Flash'ta EXE dosyası çalıştırmak (AS 2.0)

  • 18.928

Flash'ta exe dosyası çalıştırılabilir mi, şeklinde gelen bir çok sorudan sonra böyle bir ders ele almak şart oldu. Bu derste Flash'ta exe dosyası çalışır mı, çalışırsa nasıl, hangi şartlarda çalışır, ona değinelim.

Flash'ta exe dosyası çalıştırılabilir mi, şeklinde gelen bir çok sorudan sonra böyle bir ders ele almak şart oldu. Bu derste Flash'ta exe dosyası çalışır mı, çalışırsa nasıl, hangi şartlarda çalışır, ona değinelim.

Flash swf dosyaları güvenlik açısından EXE dosyalarını çalıştırmazlar. Yani web üzerinden (başka özel bir yöntem varsa bilmiyorum, ben bulamadım) swf dosyasında yer alan buton yardımı ile EXE dosyalarını çalıştıramıyorsunuz.

Fakat öyle olsa da Flash yaptığınız interaktif uygulamalarda exe dosyasını çalıştırmanıza izin veriyor. Tabi bunun için yine swf değil, projector olarak yayınlamanız gerekiyor.

Gelin nasıl yapıldığını birlikte görelim:

1. Öncelikle Flash'ta bir çalışma hazırlamış olduğunuzu ve sadece bir butona link verme işinin kaldığını varsayarak başlıyorum. Flash (.fla) dosyanızı "uygulama" adını verdiğimiz bir klasöre kaydedin.

2. Bu klasörün içine yeni bir klasör açın ve adını şöyle yapın:fscommand3. Şimdi çalıştırmak istediğimiz dosyanın adı "viyana.exe" olsun. Bu exe dosyasını yeni oluşturduğumuz fscommand isimli klasöre kopyalayın. (bu exe dosyası, her türlü exe olabilir. Mesela, QuickTime kurulu değilse tıklayın, deyip bu yöntemle QuickTime programını kurdurabilirsiniz.)

4. Şimdi .fla dosyamızı açalım. Link vermemiz gereken butonu seçelim ve ActionScript bölümüne aşağıdaki kodları girelim:


on (release) {

    fscommand("exec", "viyana.exe");

}5. Şimdi File > Publish Settings menüsüne girin. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi "Windows Projector (.exe)" kısmının başındaki kutucuğu işaretleyin ve Publish butonuna basın.6. Sonra dosyaların kaydedildiği uygulama klasörümüze gidelim ve publish yaptığımız exe dosyasını çalıştıralım. Butona basınca viyana.exe isimli dosyamızın çalıştığını göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi swf ile olmuyor, ama exe yapınca, yani exe'den exe dosyalarını çalıştırmak hiç de zor değilmiş. Kolay gelsin.

Aşağıdaki kaynak dosyayı indirerek çalışmayı inceleyebilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
merak ettiğim ve bulamadığım bir uygulamaydı bu. teşekkürler
• 12 yıl önce
çok çok teşekkür ederim. çalışmalarında başarılar dilerim
• 12 yıl önce
slm. Flash da yaptığımız swf veya fla formatlı animasyonları,Front Peace de hazırladığımız sayfamıza nasıl ekleriz .cevap lütfen.
• 12 yıl önce
gezginci isimli arkadaşım, bu sorunun konu ile ilgisini anlayamadım. Sorunu forum bölümünde sorarsan cevabını alabilirsin.
• 12 yıl önce
birşey soracam size gerçekten sagolun işime gerçekten yaradı ama fscommand klasörü yerine bir başka dosya ismi ile nasıl çalıştırabilitim bu olayı
• 12 yıl önce
geçrkten işime yaradı ama bir şeydaha soracam fscommand dosyasının içine bir klasordaha ekleye bilirmiyim?
• 12 yıl önce
ben de tam bunu arıyodum işte. çok teşekkürler
• 10 yıl önce
sağolun hocam bende bunu arıyordum. bir sorum olacaktı. bu yöntem exe vb. şeyleri çalıştırıyor. exe vb. şeyleri çalıştrmadan bulunduğu klasör yada dizini nasıl açarız.örnek "C:Program Files" burayı nasıl açarız.
• 9 yıl önce
Merhabalar, flashtan fscommand ile çalışan yaklaşık 40 adet flippage kataloğum var. fullscreen çalıştırdığım main exe'e diğer katalogları açtırırken normal boyuta geliyor. main.exe'nin fullscreen olarak kalmasını sağlayamazmıyız. allowscale/false denedim olmadı. Şimdiden teşekkür ederim.
• 9 yıl önce
@byYeNiçeRi: Direk klasör linki vererek açabilirsin. Ancak her işletim sisteminde aynı klasör olamayabilir (XP ile 7 farklılığı gibi). Bu nedenle pek sağlıklı olmaz. @ekin.cakmak: main.exe üzerinden flippage.swf olarak link verirsen sorun yaşamaman lazım. Yine de tam bir bilgi sahibi olursam yine cevaplamaya çalışacağım.
• 9 yıl önce
Merhaba. Öncelikle ders için teşekkür ederim. Benim sorunum konuyla alakalı değil ama... Epey araştırdım fakat bulamadım, Flash ile oluşturduğumuz projector dosyalarının simgesini nasıl değiştiriyoruz? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
• 9 yıl önce
@[b]siracel diyor ki:[/b] Direk klasör linki vererek açabilirsin. Ancak her işletim sisteminde aynı klasör olamayabilir (XP ile 7 farklılığı gibi). Bu nedenle pek sağlıklı olmaz.[b] Hocam aslında yapma istediğim. interaktif cd (DVD) hazırllıyorum . cd içeriği açılınca mesela tıkladığı zaman bir oyun.exe yada bir program.exe çalıştırması ve ayrıca cd (dvd) içerisinde yada Pc içeirsinde mesela C: D: Müzikler Klasörü E:Oyunlar Klasörünü diskindeki bir klasörün açılması. işte burada takıldım kaldım. Burakmıştım Sizin mesajı görünce tekrardan bakmaya karar verdim ama Ricam bana kodla örnekleye bilip cevap ver bilirmisiniz. Teşekkürler[/b]
• 9 yıl önce
[b]byYeniçeri:[/b] Eğer açmak istediğin klasör aynı dizin içinde bulunuyorsa, sadece ismini vererek açtırabilirsin. Ancak işletim sistemi içindeki C, D sürücülerindeki bir dosyayı açtırmak her zaman problemlidir. Örneğin, Linux veya Mac kullanan biri o zaman yaptığın çalışmayı kullanamayacak demektir. İstersen daha da açalım: Diyelim ki, bir çalışma hazırladın, adı [b]program.exe[/b] olsun. Mesela, istiyorsun ki hazırladığın çalışmadaki filmleri izlemek için QuickTime kurulsun. Butona şöyle bir link verebilirsin: fscommand("exec", "toolkit/quicktime/quicktime.exe"); Böylece ilgili exe dosyası direk çalışacaktır. Zaten "C:Program FilesQuick TimeQuicktime.exe diye bir link vermek de mantıklı olmayacaktır. Her ne link vereceksen aynı klasörde olması yeterli olur.
• 7 yıl önce
hocam cok ugraşmama ragmen yapamadım.bir yuardımcı olsanız. Bir tane flash tema buldum ve cok hosuma gitti. hemen hemen tum ısteklerım ı yaptım ama bir sorun var. masaüstündeki bu flash temada internet iconlarına tıklıyorum flashta interne sayfası açiliyor sorun yok ama filim iconblarına bastıgımda filimlere oyun iconun bastıgımda oyunlara gitmıyor. cunku linternet sitesini yazdıgım yere oyunun setup yolunu verıyorum acmıyor bunun için flasha eklemem gerekejn bır kodmu var varsa nasıl eklerım Ne yapmak ıstedıgımı anlayamayanlar aldaki videodan bakarlarsa anlarlar videadakı gıbı oyun ıconuna bastıgımda oyun açılmasını ıstıyorum nasıl yaparım YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİKTEN TEŞEKKÜRLER....... VİDEO: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=c4wNOiwJMuo#t=115s TEMA LİNKİ: http://turbobit.net/x0xu5chi1qnq.html
• 7 yıl önce
cvp verin lütfen
• 7 yıl önce
Hocam Bende Ahmet hero adlı arkdaşın gibi aynı durumla karşı karşıyayım bende aynı exelere link veremiyorum yardımcı olursanız sevinirim
• 7 yıl önce
Arkadaşlar, derste de belirttiğim gibi sadece local'deki çalışmalarınızda exe çalıştırabiliyorsunuz. İnternet üzerinde exe dosyası çalıştıramazsınız.
• 7 yıl önce
merhaba hocam zaten bendeki flash sitede local hosttan çalışacak internet üzerinden degil bu konuda kodu nereye yazacak elimde hazır template var ve tamplatede yukarıda ahmet hero adlı arkdaşınki gibi oyunalr filmler diizler var buna localdan pcdeki uygulamları çalıştıracam elimdeki xml ye nereden nasıl kod girecem mümkünse tarif edebilirmisiniz
• 7 yıl önce
merhaba hocam bende ahmet hero arkadaşın dediği gibi elimde hazır editlenmiş bir template var bu tempalte yani flash site localda çalışacak bu templatede oyunlar filmler diziler vs var internet üzerinden çalışmyacak localhosttan çalışacak şimdi en burada nereye kod yazacagım link veriyorum localdeki exelere çalışmıyor xml de yada fla dosyasının da file komutunu kullanmam gerekiyormuş fakat ben kodu xml de link verdiğim yerde yada fla da nereye yazacam beceremiyorum yardımcı olursanız sevinirim
• 7 yıl önce
VİDEO: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=c4wNOiwJMuo#t=115s bu temayı yada elinizde olan murkut cafe system teması varsa link halinde yollarmısınız TEŞEKKÜRLER...

Yukarı Git