına yapıştırmaktır. (#94BAF2 gibi)3. Her resim için bir renk olayına bir diğer örnek de aşağıdaki gibidir, bunu yapmanız için hue renk değerini kullanarak gerekli ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu teknik web sitenizde kullanabileceğiniz tarzda çok etkili bir efekttir. Böylece renk düzeniniz ile uyumlu tasarımlarınız olabilir.4. Resimde tek konstrat oluşturmayı iki veya daha fazla değeri ayarlayarak deneyebilirsiniz. Saturation oranının az olması renkler arasında daha az konstrat etkisi yapacaktır. Bu değerlerin tonlarını belirterek hoş pastel renk düzeni elde etmeniz mümkün.5. Renkler arasında güçlü bir konstrat oluşturmak için saturation değeri ile oynayın. Saturation bir rengin keskinliğine sebep olacaktır.
İPUCU:
Color Mixer'inizi HSB'den RGB'ye çevirmeyi ve her rengin değerinin 16 ile 235 arasında olmasını kontrol etmeyi özellikle unutmayın. Eğer video export etmeyi düşünmüyorsanız, renk değerlerinin aralıklarıyla ilgili çok da bir endişe duymanız gerekmez. Adobe After Effects ve Adobe Premiere gibi video düzenleme programları bazen export ettiğiniz video dosyalarını PAL ile uyumlu renklere dönüştürürler. Fakat Flash'ta renk uyum paletlerinizi oluşturarak bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. Her hangi bir şekilde ayrıca yayınlamasını da önlemiş olursunuz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
çok güzel olmuş bence..en azından işme yaradı.elinize sağlık:D
• 12 yıl önce
EyvAllah abi

Yukarı Git