Flash Etkinleştirme Sorununa Kesin Çözüm

  • 17.229

Sitenize eklediğiniz Flash dosyaları tarayıcıda görüntülenirken, Internet Explorer uyarı verir: "Bu denetimi etkinleştirmek için tıklayınız." Firefox'ta böyle bir durum olmamasına karşın, Internet Explorer'daki bu sorunu çözmek de öyle sanıldığı kadar zor değil. Gelin birlikte bu sorunun üstesinden gelelim.

Sitenize eklediğiniz Flash dosyaları tarayıcıda görüntülenirken, Internet Explorer uyarı verir: "Bu denetimi etkinleştirmek için tıklayınız." Firefox'ta böyle bir durum olmamasına karşın, Internet Explorer'daki bu sorunu çözmek de öyle sanıldığı kadar zor değil. Gelin birlikte bu sorunun üstesinden gelelim.

Dreamweaver CS3 ve üstü sürümü kullananlar

Dreamweaver CS3 ile bu problem çözülmüştür. Flash eklediğinizde kendisi otomatik olarak bu işlemi gerçekleştirmektedir. Eğer otomatik olarak gerçekleşmedi ise site dizininizde bir sayfada ilk kez Flash kullanıyorsunuzdur, yani bu uyarı genelde Script klasörünü bulamadığı zaman olur. Böyle bir durumda yapmanız gereken şudur:

Sayfanıza bir Flash dosyası ekleyin, sayfayı kaydedin ve kapatın. Daha sonra o sayfayı tekrar açın. Bu kez size bir uyarı verecektir. "Sayfanızda Flash var, etkinleştirme kodu ekleyeyim mi?" diye soracaktır. "Evet" dediğiniz takdirde, Dreamweaver site dosyalarınızın olduğu kısımda Script isimli bir klasör oluşturacak ve içine AC_RunActiveContent.js isimli bir kod dosyası atacak, sayfanıza da bazı kodlar ekleyecektir. Sonuçta da etkinleştirme uyarısı verilmeksizin Flash dosyalarınız görüntülenecektir.

Site dizininizde Script klasörü ve içeriği olduktan sonra, her Flash eklediğinizde gerekli kodlar otomatik olarak sayfanıza eklenecektir.

Dreamweaver CS3'ten Önceki Sürümü Kullananlar

Öncelikle buraya tıklayarak gerekli dosyayı indirip içindeki klasörü site dizininize atın.

Sonra

kodlarınızın içine, tercihen kısmından hemen önce aşağıdaki kodu ekleyin:


<script src="Scripts/AC_RunActiveContent.js" type="text/javascript"></script>Flash için kullanacağımız kod da aşağıdaki şekilde olacaktır:


<script type="text/javascript">

AC_FL_RunContent( 'codebase','http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,28,0','width','400','height','400','src','sanalkurs','quality','high','pluginspage','http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash','movie','sanalkurs' ); //end AC code

</script><noscript><object classid="clsid: D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,28,0" width="400" height="400">

  <param name="movie" value="sanalkurs.swf" />

  <param name="quality" value="high" />

  <embed src="sanalkurs.swf" quality="high" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" type="application/x-shockwave-flash" width="400" height="400"></embed>

</object></noscript>Benim 400x400 boyutunda sanalkurs.swf ismi ile oluşturduğum bir Flash dosyasına yapılan ilaveler bunlar oldu. Sizin yapmanız gereken sanalkurs.swf yazan yere dosya isminizi yazmanız, boyutlarını kendi Flash boyutlarınız olarak belirtmeniz gerekiyor. Örneğin 400x400 yerine sizinki yatay uzunluk 500, dikey uzunluk 200 ise, Width değerini 500, Height değerini de 200 yapmanız gerekecek.

Ayrıca, son kod içerisinde:


AC_FL_RunContent( 'codebase','http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,28,0','width', '400', 'height', '400', 'src', 'sanalkurs', 'quality','high', 'pluginspage', 'http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash', 'movie', 'sanalkurs' ); //end AC codekısmında bazı anahtar kelimeler var, bunları da kendi kelimelerinizle değiştirebilirsiniz.

Bu soru o kadar çok soruldu ki, böyle bir ders hazırlamak kaçınılmaz olmuştu. Umarım işinize yarar. Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Eline sağlık şef:kirp:
• 12 yıl önce
sağol siracedin abi:kirp:
• 12 yıl önce
saol siraceddin hocam.
• 12 yıl önce
cs3 kurdum ama AC_RunActiveContent.js eklemesine ragmen hala etkinleştirme soruyor :uzul: xp İE 6 kullanıyorum nerde yanlışlık yapıyorum lütfen yardım edin firefox direk açıyor ama iE flashları etkinleştirme soruyor
• 12 yıl önce
faydalı bir bilgi bunuda not almak ve ögrenmek lazım :gul:
• 12 yıl önce
çok teşekkürler üstad
• 12 yıl önce
sağolasin
• 12 yıl önce
hobici haklısn:kirp:
• 12 yıl önce
Siraceddin hocam ben adobe cs3 dreamweaver kullanıyorum fireworksda bir site tasarladım ve bunu dreamweavere aktardım sonra flashda yapdığım banneri ekledim ama çok yer alıyo sayfa düzenini bozıyo eklediğim banneri istedigim yere götiremiyorum yardımcı olurmusnn lütfen...
• 12 yıl önce
bilgilendik ama belki daha sonra uygularım teşekkürler.
Teşekkürler:kirp:
• 12 yıl önce
eline saglık tesekkurler...
• 12 yıl önce
dreamwearer da textboxları code de yazınca gelmiyor <asp:textbox runat="server" /> textbox çıkmıyor
• 12 yıl önce
flash dosyayı siteye ekledikten sonra, bilgisayarda önzileme yapabiliyorum yani bi sorun yok. ama ftp ye gmnderim domainden çaırdığım zaman ortada flash felan yok. çalışmıyo. az önce burdaydı gitti diyo. izi var kendisi yok. nerede bu flash? ne yapacez?
• 12 yıl önce
çalıştı:) sorunu bulunduk. dreamweaver dosyayı system üzerindeki adresten kaydediyo yani file:c// .. felan... oradaki file c veya bilgisayardaki prjenin kayıtlı olduğu dosyadan değil de script bölümünde ftp üzeindeki adresi okuması için gerekli oan işlem yapılacak. buldum duldum :Dsaol hoca.
• 11 yıl önce
Bir çok notunuzdan faydalandım ancak ilk kez yorum yazıyorum...Sizi hocam ilan ettim haberiniz olsun....Benim gibi yeni başlayanlar için çok iyi oluyor notlarınız...teşekkürler!
• 11 yıl önce
sabah tan ber ikafa patlatıyorum nerde yanlıs diye ... ben firefox kullanıyorum DreamW önizlememde firefox ve yüklemiyo sabahtan beri denemedigim bir yol dahi kalmadı... internet explorerda bir actım sakır sakır calısıyo ... bunun firefoxta calısmamasının sebebi nedir ? nasıl cözerim ??:uzul:
• 10 yıl önce
selam hocam öncelikle insanlara faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler benim sorunumda aynı hazırladığım web sayfasına flash dosyası atınca ve önizleme yapınca engelleniyor sayfa aktifleştir demeden flash olan bölümler açılmıyor ve bu sorunu bir türlü çözemedim yukardakileride denedim gene olmadı nasıl bir çözüm bulabilirim buna

Yukarı Git