Fireworks Bitmap Çeşitleri

Birçok bitmap biçimi mevcuttur. Fireworks'ta kullanılan bitmap biçimleri ve özelliklerini görecegiz.

Birçok bitmap biçimi mevcuttur. Fireworks'ta kullanılan bitmap biçimleri ve özelliklerini görecegiz.

Günlük bilgisayar hayatımızda resimler yeri oldukça büyüktür. Hep görürüz .jpeg .gif gibi bitmap türlerini, şimdi bunları ögrenme zamanımız.

PNG(Firework'ün Doğal Dosya Biçimi), PSD(bu Photoshop'un Doğal Dosya Biçimi), Tiff, Jpeg, Gif, Bmp, Pict(Bu da Macintosh'un Doğal Dosya Biçimidir.), Tag.

PNG

PNG,sıkıştırılmış bir formattır.48 bit gerçek renk ve 16 bit gri skalayı destekler. Fireworks'un doğal dosya biçimidir. Baskı amaçlı değişdir. Görüntü amaçlıdır. Yani bilgisayar ortamında oldukça kaliteli, parlak, gerçekçi görüntü verir. PNG formatındaki dosyalar düzenlenebilir dosyalardır. Fireworks'un temel amacı. Web ortamında kullanılacak görüntüleri oluşturmaktır.

PSD

Photoshop programının dosya biçimidir. RGB, CMYK, doutone, Lab ve 256 renkli modellerle hazırlanan resimler bu biçimde kaydedilebilirler.

TIFF (Tagget File Format)

Tüm görüntü işleme programları ve tarama programları bu biçimde dosya kaydedebilir ve bu biçimdeki dosyaları açabilirler. RGB, CMYK ve 256 renk modelinde hazırlanan resimler bu biçimde kaydedilebilirler. Yaygın kullanılan bir bitmap dosya biçimidir.

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

Tüm görüntü işleme programları ve tarama programları bu biçimde dosya kaydedebilir ve bu biçimdeki dosyaları açabilirler. Resimleri sıkıştırarak kaydedebilirsiniz. Sıkıştırma oranı arttıkça resmin kalitesi düşer. Genellikle Wrb sayfalarında kullanırız. RGB,CMYK ve 256 renk modelinde hazırlanan resimleri bu biçimde saklayabiliriz.

GİF (Graphics Interchance Format)

Tüm görüntü işleme programları ve tarama programları bu biçimde dosya kaydedebilir ve bu biçimdeki dosyaları açabilirler. 256 renk modelinde hazırlanan resimler bu biçimde kaydedilebilirler. Bu formattaki dosyaları da genellikle Web sayfalarında kullanırız. Web sayfası açıldııgnda resim birden görünmez aşama aşama görünür. Bu biçimde resimler genellikle düşük çözünürlükte olur.

BMP
Windows'un standart formatıdır. RGB ve 256 renk modelinde hazırlanan resimleri bu biçimde kaydedebiliriz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
Teşekkürler... Bilgiler için
• 13 yıl önce
güel bilgiler hocam paylaşım için saol peki bi sorum olacak yüksek kalitede basım işlemleri için hangi dosya fotmatını kullanmamız gerek mesala offset baskılar ile digital baskılar arasında böyle bir dosya format farkı var mı ??????
• 13 yıl önce
Biraz reklamcılıkta yaptım.Bildigimkadarıyla offset baskılarda TIFF dosya formatını kullanıyorlar.RGB ve CMYK destekledigi için .Bizim bazaldıgımız renksistemi CMYK.İnternette kullanılan renk sistemi RGB dir.Baskıda ise CMYK kullanılır.Bunla ilgili ayrı bir döküman hazırlıyabiliirm.
• 12 yıl önce
Yauv bu Fireworks'te gif'lerin kalitesi çok kötü =( en iyi şekilde nasıl kaydedebilirim FW'de gif'leri? :-dusun:
• 12 yıl önce
herşey için tşkrler ama resimli yada uygulamalı olsaydı bence daha iyi olurdu ama yinede iyi olmuş tşkrler
• 12 yıl önce
hocam ben şu sitelerin arkasındaki çizikleri bu proğramda yapabilirmiyim http://www.flasharsivi.com/ burdaki sitesin arkasındaki arkadaşım fireworskla yapıldığını söyledi ama ben yapamadım. ACİL YARDIM :uzul:

Yukarı Git