Fireworks Nedir, Ne Değildir?

  • 38.242

Fireworks programı ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılır? Ekstraları nelerdir? Neler sunar?

Fireworks programı daha çok internette web tasarımı yapmaya, grafik sayfaları ve animasyonlar hazırlamaya imkân veren gelişmiş bir grafik programıdır.

Fireworks, Photoshop gibi gelişmiş özellikler içermez, onun gibi müstakil ve karmaşık resimler hazırlamakta güçlük çekebilirsiniz; ama web tasarımı konusunda birçok seçenek sunar. Açılır pop-up menüler, animasyonlar, güçlü efektler (bu efektleri daha sonradan yükleyebileceğiniz değişik destek programlarıyla çoğaltabilirsiniz) ve bunun gibi bir çok imkânlarla estetik web sayfaları hazırlayabilirsiniz. Fireworks programının artı bir özelliği de Macromedya'nın tüm programlarıyla uyum içinde çalışmasıdır. Ayrıca, Photoshop dosyalarını desteklediği gibi Adobe'nin Illustrator, After Effect gibi grafik programlarının dosyalarını da ithal etmeye izin verir.

Neler yapabilirsiniz? Açıkçası, bir web sayfasını tamamen grafik tabanlı hazırlayabileceğiniz gibi, tek başına küçük bannerlar, hareketli resimler de yapabilirsiniz. Aslında Fireworks programı, Photoshop ile Image Ready programının kısmen birleştirilmiş halidir dersek herhalde yanılmış olmayız. Ama ekstra özellikleri olduğu gibi mutlaka Photoshop kullanmak isteyeceğiniz negatif yönleri de vardır.

Fireworks programında hazırlanan sitelerin nasıl olduğu veya olacağı hakkında bir fikriniz yoksa www.adobe.com adresindeki ilgili bölümden programı indirip kurabilirsiniz. Sonra da programla gelen taslak siteleri inceleyerek bir fikir edinmeniz mümkün.

Bunun yanı sıra Fireworks programıyla hazırlanmış siteleri Dreamweaver programı tam destekler. Grafik linklerini değiştirebileceğiniz gibi yeni şeyler de eklemeniz böylece mümkün hale gelir. Ayrıca Fireworks'ta hazırladığınız grafikleri Flash'ta da çok güzel bir şekilde kullanabilirsiniz. Photoshop ile hazırlanmış PSD dosyalarını layer’ları bozulmadan Fireworks’te açıp düzenlemeler yapabilirsiniz. Üstelik Fireworks ile hazırladığınız bir bir web sitesi taslağını PSD olarak kaydederek yine Photoshop içinde layer’lar şeklinde düzenlemeniz mümkündür.

Kısaca; Fireworks, her açıdan son sürümünde eklenen gelişmiş özellikleri ile bir web tasarımcısına ihtiyacı olan her şeyi sunuyor diyebiliriz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
Bu programa kesinlikle çalışmalıyım demek ki.. Tam bana göre bi program anlattığınız kadarıyla..
• 12 yıl önce
Ben yeni başladım Fireworks prg kullanmaya ama öğreneceğim, nede olsa yeni bir meslek çizdik yolumuza sizler gibi eğiticiler oldugu sürecede daha çok prg ögrenirim ben burda emeklerinize tşk...
• 12 yıl önce
teşekkürler
• 12 yıl önce
SAOLUN
• 12 yıl önce
güzel olmuş
• 12 yıl önce
eliniize sağlık..
• 12 yıl önce
selam bn yeniym daha okuyorum pc programlama üzerine ögretmen pzartesi geçecek bu konuyaa ama ben alştrma olsun diye bu siteyi buldm ama ben daha arka plan yapamıyorm..:Syarım lütfen...
• 12 yıl önce
çok güzel bi anlatım saolun benim gibi web tasarıma yeni başlamış arkadaşlara baya yardımcı olur.TEŞEKKÜRLER
• 12 yıl önce
http://yazarlikyazilimi.meb.gov.tr/egitim/Fireworks/index.html bu adresten bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz kısaca görüntülü olarak anlatılıyor

Yukarı Git