Flash'ta Açılır Panel Uygulaması

Bu derste butonlar yardımı ile açılır panel olarak kullanacağımız bir objeyi kontrol etmeyi göreceğiz.

Bu derste butonlar yardımı ile açılır panel olarak kullanacağımız bir objeyi kontrol etmeyi göreceğiz. Buraya tıklayarak bu çalışmanın bir örneğini görebilirsiniz.

Yeni boş bir flash döküman oluşturuyoruz. Ana sahnedeyken klavyeden ctrl+F8'i tuşluyoruz. Açılan pencereden alt resimdeki gibi "name" kısmına "panel" yazıp "graphic"i seçtikten sonra "ok"u tıklıyoruz."Tools" panelinden "rectangle" aracını seçtikten sonra,sahneye panel için kullanacağımız bir kare çiziyoruz, bu karenin özelliklerini siz belirleyebilirsiniz. Ayrıca ben karenin üzerine "açılır panel yazdım".Klavyeden tekrar Ctrl+F8 tuşlarına basıyoruz ve bu kez "movie clip"i seçerek "name" kısmına "pop-up" yazdıktan sonra "ok"u tıklıyoruz.Library deki "panel" isimli grafiği,"pop-up" isimli movie clip'in sahnesine mause yardımı ile sürüklüyoruz ve X-Y değerlerini 0 yaparak sahnenin
sıfır noktasına hizalıyoruz.Timeline'deki 10. ve 20. frameler üzerinde sırası ile klavyeden F6'yı tuşlayarak resimdeki gibi keyframe oluşturuyoruz.Timeline'deki keyframe oluşturduğumuz 10. frameyi seçtikten sonra sahnedeki "panel" isimli grafiğimizi ilk pozizyonundan farklı olarak sağ üst köşesini sahnenin 0 noktasına, mause ile sola doğru sürükleyerek hizalıyoruz.Bu işlemden sonra timeline'deki 1.-10. ve 11.-20. frameler üzerinde sırası ile sağ tıklayarak "create motion tween" seçeneğini seçiyoruz ve bu sayede, sahnedeki "panel" isimli grafiğe hareket katmış oluyoruz.Layer1 üzerinde sağ tıklayarak "insert layer"i seçiyoruz ve ikinci bir layerin oluşmasını sağlıyoruz.Layer2'ye ait 2. ve 11. frameler üzerinde sırası ile, klavyeden "F6" yı tuşlayarak boş birer keyframe oluşturuyoruz.Layer2 üzerindeki 2.boş frameyi seçerek sol alt köşedeki properties kısmındaki "frame label" kısmına "acik" yazıyoruz.Layer2 üzerindeki 11. frameyi seçerek aynı işlemi uyguluyoruz ve bunada "kapali" yazıyoruz.Layer2 üzerinde sağ tıklayarak "insert layer" seçeneğini seçiyoruz ve 3.bir layer'in oluşmasını sağlıyoruz.Layer3 üzerindeki 10. frameyi seçiyoruz ve klavyeden F6 tuşuna basarak boş bir keyframe oluşturuyoruz.Layer3 üzerindeki 1 frameyi seçiyoruz ve klavyeden F9'u tuşlayarak action panelinin açılmasını sağlıyoruz. Action paneline alttaki kodu yazıyoruz.


stop();

panel = true;Action paneli açıkken layer3 üzerindeki 10. frameyi seçiyoruz ve alttaki kodu yazıyoruz.


stop();

panel = false;Pop-up isimli movie clip için yapacak düzenlemelerimiz bu kadar. Scene1'e tıklayarak ana sahneye dönüyoruz.Library'deki pop-up isimli movie clip'i mouse ile tutup ana sahneye sürükleyip bırakıyoruz ve alt resimdeki gibi ana sahnenin sağ dış kısmına yerleştiriyoruz.Ana sahneye yerleştirdiğimiz pop-up isimli movie clip'i mouse ile seçip properties kısmındaki "instance name" kısmıda "pop_up" yazıyoruz.Şimdi ana sahnede paneli kontrol edebilmemiz için iki adet buton oluşturacağız. Bunun için buton yapımı ile ilgili dersleri inceleyebilirsiniz. Ben alttaki gibi sahnenin alt kenarına iki adet buton oluşturdum.Ana sahnede oluşturduğumuz "açık" etiketli butonu mouse ile seçtikten sonra klavyeden F9'u tuşlayarak action panelinin açılmasını sağlıyoruz ve panele alttaki kodu yazıyoruz.


on (release) {

    if (pop_up.panel == true) {

    pop_up.gotoAndPlay("acik");

}

}"kapalı" etiketli butonu seçip alttaki kodu yazıyoruz.

on (release) {

    if (pop_up.panel == false) {

    pop_up.gotoAndPlay("kapali");

}

}Ctrl+enter ile test edebilirsiniz. Sizler "panel" isimli grafik yerine üzerinde butonlar ve açıklamalar olan kendi movie clip ve grafiklerinizi kullanabilirsiniz. Kaynak dosyayı alttaki linkten indirebilirsiniz. İyi çalışmalar.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
faydalı güzel bir ders hoş olmuş ellerine sağlık
• 12 yıl önce
ya bende yapadım herşeyi tam yaptım ama çalışmadı:agla::-dusun:
• 12 yıl önce
Çalışmalarınızı forum-flash bölümüne de paylaşırsanız mutlaka bir çözüm bulabiliriz arkadaşlar.
• 12 yıl önce
Ben yaptım gerçekten de çok güzel oldu.TşKer
• 12 yıl önce
seyma_xx ya bende yapadım herşeyi tam yaptım ama çalışmadı aynısı bende oldu:S
• 12 yıl önce
milliyet ve hurriyettte sağ üst köşede oluyor öle bişe nasıl yapılır
• 9 yıl önce
Hocam bu dersin linkini güncelleyebilirmisin

Yukarı Git