Fireworks CS3 Yenilikleri ve Farklılıkları

  • 10.032

Adobe Studio CS3 seneye çok hızlı bir giriş yaptı diyebiliriz. Adobe'un Macromedia'yı satın almasından sonra kendi adıyla ilk kez duyurduğu Adobe Fireworks CS3 (FW9) yeni haliyle farklı özellikleri de beraberinde getiriyor.

Adobe Studio CS3 seneye çok hızlı bir giriş yaptı diyebiliriz. Adobe'un Macromedia'yı satın almasından sonra kendi adıyla ilk kez duyurduğu Adobe Fireworks CS3 (FW9) yeni haliyle farklı özellikleri de beraberinde getiriyor.

Böylece Fireworks CS3, bitmap ve vektörel grafikleri düzenlemede, web tabanlı grafik çalışmaları yapmada yine üst düzeyde olacak gibi görünüyor. Artık birçok yeni ilave, yeni bir logo, yeni araçlar ve yeni ikonlarla FW9 biz tasarımcılara "merhaba" demiş bulunuyor.

Adobe web sitesinden yararlanarak aşağıdaki özellikleri bira araya getirdim. Gelin isterseniz, Adobe Fireworks'ü öncekilerden ayıran bu özelliklere birlikte bir göz atalım.


Diğer Ürünlerle Tam Entegrasyon

Macromedia'yı alıktan sonra Fireworks'ün diğer Adobe ürünleri ile entegrasyonu şarttı. Bu sürümde Illustrator, Flash, Dreamweaver ve özellikle de Photoshop'la olan tüm kopukluklar giderilerek tam bir bütünleşme sağlandı.


Üst Seviyede Photoshop Uyumluluğu

Artık PSD dosyalarını Fireworks'te herhangi bir kayıp olmaksızın açabiliyoruz. Fireworks CS3 içine Photoshop'taki beklentilerimizi karşılayacak bir çok uyum eklentisi yapılmış. PSD'lerdeki hiyerarşik yani aşamalı layer'ların tamamı olduğu gibi muhafaza edilerek import edilebiliyor, layer efektleri, blend modes ayarları ve Photoshop'a özgü tüm efektler sorunsuz bir şekilde Fireworks'le açılabiliyor.

Photoshop layer efektleri kullanarak hazırladığımız bir PSD'yi Fireworks CS3 düzenlenebilir şekilde açıyor. Photoshop layer efektlerini Property panelindeki Live Filter'dan Photoshop Live Effects'i seçmek suretiyle herhangi bir Fireworks dökümanına uygulayabiliyoruz.


Hiyerarşik (Aşamalı) Layer'lar

Fireworks CS3'te ister basit, ister gereğinden fazla karışık olsun, bir çalışmadaki layer'ların yapısı ve bütün hiyerarşik layer'lar olduğu şekilde muhafaza edilir. Yeni bir dosya oluşturduğunuz zaman, bütün bölümler hiyerarşik olarak oluşturulmaz, tek tek layer'lar olarak organize edilir. Siz gerekiyorsa yeni layer'lar oluşturabilir, nesnelerinizi bu layer'lara taşıyabilir, bu layer'lardaki nesneleri de diğerine taşıyabilirsiniz. Çoklu yeni layer'lar oluşturabilir ve onları
gruplayabilirsiniz.


Sayfalarla Hızlı Çalışma

Bu yeni araç iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle düşüncelerinizi paylaşmak için hızlı bir şekilde şablon oluşturmanızı mümkün kılıyor. Böylelikle çoklu sayfalara sahip tek bir PNG dosyası oluşturabiliyoruz. Her sayfa farklı bir döküman olduğundan farklı boyutlar, farklı arka plan renkleri, farklı çözünürlüklerle ayrıca düzenlenebiliyor. Bu özellikle çoklu sayfalarda linklerle bağlantılar ve hotspot kontrolleri yapabiliyoruz. HTML sayfaları olarak bu sayfaların tamamını export edebiliyoruz. Böylece bütün sayfalara uygulayabileceğimiz bir master sayfa kullanabiliriz.


Genel Kütüphane

Sembol kütüphane yönetimi tamamen yenilenmiş ve değiştirilmiş. Fireworks 8'de iken Edit > Libraries yolu ile ulaştığımız kütüphanenin ismi Common Libraries olmuş ve artık Window > Common Libraries yolu ile açıyoruz. Bütün dökümanlara geçerli olarak Fireworks kütüphanesinde elemanlar tek bir PNG dosyası haline dönüştürülmüş. Yeni kütüphanede bir kütüphane sembolün adını taşıyan grafikle klasör olarak temsil ediliyor. Örneğin, Building.graphic.png gibi.

Fireworks, Kütüphane panelinde sembol kütüphanelerini barındırıyor: Hazır animasyonlar, grafik semboller, buton sembolleri, navigasyon barları, çoklu sembol temaları. Bu sembolleri kullanarak, zaman harcamaya gerek kalmadan, ileri düzey navigasyon elementleri içeren karmaşık ve ileri düzey sayfaları hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.


Adobe Bridge

Bridge entegrasyon çabalarının bir parçasıdır ve şimdi Fireworks'ten kolaylıkla erişilebiliyor ve çalışma ortamınızı güçlendiriyor. Bridge'e ulaşmak için şu yolu kullanabilirsiniz: File > Browse (Ctrl + Alt + o)


Extension Manager (Eklenti Yöneticisi)

Extension Manager şimdi Fireworks CS3 içine yerleştirilmiş ve ayrı bir uygulama halinde değil.


Zengin Semboller

Zengin sembollerle akıllı semboller oluşturabiliyorsunuz. Zengin semboller sembol ailesine yapılan bir ilaveden oluşuyor. Bir objeyi sembole dönüştürdüğünüz zaman zengin sembol seçmek için bir ayar olacaktır. Zengin semboller bir PNG dosyasıdır, JavaScript kullanılarak organize edilir ve tamamen düzenlenebilir niteliktedir. Sembol özellikleri paneli, zengin sembollerin özelliklerini kontrol edebileceğiniz şekilde konumlandırılmıştır. Grafik sembollerin ön tasarımlı kütüphanesi programın bu sürümünde yeni özellikler sunuyor. Çalıştığınız web siteleri veya arayüzler istenilen şekilde kolayca değiştirilebiliyor.


Bozulmadan Büyütme

Yeni 9-slice scaling aracı vektör ve Bitmap sembolleri geometrileri bozulmadan düzenleyebiliyor. Semboller 3 veya 9 alan kullanılarak şekline uygun ve ölçülü şekilde büyütülebiliyor.


XMP

Adobe XMP (eXtensible Metadata Platform) PNG, GIF, JPEG, Photoshop ve TIFF formatlarında kaydedilmiş dosyalara dosya bilgisi eklemeye yardımcı olan bir teknolojidir. XMP Adobe uygulamaları arasında metadata değişimini kolaylaştırıyor.


Renk Paleti (Color Palette)

Renk paleti paneli, renk paletleri oluşturmaya ve bunları paylaşmaya izin veriyor. Renk düzeninizi export edebilir, çeşitli renkler keşfedebilir ve sık kullandığınız renkleri kontrol edebilirsiniz. Renk paletine ulaşmak için şu yolu kullanabilirsiniz: Window > Others > Color Palette.


Path Kullanım Kolaylığı

Ana Bitmap ve vektör araç setinde çok fazla bir değişiklik yok, ama yeni Path komutu vektörlerle çalışmak için yepyeni bir ortam sağlıyor. Bu araçların en göze çarpanı Extrude Path aracı ve 3D efektler için kullanılıyor. Path paneline ulaşmak için aşağıdaki yolu kullanabilirsiniz: Window > Others > Path.


Kolayca Slideshow Yapabilme

Create Slideshow özelliği ile içinde resimler olan bir klasörü seçmek suretiyle Flash ya da HTML/SPRY tabanlı slideshow'lar yapmaya ve düzenlemeye imkân tanıyor. Ulaşmak için şu yolu kullanabilirsiniz: Create Slideshow: Commands > Create Slideshow.


Bu arada üzülerek belirmem gerekiyor, Alien Skin filters (Eye Candy 4000 LE and Alien Skin Spat LE) Fireworks CS3'ten kaldırılmış.

Fireworks CS3'ü bir süre kullanmış biri olarak web için resimleri, vektörleri düzenlemede ideal olduğunu söyleyebilirim. Evet, Photoshop'la uyum konusu henüz %100 değil ama, şu anki hali için tasarımcılar açısından bu gerçekten de çok önemli bir adım diyebiliriz.

Fireworks her versiyonla birlikte daha da güçleniyor ve çok yönlülüğü artıyor ancak, beklediğimiz tam olgunluğuna bir sonraki versiyonda ulaşacak gibi görünüyor.

Son bir not olarak eklemek istiyorum:
Fireworks CS3, Adobe'un Web Premium ve Web Standart paketleri ile Master paketinde yer alıyor. Adobe.com adresinden deneme sürümünü indirebilir, Türkiye temsilcisi Medyasoft kanalıyla da satın alabilirsiniz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
:uzul:ilginçç
• 11 yıl önce
ben cs 3 ten neffret ediyom bişey anlamıyom fireworkse devam diyom:-dusun:
• 11 yıl önce
Alien Skin filters çok güzeldi, bu yeni versiyonda olmaması üzücü fakat CS3 en iyi fireworks sürümü, haliyle bir tek bu özelliğin olmaması o kadar da önemli değil =) sonuçta Photoshop efektleri var ve gerçekten çok işe yarıyor...

Yukarı Git