Fireworkste Açılır Menü

Fireworks'te açılır menü nasıl yapılır?

Bu dersimizde Fireworks'te bir menü yapacağız ve bu menüye açılır menü işlemini uygulayacağız. İlk önce menümüzü hazırlıyoruz. Ben 500 x 30 boyutlarında bir menü oluşturdum ve menüye Propertiesden patternden wood2 özelliğini kattım ve menümüzün üzerine gerekli yazıları yazarak menümü hazır hale getirdim.Şimdi menülere "Hotspot" ekleyeceğiz ki, açılır menümüz sadece hizmetlerimizin altında çıksın.

Hotspot eklemek için Tools menüsünden "rectangle hotspot tool" (kısayol tuşu: J) seçiyoruz ve Anasayfa ,Hakkımızda ve Hizmetlerimiz Seçeneklerinin Üstüne Teker Teker Çiziyoruz.
Aşağıdaki Şekli Alacaktır.Daha sonra hizmetlerimiz alanının üstüne tıklıyoruz ve üst menüden Modify > Pop-Up Menü > Add Pop-Up menü Tılayarak Karşımıza Çıkan Ekrandan (+) Seçeneğine Bastıktan Sonra İstediğimiz Kadar Alt Menü Ekliyoruz.Web Tasarım vb Yazıların Yazdığı Alanlar Sizde Boştur Oralara Tıklayarak Alt Menülerinizin İsimlerini ekleyebilirsiniz.
Ben Üstteki Alanda Sanalkurs.net alt menüsünün içine Web Dersleri Sanalkurs Ekledim ve Web Dersleri Sanalkurs alanının alt sekmesine fireworks derslerini ekledim. Eğer sizde böyle alt menüler oluşturmak isterseniz (+, -) seçeneklerinin kısmında bulunan alandaki en son sekmeye tıklayarak istediğiniz alt menüye bir alt menü daha ekleyebilirsiniz.Appearance sekmesine geçtikten sonra cells kısmından ımage seçeneğini seçerseniz alt kısımda style paneli açılacaktır. Böylece menülerinizin üstüne geldiğinde içine çökme yapan şekilleri oluşturabilirsiniz. Yukarıda bulunan vertical menuyu değiştirip horizantal menü (Yatay) menu de yapabilirsiniz.Üstteki alanda ise açılır menümüzün borderlarını(kenarlarını) ayarlayabilir cell spacing cell padding gibi detaylı ayarları yapabilirsiniz.Üstteki alandan ise açılır menümüzün yerini ayarlayabilirsiniz. İsterseniz hazır olarak ayarlanan seçenekleri kullanabilir. İsterseniz submenu positiondaki x, y değerlerine kendiniz değer girerek kendi istediğiniz yeri ayarlayabilirsiniz.

Dersimiz buraya kadar. İşte son olarak örnek menümüz alt kısımda bulunmaktadır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Merhaba Bir Arkadaşımız Menüyü Nasıl Dreamweaver Aktaracağımızı Sormuş Onu Anlatmayı Unutmuşum. Özür Diliyorum. Menüyü Yaptıktan Sonra File Menüsünden Export Ediyorsunuz ve Menüyü İstediğini Yere Kaydediyorsunuz. Kaydederken. html and images seçili olması lazım. veya file menüsü yerine tasarımı yaptığınız alanın üst sağ kısmında bulunan fireworks iconuna tıklayarak dreamweaver veya flasha aktarabilirsiniz. Eğer Yapamayan Olursa. Yorum Yazsınlar. Daha Detaylı Olarak Anlatabilirim.
Bazı Arkadaşlarımız Bunu Nasıl Dreamweaverda Çalıştırabiliriz. Diye Sormuşlar. İşte Cevabı Aşağıdadır. http://www.sanalkurs.net/hizli-export-butonu-388.html Kolay Gelsin. Yapamayan Olursa Tekrar Mail veya Buradan Ulaşırlarsa Yardımcı Olurum.
http://www.sanalkurs.net/hizli-export-butonu-388.html Bu Linkte Yaptığınız Menünün Kodlarını Nasıl Dışarı Aktarabileceğinizi Öğrenebilirsiniz.
ya fireforksu yeni ögreniyorum keşke o menüyü yaratmayı baştan alatsaydın..:)
Verdiğiniz bilgiler işime oldukça yaradı. Teşekkürler...
ben dreamweaver 8.0 kullanıyorum fireworksden export ediyorum ama bi türlü dreamweaver'da açamıyorum.bide bu açılır menülerin görselliğini nasıl değiştiricez bize çok kötü görünüyo.yardım ederseniz sevinirim.
Dw açamamanızın nedenini tam olarak anlayamadım eğer doğru bir şekilde export ediyorsanız mutlaka açar veya menünüzü sadece resim olarak oluşturursunuz fwde resim olarak kaydedip dw ekleyip resimlerin üstünde map taglarını kullanarak resimlerinize linkler verebilirsiniz. Pop-up Menünün görünümü için menü oluşturma alanında bulunan appearance sekmesindeki cells kısmından imagesi seçerseniz resimlerinize daha önceden hazırlanmış efekleri kullanabilirsiniz. kolay gelsin.
öncelikle teşekkür ederim bu yararlı bilgiler için. dw ve flash ta biraz bilgim var. açılır menü uygulamasını export ettikten sonra index dosyada dw ye aktarma yapılıyor ve çalışıyor. ancak dw de istediğim yere koyabilmem için ne yapmalıyım. insert ten olmuyor. swf kaydettim olmadı. saygılar
kardeş aLLAH razı olsun senden yardımcı olduğun için hakkını hela et sayende çok şey örendik :D
Bana çok yardımcı oldun arkadaş bazı yerleri anlamamıştım bu konuyla pekiştirdim.. emeklerine saglık :-dusun:
ders iiçin çok teşekkürler ancak öğrenmek istediğim bi konu var tamam butonları dediğiniz gibi yaptım akydettim dw'de de açabildim ancak ben frontpage'te yaptığım siteyi dw'de açınca bu yapmış olduğum butonlarıda o fp'de yaptığım siteye eklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim?
Dreamweaver'da yapılan bu menü kodları hatırladığım kadarıyla javascript kodu olarak çıkarıyordu eğer kendi has bir özel uzantısı yok ise tabi ki dreamweaver'a... Eğer sadece .js uzantılı dosyalar çıkıyorsa bu menüyü sadece frontpage'da açmanız yeterli olur sanırm diye düşünüyorum..
Açıklamaların için teşekkürler. Buraya kadar tamam. Yalnız fireworkste hazırladığım açılır menüyü dremweare aktarıyorum. Fakat açılır menüyü dremweare aktardığımda sadece buton gözüküyor. Butonun üzerine gelince menü açılmıyor. Detaylı bir şekilde anlatabililir misin? Adobenin Türkçe sürümünü kullanıyorum. Şimdiden teşekkürler...:uzul:
Ben çok beğendim uygulamayı. Son derece anlaşılır ve hepsi çalışıyor. Teşekkürlerimle..
çok önce eklenmiş ama yine de soracağım. bu pop up menü sitede açıldıktan sonra gitmiyor öylece kalıyor nereye tıklarsam tıklayayım yok olmuyor. kapanmıyor yani. nasıl bi hata yapıyor olabilirim?

Yukarı Git