Finder'ın İşlevi

Bu yazım da Finder'dan bahsedeceğim.

Bu yazım da Finder'dan bahsedeceğim.“Finder” Mac’imizdeki hemen hemen herşeyi düzenlememizi, görüntülememizi ve herşeye erişmemizi sağlar. Finder ile tüm uygulamalarımıza, dosyalarımıza, klasörlerimize, CD/DVD’lerimize, SD kartlarımıza veya ağ üzerinde paylaşılmış tüm cihaz ve dosyalara erişebiliriz.

Türkçe’ye çevirdiğimizde “Bul” (Find) kelimesinden türeyen, “Bulan”, “”Bulucu” gibi anlamlar yükleyebileceğimiz Finder, Mac’imizde yukarıda saydığımız herşeyi bulmamıza da yardımcı olur. Mavi, gülümseyen bir yüz ikonu ile temsil edilen Finder, Dock’ta -eğer değiştirmediysek- en solda yer alır.Windows’tan geçiş yapanlar için “Explorer” ve “Windows Explorer” ile benzetebiliriz aslında. En temel uygulamalardan biri olan Finder, Mac’imiz açılırken çalışır ve hep çalışır olarak kalır. Açık bir penceresini göremediğimiz zamanlarda bile altında yanan beyaz ışığı sönmeyen Finder, Desktop’taki ikonlarımızı bile bize gösteren yardımcımızdır aslında.

Üzerine tıkladığımızda açık olan Finder penceresi karşımıza gelir, eğer hiçbir pencere açık değilse yeni bir Finder penceresi açılır.

Finder Penceresinden Biraz Bahsedeyim:


Kırmızı, Sarı ve Yeşil Butonlar, pencereyi kapatmak, küçültmek ve boyutunu değiştirmek için kullanılır.

Finder penceresinin görünüm seçenekleri.

İkon görünümü: Tüm dosyalar ve klasörler ikon olarak görünürler.
Liste görünümü: Tüm dosyalar ve klasörler liste formatında görünürler. Hızlı bir şekilde isim, değişiklik tarihi, dosya boyutu vb. şekillerde sıralama yapılabilir. Klasörlerin içerisindekilere göz atmak için en baş taraftaki üçgen ikona tıklayabiliriz.
Sütun (Kolon) görünümü: Her sütunun bir kademeyi temsil ettiği görünümdür. Sütunlar içerisinde dosyalar ve klasörler liste yapısında görüntülenir. Hızlı bir şekilde klasörler arasında geçiş yapmak için idealdir.
“Kapak Görünümü” olarak türkçeleştirmeye çalıştığımız bu görünümün orjinal adı “Cover Flow”: Tüm dosyaların ve klasörlerin iTunes’daki albüm kapaklarına benzer şekilde yanyana listelendiği, alt kısımda ise liste olarak görüntülenebildiği hoş bir görünüm.

Aksiyon menüsü: Seçili olan dosya veya klasör için hangi aksiyonları alabileceğimizi görebiliriz. (Bilgi almak (Get Info), çöpe göndermek/silmek veya sıkıştırmak (ziplemek) gibi…)
Arama kutusu: Mac’imizde veya seçili klasörde arama yapmak istediğimizde bu alanı kullanabiliyoruz.
Küçük, gri, hap gibi buton: Bu buton ile üstteki araç çubuğunu ve yandaki kenar çubuğunu gösterebilir ve gizleyebiliriz.
Geri / İleri butonları: Finder içerisinde klasörler arasında dolanırken geri butonu ile bir önceki klasöre, ileri butonu ile de bir sonraki klasöre geçiş yapabiliriz.
Kenar Çubuğu, üç kategoriden oluşur: Cihazlar ve Paylaşımlar (Devices and Shard), Yerler (Places) ve Hızlı Arama (Search For). Tüm bu kısımlar ile Mac’imizdeki ve bağlı bulunduğumuz ağlardaki bilgisayara, dosya ve klasörlere hızlı bir şekilde erişebiliriz.
Üst kısımda cihazlarımız ve paylaşılmış cihazlar, bilgisayarlar ve sabit diskler yer alır. Harici bir disk veya bir SD kart taktığımızda bu kısımda görebiliriz.

Orta kısımda Places adı altında sık kullandığımız bazı klasörleri ve kısayolları görebiliriz. Kullanımımıza göre bu alana klasör kısayolları ekleyebilir veya varolanları çıkartabiliriz. Klasörlere ek olarak, Masaüstü (Desktop), Uygulamalar (Applications) ve Dokümanlar (Documents) gibi bazı özel klasörleri de yine bu alanda listeleyebiliriz.

En alt kısımda ise “Search For” başlığı altında bazı akıllı klasörlere ulaşabiliyoruz. Bu kısımda Mac’imizde bugün, önceki gün ve önceki hafta (Today, Yesterday, Past Week) kullandığımız tüm dosyalara, veya Mac’imizdeki tüm resimler, videolar ve dokümanlara (All Images, All Movies, All Documents) hızlı bir şekilde erişebiliyoruz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git