Flash içerisinden pop-up pencere açmak

Flash animasyonunuz içerisinden popup pencere açmak için; öncelikle sayfanıza bir javascript fonksiyonu tanımlamalısınız.

Flash animasyonunuz içerisinden popup pencere açmak için; öncelikle sayfanıza bir javascript fonksiyonu tanımlamalısınız.

Aşağıda ki kodu sayfanızın

... etiketi arasına ekleyin.<script language="javascript">

<!--

function ac(adres){

pencereayarlari = 'width=200px,height=300px,top=0px,left=20px,scrollbars=no,location=no, directories=no,status=yes,menubar=no,toolbar=no,resizable=yes';

ac = window.open(adres,"pencere",pencereayarlari);

}

//-->

</script>
pencereayarlari alanındaki; width ve height açılacak pencerenizin genişlik ve yükseklik değerleridir. Açılacak pencerenin içeriğine göre bir boyut verebilirsiniz.

top ve left değişkenleri açılacak pencerenin tarayıcı ekranına göre soldan ve yukarıdan hiza değerleridir.

scrollbars, location, directories, status, menubar, toolbar; açılacak pencerede bulunmasını istediğiniz ek tarayıcı özelliklerini içerir.

Olmasını istediklerinizin karşısında ki no / yes kısımlarını pozitif veya negatif değerler girerek değiştirebilirsiniz.

resizable ise açılacak sayfanın kullanıcı tarafından yeniden boyutlandırılmasına izin verip vermeyeceğinizi sorar.

ac ile özelliklerini belirlediğimiz penceremizin adresini, ismini ve ayarlarını çalıştırdığımız alan. Burada bulunan pencere kısmına popup yazmayın. Zira kimi engelleyiciler bu isimde ki pencereleri otomatik olarak engellemekte.

Böylelikle HTML içerisinde Javascript ile DHTML kısmını tamamlamış olduk.Sıra bunu Flash içerisindeki bu mini pencereyi açacak butona eklenecek koda geldi.Sahnemiz içerisinde bir buton oluşturduktan sonra bu butonumuz ile ac fonksiyonunu çağırmamız yeterli. Bunun için butonumuza altta ki actions' ı ekliyoruz.


on (release) {

getURL("ac('http://www.ercanaltug.blogspot.com')");

}
Burada, javascript içerisindeki ac fonksiyonumuzu çağırarak, bu fonksiyona açmak istediğimiz adresi gönderiyoruz. Tırnak işaretlerine dikkat.


Faydalı olması dileğiyle...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

bırader senın dersler cok faydalı konular amma velakın genelde calısmıyolar
on (release) { getURL("javascript:ac('http://www.ercanaltug.blogspot.com')"); } olacak. Ders notlarımı paylaşıyorum derste denenmiş oluyor yani başka çalışmayan için blogumdan kontrol edebilirsiniz burayı güncelleyemiyorum çünkü aktarırken hata olunca. Teşekkurler...
kusura bakmayın amaa kiimse bişi anlamıyor bence!!!!!
Arkadaşlar proje dosyalarını gönderirseniz daha faydalı olur.
Bu dersin ileri seviye bir ders olduğunu kanı getirmek isterim.zaten hocam yazarken altta belirtmiş fakat koda aktarmamış.bu seviyede javascirpt ve flash deneyimi olan kişilerin bunları tamamlayabiliceğini düşünüyorum.O yüzden derslerede yorum yaparken rica ediyorum daha seviyeli yorumlar yapalım.
selam arkadaslarr ben bu komut yazmanın birtürlü mantıgını anlayamadım yardımcı olursanız sevinirimmm cokk acilllll:-dusun: onu nerden öğrenebilirimm!!!!!
eksik anlatılıyosa neye yarar anlatılan
arkadaşlar zahmet edip anlatılmış ütelik çokta faydalı dersler acemi bile olsam öğrenmek için bakınca çok şey anlatıyor dersler biraz çaba harcayıp kurcalayın elinizdeki dosyaları herşeyin hazır olmasını bekleyip eleştirmeyin insanları
Bulup da bulandırmayın bence gayet güzel anlatmış.Siz anlayamadıysanız adam ne yapsın
Bu yazıyı anlayamayan bu işi yapmasın, beynine yazık.
çok güzel çalışma olmuş hocam elinize sağlık
Teşekkürler hocam ders için fakat kısaca şu koduda sadece flash kod kısmına yazsak yetmiyormu? on (release){ var url = " javascript:window.open('01.swf','newwindow','height=960,width=720,top =, left =,resizable=0,status=0,scrollbars=0,menubar =0,toolbar = 0,fullscreen=0');void(0)" getURL(url) }
ben bu popup içinde php sayfa açtırmak istiyorum ama birtürlü yapadım. butonu koyduğum sayfadaki id değerini alarak yeni bir popup açacak ve o id'ye göre değerleri gösterek bir php sayfa. nasıl yapabilirim bunu? yapamadım gitti :(

Yukarı Git