Flash'ta Blur Efekti Vermek

Bu dersimizde Flash'ta güzel bir blur efektinin uygulamasını göreceğiz.

Flex derslerimiz hazır oluncaya kadar sizi boş bırakmıyalım ve Flash derslerimizle devam edelim. Bu dersimizde Flash'ta güzel bir blur efektinin uygulamasını göreceğiz.

Öncelikle efekti uygulamak istediğimiz resmi Fireworks veya Photoshop gibi bir resim editörüyle blur efekti verip başka bir isimle kaydediyoruz. Sonra bu kaydettiğimiz resimleri Flash'ta import ediyoruz. (File>Import>Import to Library).

Sonra kendimize Ctrl+F8 ile bir Movie Clip açıp içinde iki tane layer oluşturuyoruz: (Insert>Timeline>Layer). Şimdi de birinci layerımıza (Layer 1) blur efekti uygulanmış resimimizi koyuyoruz. İkinci layera da (Layer 2) orjinal resmimizi yerleştirdikten sonra (resimlerin "x" ve "y" noktalarının aynı olmasına dikkat ediniz!!) orjinal resmimizi sağ tıklayıp "Convert to Symbol" diyerek Instance Name'ini "Orginal" olarak adlandırıyoruz.

Daha sonra symbollerden çıkıp Scene bölümüne gelerek sağ taraftaki menümüzde bulunan Library penceresinden ilk oluşturduğumuz Movie Clibimizi (Symbol 1) sayfamıza sürükleyip burakıyoruz.(Library penceresini göremiyorsanız Ctrl+L kombinasyonu ile çağırabilirsiniz)

En son olarak da Movie Clibimizi sağ tıklayarak Action menüsünü açıyoruz ve aşağıda gördüğümüz kodları giriyoruz.

Kodlarımız:


onClipEvent (load)

{

    dir = 0;

    speed = 6;

    original._alpha = 0;

    this.onRollOver = function ()

    {

        dir = 1;

    };

    this.onRollOut = function ()

    {

        dir = -1;

    };

    useHandCursor = false;

}

onClipEvent (enterFrame)

{

    temp = original._alpha + speed * dir;

    original._alpha = Math.min(100, Math.max(temp, 0));

}Ve Flash'ımız hazır; Ctrl+Enter kombinasyonu ile bakabilir.

Eğer 'Clip events are permitted only for movie clip instances' böyle bir hata alıyorsanız "bu sizin sorununuzdur" demicem, şaka tabi ki, eğer böyle bir hata çıkıyorsa kodları MovieClibimize değil de frame girmişiz demektir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
Anlatım gerçekten çok iyi...Yüzeysel değil gerçekten ufak ayrıntıların bile nasıl yapılacağı açıklanmış...Teşekkürler...
• 13 yıl önce
Orginal original
• 13 yıl önce
arkadasım gercekten cok ınce ayrıntılı anlatmıssın cok tsk bılgılendırdıgın ıcın senden cok ıyı hoca olur
• 13 yıl önce
eline sağlık hoş olmuş
• 12 yıl önce
arkadaşlar denedim ama olmadı elinde flası olan varsa yildiz.ramazan@hotmail.com mail atarlarsa sevinirim sadece orijinal resmim gözüküyo herhangi bişiy yok

Yukarı Git