Flash'ta ComboBox Componenti

Flash'ta çok güzel bir component olarak hazır gelen ComboBox kullanımı aslında gayet basit ve çok kullanışlı olabiliyor yerine göre.

Merhaba arkadaşlar ;

Flash'ta çok güzel bir component olarak hazır gelen ComboBox kullanımı aslında gayet basit ve çok kullanışlı olabiliyor yerine göre. ComboBox uygulamasını Window-Component panelinden tutarak sahnemize bırakalım ve Instance name olarak alltaki gibi combom diyebiliriz. Parametre panelinden labels ile ComboBox'tan seçim yapabileceğimiz menuleri seçebiliyoruz, romCount ile maksimum açabileceğimiz seçeneği belirliyoruz. En son adımda componentı seçip Movie Klip olarak tanıtalım. Artık bu movieklipe "combom.selectedIndex" gibi bir kod ile seçili olan combo adımını okuyabiliyorum. Menu seçiniz burada 0 iken , 1.menü ise 1 oluyor.Daha sonra eğer ComboBox 1.menu seçildiğinde mesela anasahnede 2.frame'e gitsin isteseydik onClipEvent(enterFrame) kodu ile , çünkü bu kod devamlı çalışmak durumunda olduğundan yazarak alttaki gibi bir kod ile anasahnemizi gönderebilirdik.
onClipEvent (enterFrame) {if (combom.selectedIndex==1)

{

_root.gotoAndStop(2);

}
Böylelikle diğer seçeneklere de tıklandığında anasahnede istediğimiz kısma sitemizi gönderebiliyoruz veya yeni sayfa açabiliriz.

Faydalı olması dileğiyle...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
çok güzel ellerinize sağlık sizde olmasanız bu flash ı nerden örenicez teşekkürler emeğiniz için.
• 12 yıl önce
hangi sitede olduğunu reklama girmesin diye söylemeyeyim ama (büyük bilgisayar dergilerinin birinin ana sayfasında) Bir haber exploreri var. 1 den 10 a kadar rakamlar var ve rakamların üzerine gelince ilgili haberin resmi çıkıyor. Bunun flash ile nasıl yapılacağı konusunu da anlatırsanız sevinirim.
• 12 yıl önce
bende kaynak dosya açılmadı:uzul:
• 12 yıl önce
hocam iyi gunler çalışmalarınızı ilgiyle takip etmeye çalışıyom ben daha flsah a yenı başladım acaba sizden flash 8 de cöpadam yapım örnek dersini verebilirmisiniz TEŞŞEKURLE>R
• 12 yıl önce
sanal kurs ailesine yeni katıldım flahı okulda yapıyoruz ama sizin ki kadar güzel çalışmalara gelmedik daha emeğiniz için teşekkürler.
• 12 yıl önce
hocam oncelıle tesekur edıyorum derslerı için ama werdıgınız kaynak dosya acılamdı falsh8 de acılmnıyo mx dede acılmıyo ne yapmamız gerek buders benım için cok önemliydi.. şimdiden tesekurler
• 12 yıl önce
Merhabalar ; CS3 kullanıyorum üzgünüm. CS3 olan bir arkadaşın o dosyayı farklı kaydet 8 diyip edebilir. Kolay gelsin...
• 12 yıl önce
hocam cs3 kullanan hıc bır arkadsım yoq acaba sıze zahmet olmassa 8 formatında bı kaynak dosya koyabılırmısınız cok tesekur edıyorumm ...
• 11 yıl önce
ellerine sağlık ustat ya hep bunu arıyordum saolasın..

Yukarı Git