Flash'ta dinamik yazı getirmek

Flash çalışmanızı fla dosyanızın olmasına bile gerek kalmadan içeriği bir txt dosyasını değiştirerek güncellemek gerçekten kulağa hoş geliyor. Özellikle fiyat listesi, döviz bilgileri gibi anlık değişen ve sık güncellenmesi gereken noktaları txt dosyasından çektirebilir, daha sonra txt dosyasını değiştirip flash içerisinde de değişimi gözlemleyebilirsiniz.

Flash çalışmanızı fla dosyanızın olmasına bile gerek kalmadan içeriği bir txt dosyasını değiştirerek güncellemek gerçekten kulağa hoş geliyor. Özellikle fiyat listesi, döviz bilgileri gibi anlık değişen ve sık güncellenmesi gereken noktaları txt dosyasından çektirebilir, daha sonra txt dosyasını değiştirip flash içerisinde de değişimi gözlemleyebilirsiniz.Uzunca bir yazı olacak şekilde Fenerbahçe logosunun tarihçesini anlatan fener.txt dosyası oluşturalım ve başına da :yaz=Topuz Hikmet'in anlatımıyla Fenerbahçe Logosunun öyküsü:
Kulübümüzün rengi sarı-beyazdan, sarı-laciverte çevrildikten sonra bu yeni renklerle bir amblem yaptırılması gündeme geldi. Arkadaşlarım bu amblemin çizilmesini benden rica ettiler. İlk önce bayrağımızın renkleri kırmızı ile beyazı bir araya getirdim. Sonra kırmızı üzerine bir kalp şekli çizerek bunu sarı-laciverte boyadım ve üzerine de metanet, kuvvet ve sağlamlığın ifadesi olan meşe dalını resmettim. Beyaz kısma da kulübümüzün ismini ve kuruluş tarihini yazdım. Rozetimizi çizerken, ona şu manayı vermeye çalıştım; Kalpten gelen bir bağımlılıkla bu kulübe hizmet etmek. Çizdiğim şekil arkadaşlarım tarafından beğenildi ve yeni amblem o tarihlerde Almanya'da bulunan Tevfik Haccar'ın aracılığıyla orada yaptırıldı. Yeni harflerin kabulünden sonra aynı şekilde muhafaza edildi. Sadece Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazısı yeni harflerle değiştirildi.gibi yaz adlı text değişkeninin ona eşit olduğunu belirtelim.

Daha sonra sahnemizde duran dinamik text kutusunu ve scroll yapan 2 butonu tutup CTRL-F8 ile yeni bir Movie Klip yaratıp içine sağ tıklayıp Paste(CTRL-V) edelim. Böylelikle bir Moviie Klip içine taşımış olduk scroll olacak yazımızı,hemen anasahnemize dönelim ve Movie Klipi gelmesi gereken sahneye bırakalım ve seçerek o movie klipe bir instance name verelim. Ben yine uzunmetin diyeceğim.Daha sonra Movie Klipin içine çift tıklayarak girelim ve Dinamik Texti tuttuktan sonra altta gösterdiğim gibi var yani variable-değişken kısmına yaz diyelim.Metnimiz yaz değişkenini txt dosyamızın başındaki yaz= ile getireceği kısmı algılayacaktır. Ancak getireceğimiz yazıda Türkçe karakterler olacağından var: yaz dediğimiz kısmın hemen yanında bulunan Embed kısmından bu Türkçe karakterleri de tasarımımızda dışarıdan tanınıp getirilebilmesi için embed yani gömmemiz gerekiyor. Alttaki gibi sırayla çağıracağınız karakterleri kutuya yazıp ok diyin.En son adımımızda bu text dosyasını bu movie klipe çağırmak kaldı.Bunun için timelinedaki frame'i seçip alttaki eğer adlarını değiştirmediyseniz aynen yazın.loadVariables("fener.txt", "uzunmetin");
Artık Scroll yaptığımız yazımız Flash içerisine dışarıdan bir txt dosyasından geliyor ve ben sadece txt dosyasını notepad ile açıp değiştirirsem Flash tasarımımdaki yazılarda değişecek.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Muhteşem bi olaymış bu. Öğrettiğiniz için teşekkürler. Peki bu şekilde resim, müziki video gibi dosyaları atabilir miyiz?
• 12 yıl önce
üstad bu kadar kullanışlı bir bilgi her övgüyü hakediyor, sağolasın
• 12 yıl önce
:D
• 12 yıl önce
güzel bir ders olmuş.dinamik metinlerle ilgili farklı kullanım yolları varsa onları da bizle paylaşırsanız çok sevinirim.teşekkürler
• 12 yıl önce
sprmiş yaa çok saolun:):kirp:
• 12 yıl önce
CHARACTER EMBEDDING olayını biraz daha detaylı anlatırmısın. Hangi karakterler eklememiz lazım. Ve nasıl bir sıralama gerekir. Teşk. ders için
• 12 yıl önce
karakter sıralamasının onemı yok.türkçe karakterleri yazmalısn türkçe karkterleri sölememe gerek yok herhalde :D
• 12 yıl önce
Olsa Detaylı anlatılmasını istermiyiz. Nedense yemedi bi türlü nerde hata bulamadım. Yapan Özel mesajla gönderirse iyi olur.
• 12 yıl önce
Notepad'dedir hata sanırsam. Save as diyip karakter coding utf-8 seçin ve txt dosyanızı öyle kaydedin.
• 12 yıl önce
Çok teşekkür ederim. Hatayı flashta arıyom meğresem notepaddeymiş :D
• 12 yıl önce
merhaba hocam çok güzel konulara değiniyorsunuz ama keşke video ile anlatsanız. :)
• 12 yıl önce
muhteşem bi çalışma fakat neden fenerbahçe :D
Muhteşem bi olaymış bu. Öğrettiğiniz için teşekkürler. Peki bu şekilde resim, müziki video gibi dosyaları atabilir miyiz? demiş majeste benim kafama takılanda bu resim müzik falan atabilrmiyizx- buşekilde??
• 10 yıl önce
flash cs5 te çalışmıyor. acaba adobe kodlarımı değiştirdi bilmiyom ama olmuyor. text dosyasını utf de yaptım diğerleride yaptım olmadı. değişkenin başına & işaretide koydum olmadı

Yukarı Git