Flash'ta ActionScript ile Daktilografik Yazı

Sanalkurs topluluğu merhaba. Sahnedeki metin alanına action script ile daktilo tarzı yazı yazdıracağız. Bu çalışmamız oldukça basit.

Sanalkurs topluluğu merhaba. Sahnedeki metin alanına action script ile daktilo tarzı yazı yazdıracağız.
Bu çalışmamız oldukça basit. Yeni boş bir flash belge açalım ve alttaki yolu izleyelim.

Tolls panelinden "text tool" aracını seçelim.Text türünü "dynamic text" olarak değiştiriyoruz.Sahneye alttaki gibi bir text alanı çizelim.Text alanını seçip "var" kısmına "metinalani" yazalım:İlk frameyi seçip actions paneline alttaki action script kodu yazalım.


harf = 0;

onEnterFrame = function () {

metin = "Sanalkurs.net. Hepinize merhaba.";//"0" ile metnin başlangıç karakterini 

"1" ile metnin yazılma hızını belirleyebilirsiniz.yaz = metin.slice(0,harf += 1);

metinalani = yaz;

}Test edebilirsiniz.

Hepsi bu kadar, iyi çalışmalar. Alttaki bağlantıdan kaynak dosyayı indirebilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Teşekkürler.
Ders çok yararlı olmuş ellerinize sağlık..
Teşekkürler..Kodlara aşina oluyoruz sayenizde..
asilzade bu kaynak dosyayı incelemn için flash kurman lazım bilgisayarına.
kullandığımız programın adı macromedia flash
teşekkürler...
:kirp:teskkürler:D
Paylaşımın Güzel ELLerine SağLık... Ancak bir sorum var... MeseLa bu yazı metni ayarLı boyutun dışındaki yazıLarı göstermiyor... Bunu iLLa ayarLamakmı gerek Yoksa yazı metni kendi kendine GenişLeyebiLirmi ve bi de Kodlarla Yazıyı yazdık ancak sahneye sığmadı Bi alt satıra inmek gerekiyorsa Onun için başka bir dynamicText mi hazırLamak gerek ya da Diğer türLü kodLarLa yapıLabiLir mi? Yardım Ederseniz Sevinirim... Tekrar TeşekkürLer
Paylasım icin tesekkürler hocam.yormazz bildigim kadarıyla otomatik yazdırdıgında devamlı x kordinatına dogru yazdırıyor.Ama bir script daha yazarak belki sıgmayanları y kordinatında devam ettirebiliriz.
properties'den text alanınıın height değerini büyütüp multiline olarak ayarlayarak bunu yapabilirsiniz.
emeğine sağlık
çok teşekkürler emeğinize sağlık
ya hocam her yerde aynı soruyu soruyom ama cevap yok yardım pls:(kısa metinde oluyor ama ben yarım sayfalık bi metne uygulamak istediğimde olmuyo yardım pls
İyi akşamlar benim bu ders ile ilgili bir sorum olacak sizlere. Benim önceden hazırlamış olduğum bi flash animasyonu var ve hazırladığım bu flashın en sonunda daktilo yazının çıkmasını istiyorum. Dolayısıyla yukarıda dediklerinizi başka bir layer'da en son frame'e uyguluyorum fakat daktilo yazı çıkmıyor. Ama ilk frame'e uyguladığım zaman sorunsuz çalışıyor. Bunun sebebi nedir acaba bilginiz varsa öğrenmek istiyorum. Ben daktilo yazıyı flashımın herhangi bir zaman dilimine yerleştiremez miyim? Bu neden olmuyor?
resimler uçmuş galiba :D

Yukarı Git