Flash içindeki uzun metinlere ScrollBar ekleme

Full flash olarak tasarladığınız websitelerinde sizi sıkıntıya sokacak tek konu uzun yazılar olacaktır, ScroolBar burada sizin için Flash içinden çıkmadan tasarım odaklı güzel bir çözüm olabilir.

Full flash olarak tasarladığınız websitelerinde sizi sıkıntıya sokacak tek konu uzun yazılar olacaktır, ScroolBar burada sizin için Flash içinden çıkmadan tasarım odaklı güzel bir çözüm olabilir.Full flash olarak tasarladığınız websitelerinde sizi sıkıntıya sokacak tek konu uzun yazılar olacaktır. Flash ilk çıktığı günden beri multimedya öğeleri ses ve video uygulamaları ile internet sayfalarının tüm görselliğini al üst etti.İnsanların bir internet sitesinden ve dolayısıyla internetten beklentileri değişti.Ancak Flash vektörel çizim ve multimedya öğelerinde ne kadar başarılı ise klasik html sayfalarının tuttuğu uzun yazılarda tasarım kısmında aynı verimi alınamadı. ScroolBar burada sizin için Flash içinden çıkmadan güzel bir çözüm olabilir.

Yukardaki örnekte derste uyguladığımız arayüzümüze Bonzai ağaçları ile ilgili uzun bir yazı eklemek istediğimizde yazı ekrandan taşıyor. Ancak bu yazıyı belirleyeceğimiz bir alanda ScroolBar eklentisiyle okunabilmesini sağlıyabiliriz. Bunun için öncelikle yazacağımız yazı tipini soldaki panelden Text Tool'u seçip ekrana birkere tıklattıktan sonra aşağıda açılan properties özelliklerinden Text tipini Dynamic Text olarak belirtip bir de herhangi bir instance name atıyoruz. Ve altta kırmızı ticklerle vurgulamaya çalıştığım üzere en sağda Show border around text kısmını seçili hale getiriyoruzki beyaz background çıkmasın.Onun 2 yanında Selectable text kısmını da seçersek flash içindeki yazılar aynı HTML'dekiler gibi seçilip kopyalanabilir olacaktır.Şuanda sadece metininin geleceği Metin kutusunu ayarlıyoruz. Ekrana yazımızın geleceği alanı belirtmek üzere köşelerinden büyütebileceğiniz aşağıdaki gibi bir dörtgen çiziniz.Biraz sonra kopyalacağımız yazımız tam bu dörtgenin içinde yer alacaktır.Metin kutumuzu belirttikten sonra bu metin kutusunun içine gelecek
uzun yazımızın Scrollable yani Scroll edilebilir olduğunu belirtmemiz
gerekiyor.Yandaki gibi Text-Scrollable diyelim.Böylelikle uzun yazımızın gelecek olduğu Metin kutusunu boyutları ve Instance Name 'i ile tanımladık.Buraya yazacağımız veya copy-paste edeceğimiz metinler metin kutusu dışında kalacak yazılar artık Metin kutusunu genişletmeyecek. Şimdi benim dışardan kopyaladığım uzun metni metin kutusunun içerisine paste(yapıştır) diyorum.

Yazımızı metin kutusunun içine yerleştirdik şimdi ise metin kutusuna sığmayan ve altta kalan yazılarımızı sağda küçük bir scrollbar ile göstermemiz gerekiyor. Bunun için Window-Components panelinden UIScrollbar bileşeninden faydalanacağız.

Ekranın sağ kısmında göstermeye çalıştığım gibi UIScrollbar bileşenini tutup panelden sahnemize Dynamic Text olan metin kutumuzun sağ kısmında borderına bırakıyoruz.Böylelikle ekranda gördüğünüz üzere ScrollBar yazımıza eklenmiş oluyor. Components panelinden kullanacağınız her bileşen aslında arkaplanda actionscript barındıran ve sizinde özelleştirebileceğiniz aksiyon topluluklarıdır. Componentların parametre ayarlarına dikkat etmeniz gerekir. Mesela bizim azönce eklediğimiz ScrollBar'ın parametreleri seçtikten sonra aşağı properties panelinin yanında aşağıdaki gibi gözükür.

Target instance name sizin metninize verdiğiniz Instance Name'i hedefler,eğer alışılagelmişin dışında tasarım gereği tepede sağa sola şeklinde bir ScrollBar isterseniz Horizantal true demeniz yeterli olacaktır.Böylelikle yazımız bizim belirlediğimiz bir alanda ScrollBar ile gezilebilir durumda ve tasarımımız ve arayüzümüz değişmeden uzun içerikleri ziyaretçilerimize okutabiliriz.
Faydalı olması dileğiyle...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
çok güzel oldu teşekkürler..
• 13 yıl önce
tesekkurler cok yardimci oldun
• 13 yıl önce
bende yatay oluyo ancak dikey olmuyo sorunuda uğraşmama rağmen çözemedim örnek fla koyarsanız sevinirim ;)
• 13 yıl önce
Merhaba ; Component'ta örnekte gösterdiğim gibi Horizantal false yazdığından emin olun ve componenttan scrollbarı ekrana bırakırken yazıyı kare düşünerek scrollun gelmesini istediğiniz yere bırakın. Yanlış yere geçiyorsa bir daha deneyin,olur.
• 13 yıl önce
Allah Razı Olsun . Selam ve Dua İle...
• 13 yıl önce
Merhabalar ; bu yazım blog adresimde güncellenmiştir. Scrollbar rengini değiştirmek isteyenler okuyabilirler. Saygılarımla... http://ercanaltug.blogspot.com/2007/09/flash-iinde-yazlara-scroolbar-ekleme.html
• 13 yıl önce
slm hojam ben flash mx kullanıyorum ve şu sözünü ettiğin UIscrollbar diye bi seçenek yok bu nerde nasıl bulabilirim
• 13 yıl önce
Merhaba Scrollbar diye olabilir Window-Components içerisinde yoksa Flash 8 yüklemeni tavsiye ederim. bana blogdan email ile ulaşabilirsin yükleme bilgileri için.kolay gelsin..
• 13 yıl önce
hocam ben dediklerinizi harfiyen yaptım scrollbar ekledim fakat izlediğimde ise sadece kutu olacak gözüyor inmiyor
• 13 yıl önce
ya benimkide sadece yatay oluyo daha dogrusu scroolbar normal geliyo ama yazılar yatay olarak geliy0 yardım pls...
• 13 yıl önce
Ya ben daha yeniyim ... Arkaplan siyah ben yazyı açtığımda yazının yazıldığı yer beyaz oluyor nasıl şeffalaştırablilirim .. lütfen yardım :sasir:
• 13 yıl önce
2.fotoğraftaki show border around text kutusuna dikkat et o fotodaki ayarlar 1e 1 aynı olsun sedat,kolay gelsin...
• 12 yıl önce
:uzul: Bu dnamic text seçtiğimde neden yazıların hepsi aynı oluyor sonradan da içinde değişiklik yapınca renginde hepsi aynı oluyr çözümü var mı? bunun güzel bir ders olmuş teşekkür ederim...
• 12 yıl önce
:uzul: Bu dnamic text seçtiğimde neden yazıların hepsi aynı oluyor sonradan da içinde değişiklik yapınca renginde hepsi aynı oluyr çözümü var mı? bunun güzel bir ders olmuş teşekkür ederim...
• 12 yıl önce
ya benimkide sadece yatay oluyo daha dogrusu scroolbar normal geliyo ama yazılar yatay olarak geliy0 yardım pls... bu sorun bende de oldu yardım edebilecek bir arkadaş varmı ? :-dusun:
• 12 yıl önce
teşekkürler ;)
• 11 yıl önce
bende de yazılar yatay çııyor nedendir acep?
• 11 yıl önce
yazının yatay görünmesinin nereden kaynaklandığını keşfettim.Multiline seçeneğine getirin düzeliyor.
• 11 yıl önce
blogunuzdaki renk degistirme uygulamasini denedim, movielip icerisindeki metin+scroollbar gayet gusel calisiyor, hatta tint'den metinde renk degisiyor fakat scrollbar hala bembeyaz kaldi CS3 kullaniyorum:-dusun:
• 11 yıl önce
TEŞEKKÜRLER
• 11 yıl önce
TEŞEKKÜRLER
• 11 yıl önce
TEŞEKKÜRLER
• 11 yıl önce
yazıların arasına nası resim ekleyebilirim :hayret:

Yukarı Git